Szkolenie pozwoli poznać zasady oraz przepisy międzynarodowe, a także uzyskać praktyczną wiedzę na temat możliwości odzyskania należności od osób / podmiotów / przebywających za granicą - zarówno od podmiotów polskich jak i zagranicznych.
Cel szkolenia:
- przekazanie wiedzy na temat możliwości egzekucji długu od dłużnika przebywającego za granicą,
- zapoznanie z aktualnie obowiązującymi przepisami,
- wskazanie, w jaki sposób praktycznie stosować przepisy międzynarodowe i z których w danym przypadku należy skorzystać,
- wskazanie zasad współpracy z organami zagranicznymi.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Uczestnicy uzyskają aktualną wiedzę na temat wyboru przepisów międzynarodowych w sprawach cywilnych i gospodarczych, opracowania wniosków, specyfiki współpracy z różnymi państwami w UE oraz poza UE,
- Wypracują standardy opracowywania i kierowania za granicę wniosków o odzyskanie długu dla swojej firmy.
Podczas części warsztatowej przeanalizujemy i przećwiczymy następujące zagadnienia:
- znajomość aktualnych przepisów i umiejętność ich praktycznego zastosowania,
- opracowanie wniosków kierowanych za granicą w celu odzyskania długu,
- procedurę wyboru najkorzystniejszej podstawy prawnej, w zależności od tego, jakie dokumenty już posiadamy,
- ustalenie organu za granicą, do którego skierować wniosek,
- które prawo stosować przy egzekucji i gdzie odnaleźć podstawowe informacje,
- najczęściej popełniane błędy przez wnioskodawców.
Adresaci szkolenia:
Pracownicy działów windykacyjnych, osoby zajmujące się przygotowaniem dokumentów cywilno-prawnych w celu przekazania wniosków o egzekucję za granicą.
Metodyka prowadzenia zajęć:
Szkolenie ma charakter interaktywny i jest oparte jest na krótkich wykładach połączonych z dyskusją (50% czasu szkolenia) oraz warsztatach (50% czasu):
- Wykłady i omówienia – temat szkolenia wymaga wstępu i omówienia problematyki stanowiącej bazę teoretyczną. Części wykładowe są uzupełnione konkretnymi przykładami omawianymi szczegółowo w trakcie szkolenia.
- Dyskusje grupowe - stosować je będziemy przez cały czas realizacji szkolenia, jako interaktywną formę wymiany informacji i współpracy pomiędzy trenerem a uczestnikami. Rola trenera to rola moderatora dyskusji. W trakcie całego szkolenia uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań, na które będą udzielane odpowiedzi przez trenera wraz z ilustrowaniem ich przykładami z praktyki.
- Prezentacje na forum grupy – trener prezentuje podczas szkolenia konkretne przykłady omawiając je szczegółowo i prowokując uczestników do wymiany poglądów i doświadczeń w tym obszarze.
- Warsztat – praca indywidualna uczestników na zadany temat. Przewiduje się 2 warsztaty.