
Informacje organizacyjne:
Tytuł: "Ułatwienia w instalacji punktów ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych - nowe obowiązki dla spółdzielni mieszkaniowych"
Miejsce szkolenia: Online - Z wykorzystaniem platformy Clickmeeting
Wykładowca: Pan Prof. ucz. dr Piotr Pałka
Termin: Środa - 23.07.2025 r., w godzinach od 10:00 do 12:00
Cena: 149,00 zł + VAT/os.
Materiały w cenie: Autorskie materiały szkoleniowe + Imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
Informacje dodatkowe: Po zapisaniu się na szkolenie, do 3 dni przed wyznaczonym terminem, otrzymają Państwo link z dostępem do platformy szkoleniowej oraz instrukcję logowania.
Program szkolenia:
1. Wprowadzenie – kontekst zmian prawnych.
2. Znaczenie elektromobilności w Polsce i wyzwania związane z rozwojem infrastruktury ładowania.
3. Główne bariery utrudniające rozwój elektromobilności w budynkach wielorodzinnych (uzależnienie od zgody, problem z egzekwowaniem obowiązku ekspertyzy, przewlekanie procesów).
4. Cel projektowanej ustawy: uproszczenie regulacji i procesów, usprawnienie instalacji punktów ładowania.
5. Charakter projektu – projekt deregulacyjny.
6. Obecny stan prawny:
a) Wymóg uzyskania zgody zarządu wspólnoty/spółdzielni na instalację i eksploatacji punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW w budynkach wielorodzinnych z więcej niż trzema lokalami.
b) Obowiązek zarządu wspólnoty/spółdzielni do zlecenia ekspertyzy dopuszczalności instalacji w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i udostępnienia jej wnioskodawcy.
c) Brak wymogu ekspertyzy, jeśli instalacja elektryczna jest już przystosowana do zasilania punktów ładowania.
d) Termin rozpatrzenia wniosku przez zarząd: 30 dni od otrzymania ekspertyzy lub od złożenia wniosku (jeśli ekspertyza nie jest wymagana).
e) Możliwość przystąpienia do instalacji po upływie 30 dni w przypadku braku ekspertyzy i pokrycia kosztów przez wnioskodawcę.
f) Warunek pokrycia kosztów przez wnioskodawcę w przypadku konieczności zmian w instalacji elektrycznej.
g) Obowiązek wnioskodawcy do pokrycia kosztów związanych z instalacją punktu ładowania.
7. Proponowane zmiany w ustawie – kluczowe usprawnienia (szczegółowe omówienie):
a) Skrócenie terminu na zlecenie ekspertyzy.
b) Zmniejszenie terminu z 30 do 14 dni, w którym zarząd wspólnoty/spółdzielni jest zobowiązany do zlecenia ekspertyzy dopuszczalności instalacji punktu ładowania.
c) Obowiązek niezwłocznego poinformowania wnioskodawcy o zleceniu ekspertyzy.
d) Możliwość samodzielnego zlecenia ekspertyzy przez wnioskodawcę
e) Uprawnienie wnioskodawcy do samodzielnego zlecenia ekspertyzy, jeśli zarząd nie zleci jej w ciągu 14 dni.
f) Obowiązek wnioskodawcy do poinformowania zarządu o zleceniu ekspertyzy i jej udostępnienia.
g) Zachowanie 30-dniowego terminu dla zarządu na rozpatrzenie wniosku od dnia otrzymania ekspertyzy (niezależnie od tego, kto ją zlecił).
h) Możliwość samodzielnej instalacji punktu ładowania przez wnioskodawcę.
i) Uprawnienie wnioskodawcy do samodzielnego przystąpienia do instalacji i eksploatacji punktu ładowania, jeśli zarząd nie rozpatrzy wniosku w ciągu 30 dni od otrzymania ekspertyzy.
j) Warunki dla samodzielnej instalacji: ekspertyza potwierdza techniczną możliwość instalacji oraz wnioskodawca zobowiązuje się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z ewentualnymi zmianami w instalacji elektrycznej.
8. Odpowiedzi na pytania uczestników – dyskusja.
Wykładowca - Pan Prof. ucz. dr Piotr Pałka - Radca prawny, wspólnik Kancelarii DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie, ekspert z zakresu prawa spółdzielczego, wykładowca akademicki, wieloletni praktyk, autor najnowszego komentarza do ustawy – Prawo spółdzielcze wydanego przez wydawnictwo CH. BECK. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników Prawa Spółdzielczego z siedzibą w Luksemburgu (IUS COOPERATIVUM). Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Prawa Spółdzielczego. Wspólnik największej Kancelarii w Polsce z kilkunastoosobowym zespołem prawnym, specjalizującej się w obsłudze prawnej spółdzielni mieszkaniowych i obsługującej w ramach stałej umowy o obsługę prawną kilkadziesiąt spółdzielni mieszkaniowych oraz kluczowe organizacje zrzeszające spółdzielnie w Polsce.