ZGŁOSZENIA CELNE – szkolenie z warsztatami. Przygotowanie i obsługa zgłoszeń celnych z uwzględnieniem nowych wersji systemów obowiązujących w wywozie od 01.11.2024 r. i w przywozie od 01.01.2025 r.
Zgłoszenie celne jest deklaracją zawierającą dane i informacje niezbędne do dokonania odprawy celnej przez firmy, zarówno w eksporcie, jak i w imporcie.
Od poprawności danych zawartych w zgłoszeniach celnych zależy prawidłowy wymiar ceł i podatków od importowanych towarów. W eksporcie zaś często decyduje to o szybkości odprawy celnej i zakresie kontroli przez organy celno-skarbowe.
W ramach prowadzonych warsztatów przedstawimy i omówimy obsługę i tworzenie zgłoszeń celnych w nowych systemach zgłoszeń celnych importowych, tranzytowych i eksportowych: AIS IMPORT PLUS, NCTS2 PLUS i AES/ECS2 PLUS.
Zgodnie z informacją podaną przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów ogólnopolskie uruchomienie systemów AES/ECS2 PLUS i NCTS2 PLUS nastąpi 31 października 2024 r. o godz. 8.00. Po godz. 8.00 w dniu 31.10.2024 r. nie będzie już możliwości przesłania zgłoszenia do starych wersji systemów.
Cele szkolenia:
- Wskazanie wymogów, jakie są związane z dokonywaniem zgłoszeń celnych w formie elektronicznej, w różnych procedurach celnych, z uwzględnieniem wersji systemów obowiązujących w wywozie od 01.11.2024 r. i w przywozie od 01.01.2025 r.
- Określenie dokumentów, które są niezbędne do dokonania odprawy celnej towarów sprowadzanych i wywożonych poza granice Unii Europejskiej.
- Zapoznanie uczestników z zasadami i systemami celnymi obsługującymi zgłoszenia celne.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę dotyczącą przygotowania zgłoszeń celnych w formie elektronicznej, obiegu komunikatów elektronicznych i obsługi zgłoszeń celnych w imporcie i eksporcie.
- Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki: jak wypełniać elektroniczne zgłoszenia celne, jak dokonać ich obsługi w ramach różnorodnych narzędzi elektronicznych udostępnianych przez Krajową Administrację Skarbową w zakresie zgłoszeń celnych.
- W analizowanych przykładowych zgłoszeniach celnych zwrócimy uwagę na nowe zapisy wprowadzane w poszczególnych polach zgłoszeń celnych, jak również na nowe lub zmienione kody stosowane w obsłudze zgłoszeń celnych.
- Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z obiegiem komunikatów elektronicznych w poszczególnych systemach celnych, obsługujących obrót towarowy z krajami trzecimi.
- Praktyczna wiedza o zawartości deklaracji celnych pozwala przedsiębiorcom i agentom celnym w sprawny sposób komunikować się ze służbami celnymi w trakcie odpraw celnych, jak również pozwala uniknąć nieprawidłowości i kar w obszarze importu i eksportu przedsiębiorstwa.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest przeznaczone dla przedsiębiorców, pracowników działów finansowych, logistyki, jak również agentów celnych i innych osób zainteresowanych praktyczną wiedzą w zakresie przygotowania i obsługi zgłoszeń celnych.
W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby na różnym poziomie zaawansowania. Treść szkolenia oraz realizowane ćwiczenia i warsztaty będą zróżnicowane i dostosowane do zadeklarowanego wcześniej poziomu przez poszczególne osoby, z możliwością modyfikacji w trakcie zajęć i dopasowania na bieżąco do potrzeb uczestników.
Metody szkoleniowe:
Zajęcia prowadzone są metodą wykładu z elementami dyskusji, z wykorzystaniem autorskiej prezentacji Ms PowerPoint.
W trakcie szkolenia odbywają się warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy będą samodzielnie wypełniać zgłoszenia celne. Przewidywany czas poświęcony na praktyczne zajęcia to łącznie 4–5 godzin (ok. 40% czasu szkolenia).