Przepisy w zakresie transakcji łańcuchowych są dość skomplikowane, a ich zrozumienie i skuteczne wdrożenie, w przypadku firm dokonujących międzynarodowej wymiany towarowej, ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowości podejmowanych działań i dokonywanych rozliczeń.
Nieprawidłowe rozpoznanie miejsca świadczenia przy dostawie, jak i przy nabyciu towarów może skutkować nieprawidłowym miejscem opodatkowania, zaniżeniem należnego podatku, ale również nieprawidłowościami w zakresie prowadzonej ewidencji VAT, błędnym wystawianiem faktur, a w konsekwencji sankcjami VAT, czy sankcjami karnymi skarbowymi.
Zapraszamy na szkolenie, na którym:
- omówimy przepisy z zakresu transakcji łańcuchowych,
- wyjaśnimy zagadnienia związane z podatkiem VAT i zastosowaniem właściwej stawki VAT,
- zaprezentujemy możliwe schematy transakcji łańcuchowych.
Cele szkolenia:
- Celem szkolenia jest omówienie zagadnień dotyczących podatku VAT wyłączne związanych z transgranicznymi transakcjami łańcuchowymi dotyczącymi dostawy towarów.
- W toku szkolenia poruszone zostaną m.in. zagadnienia dotyczące rozpoznawania miejsca dostawy oraz miejsca nabycia w transakcjach łańcuchowych oraz w następstwie tego zastosowania właściwej stawki podatku.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Wykładowca szczegółowo omówi i wyjaśni przepisy z zakresu transakcji łańcuchowych, w tym transakcji trójstronnych.
- Przedstawimy orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które jest niezbędne dla zrozumienia treści przepisów.
- Szkolenie, poza częścią teoretyczną, będzie koncentrowało się na zaprezentowaniu i omówieniu kilkudziesięciu możliwych schematów transakcji łańcuchowych.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest skierowane do pracowników działów księgowości, jak również pracowników działów handlowych i zaopatrzenia zaangażowanych w przebieg takich transakcji.
Metody szkoleniowe:
Wykład z elementami warsztatu (w zakresie schematów transakcji łańcuchowych), dyskusja, odpowiedzi za pytania.