Opis szkolenia
Szkolenie prezentuje narzędzia skutecznego porozumiewania się – inspirujące, przystępne i możliwe w stosowaniu od ręki. Szkolenie ukazuje nowe potrzeby komunikacyjne współczesnego człowieka w środowisku pracy i nie tylko – przez pryzmat zmieniającej się rzeczywistości, stylu życia i powszechnego trendu rozwijania się poprzez rosnące zainteresowanie ludzi tym, jak funkcjonują jako ludzie. Prowadzone jest w formie warsztatów, przy wykorzystaniu aktywnych metod nauczania, takich jak: odgrywanie ról, analizy przypadków, dyskusje, itp. Taka forma pozwala uczestnikom na zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych, które będą potrafili zastosować w swojej codziennej pracy i życiu osobistym.
Cel szkolenia
Szkolenie ma charakter praktyczny, mocno poznawczy i – jeśli jest taka potrzeba - mocno integrujący, jest nastawione na budowanie empatii w komunikacji i rozumienie jej istoty, znacząco rozwija inteligencję emocjonalną.
Cel: przećwiczenie ciekawych nowoczesnych sposobów komunikowania się w różnych środowiskach pracy ze szczególnym uwzględnieniem używanych komunikatów, uświadomienie odpowiedzialności za akt komunikacji w kontekście skutków dla organizacji oraz skutków personalnych, poznanie skutecznych sposobów na komunikację zespołową usprawniającą pracę i usprawniającą szeroko pojęta komunikację we wszystkich aspektach życia.
Korzyści dla uczestników
- motywacja uczestników szkolenia do zastosowania pozyskanej wiedzy oraz technik w praktyce
- możliwość rozbudowania samoświadomości w zakresie nawykowych zachowań komunikacyjnych i ewentualnych obszarów rozwojowych
- wsparcie metodologiczne i psychologiczne uczestników szkolenia w codziennej praktyce zawodowej
Program szkolenia
1. Wyzwania komunikacyjne XXI wieku – zmieniający się styl życia i zmieniające się potrzeby człowieka (kontekst akceptacji i poczucia przynależności, satysfakcji, poczucia bycia ważnym, słuchanym, uwzględnionym i potrzebnym itd.)
2. Pojęcie inteligencji emocjonalnej w kontekście komunikacji zespołowej i komunikacji z klientami, współpracownikami oraz poza pracą.
3. 4 metody usprawniające komunikację:
• Zmień styl myślenia - czyli co? - patrzenie w jednym kierunku i myślenie lateralne a tradycyjna argumentacja w dyskusjach zespołowych (metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono)
• Spektrum słuchania: Słuchanie odzwierciedlające - słuchanie emocjonalne i intuicyjne (sens i praktyczne zastosowanie rozumienia emocji w skutecznym komunikacie oraz znaczenie wiedzy o funkcjonowaniu naszych zmysłów)
• Porozumienie bez przemocy - Nonviolent Communication (praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem gier szkoleniowych - 4 filary porozumienia bez przemocy, pojęcie empatycznej komunikacji)
• Opcja, jeśli czas pozwoli: zabójcy komunikacyjni czyli „brudna dwunastka” (przegląd 12 powszechnych zachowań ludzi, które psują relacje, ranią uczucia, uniemożliwiają skuteczną komunikację).