Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przedstawienie bezwzględnie obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego ustanawiających solidarną odpowiedzialność inwestora i generalnego wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy oraz przepisów nowej ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz przykładami zapisów umownych zabezpieczających interesy zamawiającego przed ryzykiem tzw. podwójnej płatności.
Ramowy program szkolenia
1. Prawna podstawa solidarnej odpowiedzialność inwestora i generalnego wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy [przepisy kodeksu cywilnego a przepisy nowej ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców].
2. Wyjaśnienie zasad i mechanizmu solidarnej odpowiedzialności za wynagrodzenie podwykonawców.
3. Warunki konieczne do powstania solidarnej odpowiedzialności, jej zakres i moment powstania.
4. Formy zabezpieczeń interesów inwestora, w tym analiza zapisów umownych mających na celu uniknięcie ryzyka „podwójnej” płatności wynagrodzenia przez inwestora – jak prawidłowo je sformułować.
5. Umowy o dzieło, umowy dostawy i umowy z podwykonawcami a solidarna odpowiedzialność za wynagrodzenie inwestora i generalnego wykonawcy.
6. Zasady dochodzenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia przez podwykonawców od inwestora / generalnego wykonawcy.
7. Sposoby „obrony” interesów inwestora w postępowaniu sądowym.
8. Tryb dochodzenia roszczeń na podstawie nowej ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.
9. Omówienie przykładów z praktyki.
10. Dyskusja i pytania związane z tematyką szkolenia.
Informacja o prelegencie
Radca prawny. Prowadzi kancelarię prawną Buduj z Prawem. Specjalizuje się w szeroko rozumianych zagadnieniach prawnych obsługi procesu inwestycyjno – budowlanego. Wspiera inwestorów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych związanych z ustaleniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz przystąpieniem do użytkowania wybudowanego obiektu. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i negocjowaniu umów o roboty budowlane oraz prawnym nadzorowaniu inwestycji budowlanych. Prowadzi szkolenia kierowane do przedsiębiorców i pracowników administracji publicznej dotyczące prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz umów w procesie budowlanym. Jest autorką licznych publikacji o tematyce prawnej z zakresu swojej specjalizacji. Prowadzi kancelarię prawną Buduj z prawem www.kancelariabzp.pl.