Szkolenie 3-dniowe z pomocy publicznej. Modernizacja zasad udzielania pomocy publicznej w perspektywie 2021-2027. Zmiany ogłoszone 23.06.2023 r.
Zapraszamy na 3-dniowe kompleksowe szkolenie na temat pomocy publicznej, podczas którego omawiamy przepisy obowiązujące w perspektywie finansowej 2021-2027.
Około 2/3 czasu szkolenia będzie poświęcone na omówienie najnowszych zmian wprowadzonych przez Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1315 z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 651/2014
Podczas szkolenia omawiamy w szczególności:
- warunki pozwalające zidentyfikować (lub wykluczyć) występowanie pomocy publicznej na różnych etapach realizacji projektu, w tym także po zakończeniu okresy trwałości projektu,
- zmiany w ogólnym rozporządzeniu w sprawie wyłączeń grupowych (GBER), wprowadzonym przez Komisję w marcu 2023 r.: rozporządzenie zawiera ok. 80 różnych przeznaczeń pomocy publicznej zwolnionych z obowiązku notyfikacji, co wbrew intencjom Komisji, czyni to rozporządzenie mało przejrzystym, zwłaszcza w kontekście wyboru odpowiedniego przeznaczenia pomocy publicznej,
- zmiany w pomocy de minimis wprowadzone przez Komisję w grudniu 2023 r., rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis
Czas szkolenia wydłużyliśmy do 3 dni z uwagi na szeroki zakres zmian w zasadach udzielania pomocy publicznej wprowadzonych w GBER w 2023 r., w szczególności związanych z pomocą horyzontalną na ochronę środowiska.
Na szkoleniu zostanie także zwrócona uwaga na możliwość wspierania pomocą publiczną inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa na obszarach wykluczonych z RPI, np. z wykorzystaniem pomocy inwestycyjnej dedykowanej MŚP lub pomocy dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność gospodarczą.
Cel szkolenia:
Nabycie oraz podniesienie kompetencji związanych z oceną występowania, kwalifikowalnością oraz regułami udzielania pomocy publicznej (w szczególności pomocy regionalnej oraz horyzontalnej na ochronę środowiska) i pomocy de minimis w perspektywie finansowej 2021-2027.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Na szkoleniu omówimy, przedstawimy i wyjaśnimy:
- podstawowe pojęcia związane z udzielaniem pomocy publicznej oraz de minimis,
- pojęcie działalności gospodarczej w rozumieniu wspólnotowego prawa konkurencji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na znaczenie rynku,
- główne przeznaczenia pomocy publicznej, w tym: pomoc regionalną, pomoc horyzontalną na ochronę środowiska i klimatu,
- warunki dopuszczalności nowej pomocy de minimis oraz stosowanie okresu przejściowego,
- krajowe przepisy proceduralne odnoszące się do pomocy publicznej oraz de minimis,
- obowiązki podmiotów udzielających pomocy i beneficjentów pomocy publicznej oraz de minimis,
- praktyczne przełożenie wspólnotowych przepisów dotyczących udzielania pomocy de minimis na instrumenty wsparcia przedsiębiorców.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do osób, których praca zawodowa związana jest z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, tj. Instytucji Zarządzających oraz Pośredniczących w Programach Operacyjnych, a także do pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz specjalnych stref ekonomicznych.
Zapraszamy w szczególności osoby realizujące projekty "twarde", infrastrukturalne, współfinansowane ze środków EFRR, FS, EWT.
Metody prowadzenia zajęć:
- wykład na bazie prezentacji,
- ćwiczenia połączone z dyskusją klasyczną,
- symulacja, studium przypadków.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://jgt.pl/szkolenia,pomoc-publiczna-pif.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.