Wraz z rozwojem technologii oraz postępem cywilizacyjnym stajemy się obywatelami globalnej wioski. Również nasza praca staje się elastyczna, nieograniczona potrzebą fizycznego przebywania w tym samym miejscu co reszta zespołu.
Czy wiesz, że aż 80 proc. specjalistów globalnych firm pracuje w zdalnie kierowanych zespołach? Jak informuje raport ?The Challenges of Working in Virtual Teams”, który omawia wyzwania związane z pracą wirtualnych zespołów ? już teraz aż ośmiu na dziesięciu specjalistów dużych, międzynarodowych firm z 77 krajów jest częścią grupy złożonej z osób pracującej w różnych lokalizacjach.
Taki stan rzeczy przynosi ogromne oszczędności ?na papierze?, jednak nie zawsze przekłada się na realne wyniki finansowe. Bardzo częstą przyczyną tej niespójności są wyzwania jakie stawia praca na odległość, praca zdalna czy praca w strukturach rozproszonych.
- Jak efektywnie zorganizować komunikację wirtualnego zespołu?
- W jaki sposób motywować i kontrolować pracowników pracujących na odległość, zdalnie?
- Jak sprawić by zespół osiągał zamierzone cele i robił to bez naszej pomocy?
- Kultura pracy wirtualnej i wirtualna praca międzykulturowa
W zarządzaniu zespołem zdalnym, rozproszonym niezwykle ważny jest szybki przepływ informacji i sprawny komunikat zwrotny, gdyż zarządzając wirtualnymi zespołami, dużo trudniej wyjaśniać ewentualne niejasności, niż pracując w jednym biurze.
Manager rozproszonego zespołu musi być bardziej otwarty, elastyczny, nastawiony na relacje, skłonny do delegowania odpowiedzialności i wspierania indywidualnego rozwoju pracowników. Jednym z kluczowych zadań e-managera jest sprawne zarządzanie komunikacją i wiedzą w organizacji.