Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy uczestników na temat najmu komercyjnego, dlatego na szkoleniu zostaną w szczególności udzielone odpowiedzi na pytania:
- Jaki wpływ ma prawidłowy opis przedmiotu najmu na późniejszą możliwość realizacji zabezpieczeń umownych?
- Jak kształtować zabezpieczenia umowne, żeby można było z nich korzystać wielokrotnie?
- Jakie są najczęściej spotykane błędy przy ustanawianiu zabezpieczeń umownych, które błędy w konsekwencji uniemożliwiają skuteczne skorzystanie z zabezpieczeń?
- Jak wpływ na ustanowione zabezpieczenia ma dalszy podnajem przedmiotu najmu lub dokonanie cesji praw i obowiązków z umowy?
- Jak postępować w przypadku zniszczenia przedmiotu najmu przez najemcę, a jak w przypadku zniszczenia przedmiotu najmu przez osoby trzecie z przyczyn od najemcy niezależnych?
- Kiedy najemca ma skuteczne roszczenie o obniżenie czynszu najmu, a kiedy może skutecznie wypowiedzieć umowę?
- Jak skutecznie usuwać wady przedmiotu najmu i które usterki obowiązany jest usuwać wynajmujący, a które najemca?
- Jak postępować w przypadku występujących zaległości czynszowych, a jak w przypadku zaległości w opłatach eksploatacyjnych?
- Jak radzić sobie, gdy najemca nie płaci, porzucił przedmiot najmu, lecz pozostawił w nim swoje rzeczy?
- Czy dopuszczalne jest usuwanie rzeczy najemcy z przedmiotu najmu bez zgody i wiedzy najemcy?
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy z zakresu najmu komercyjnego, stosowania zabezpieczeń umownych i ich prawidłowej treści, umiejętności zapobiegania sporom przed ich wystąpieniem.
- Nabycie umiejętności radzenia sobie w przypadku wystąpienia sporu, a także w przypadku porzucenia rzeczy przez najemcę w przedmiocie najmu, bezumownego korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu po zakończeniu umowy.
- Usystematyzowanie wiedzy na temat podnajmu i przenoszenia praw z umowy, a także wpływu tych działań na ustanowione zabezpieczenia umowne.
- Miniwarsztaty połączone z omówieniem najważniejszych klauzul umownych i ich wpływu na stosowanie zabezpieczeń umownych.
Adresaci szkolenia:
Pośrednicy obrotu nieruchomościami, podmioty zarządzające lokalami użytkowymi, podmioty publiczne – gminy i inne, a także właściciele lokali komercyjnych.
Metody szkoleniowe:
- wykład
- praktyczne omówienie przykładów – warsztaty
- odpowiedzi na pytania
- dyskusja moderowana – wymiana doświadczeń