Wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na profil działalności, są narażone na dużą zmienność wynikającą z:
- czynników zewnętrznych jak koniunktura, stany nadzwyczajne, ceny usług i surowców, regulacje prawne, organy kontrolne, działania kontrahentów itp.
- jak i czynników wewnętrznych - zmiany wewnątrz organizacji, rotacje kadrowe, umiejętność firmy do odczytywania potrzeb rynku/konsumentów, właściwe postępowanie na poziomie organizacyjnym, produkcyjnym czy sprzedażowym.
Dla firm prowadzących wymianę towarową z zagranicą szczególne znaczenie ma umiejętne dostosowanie firmy do licznych regulacji prawnych w tym zakresie, do wymogów, ograniczeń oraz zapobieganie możliwym sankcjom.
Kluczowym elementem, pozwalającym na właściwy przebieg procesów, jest stworzenie bezpiecznego łańcucha dostaw w obrocie towarowym z zagranicą - czyli zadbanie, aby wszystkie ogniwa były właściwie przygotowane do wypełnienia swojej roli bez zakłóceń i negatywnego wpływu na szybki przepływ towarów.
Natomiast kluczem do zwiększenia liczby klientów, wzrostu sprzedaży towarów i usług, a także stworzenia bezpiecznego łańcucha dostaw z dużymi i bardzo dużymi kontrahentami jest zarządzanie ryzykiem celnym w przedsiębiorstwie, czyli:
- umiejętność korzystania z pozytywnych skutków ekspozycji na ryzyko
- oraz minimalizowanie, unikanie lub dzielenie się możliwymi negatywnymi efektami z innymi podmiotami.
Zapraszamy na szkolenie, które pomoże uporządkować wiedzę i zaplanować działania związane z zarządzaniem ryzykiem celnym w przedsiębiorstwie.
Cele szkolenia:
- zaprezentowanie metodyki zarządzania ryzykiem celnym,
- wskazanie, w jaki sposób identyfikować ryzyko dotyczące importu i eksportu towarów, jak budować procedury dostosowane do specyfiki swojej firmy,
- przedstawienie skutecznych metod konstruowania i wdrażania zarządzania ryzykiem w firmach uczestników.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom na uzyskanie następujących korzyści:
- zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania ryzykiem celnym w swojej firmie,
- zdobycie umiejętności identyfikowania ryzyk celnych, badania ich istotności dla swojej firmy, planowania i budowania procedur pozwalających na zapobieganie lub obniżanie poziom ryzyka,
- rozwinięcie umiejętności komunikacji i współdziałania w ramach różnych zespołów np. księgowość, produkcja, magazyny, biuro eksportu, importu, zarząd,
- zdobycie wiedzy, jak mierzyć i jakie podejmować optymalne decyzje dotyczące Twojego ryzyka celnego.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie przeznaczone dla przedsiębiorców o profilu działalności związanym z wymianą towarową z zagranicą – działalność cykliczna lub rozważających tego typu działalność w przyszłości tj. importerzy, eksporterzy, firmy transportowe, spedycyjne, agencje celne itp.
W szczególności polecane jest dla firm tworzących łańcuch dostaw z innymi dużymi operatorami celnymi (posiadającymi AEO i inne ułatwienia celne).
Jeżeli korzystasz z ułatwień celnych, takich jak AEOC, AEOS, AEOF, wpis do rejestru w przywozie, wywozie, zabezpieczeń generalnych (w szczególności ze zwolnień ze składania zabezpieczeń generalnych), masz miejsca uznane, skład celny, miejsca czasowego składowania towarów, jesteś w trakcie uzyskiwania pozwoleń w tym zakresie lub rozważasz wnioski o ich złożenie w przyszłości – uczestnictwo w szkoleniu powoli Ci na dobre przygotowanie do realizacji zadań w tym zakresie.
Metody szkoleniowe:
miniwykłady, minitesty, prezentacja multimedialna, ćwiczenia warsztatowe, studium przypadków