Szukaj szkolenia

Agent celny, czyli kto? Jak zostać agentem celnym?

 

Agent celny, czyli kto? Jak zostać agentem celnym?

 

Aktualna sytuacja na rynku wymaga od pracowników stałego rozwoju ich kompetencji zawodowych. Rynek nie czeka i szybko weryfikuje umiejętności kadry na różnych stanowiskach. Jeśli masz już pewną wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa celnego, przepisów akcyzowych czy związanych z podatkiem VAT, być może dobrym pomysłem będzie rozwój kariery

w zawodzie agenta celnego. Przeczytaj, czy to praca dla Ciebie.

 

Kim jest agent celny?

 

Agent celny może pracować dla różnego rodzaju podmiotów, które zajmują się obrotem towarowym na rynkach międzynarodowych. W zakresie jego obowiązków jest kontakt z organami celnymi i podatkowymi, które kontrolują wymianę handlową z podmiotami z innych krajów.

 

Zawód agenta celnego można wykonywać będąc samozatrudnionym w jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako osoba zatrudniona w agencji celnej.

 

Agent celny powinien mieć wiedzę i umiejętności dotyczące cła, podatków funkcjonujących w obrocie zagranicznym czy zgłoszeń statystycznych. Musi znać prawo i procedury regulujące obrót towarami z zagranicą na tyle, by czuwać nad poprawnością realizowanych działań i stosowanych dokumentów.

 

Jak zostać agentem celnym?

 

Formalnie, aby zostać agentem celnym, należy spełnić szereg warunków. Reguluje je ustawa z dnia 19 marca 2004 r.

– Prawo celne. Są to:

 

  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • brak skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe,
  • wystąpienie z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych do Izby Administracji Skarbowej,
  • kwalifikacje lub doświadczenie w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych,

 

O ile trzy pierwsze warunki są stosunkowo proste do spełnienia, o tyle pojawia się pytanie co do ostatniego z nich. Doświadczenie pozwalające na uzyskanie wpisu na listę powinno obejmować okres minimum 3 lat. Aby je zdobyć, należy jednak najpierw uzyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Jest to możliwe dzięki studiom wyższym na kierunku w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego albo świadectwu ukończenia studiów podyplomowych

w tym temacie.

 

Pomocne są także specjalistyczne kursy na agenta celnego. Jednym z najpopularniejszych na rynku jest propozycja firmy J.G.Training: Kurs celny 2022 (10 dni) – specjalista ds. celnych, agent celny. Prawo celne, kodeks celny, przepisy akcyzowe i VAT.

 

Kto powinien wziąć udział w Kursie celnym?

 

Kurs celny firmy J.G.Training przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które właśnie rozpoczynają lub już wykonują pracę związaną z obsługą celną i widzą potrzebę uzupełnienia swojej wiedzy lub przygotowują się do pracy w charakterze agenta celnego. Skorzystają z niego specjaliści z zakresu handlu międzynarodowego, logistyki i księgowości, przewoźnicy spedytorzy jak również podmioty będące dostawcami towarów eksportowanych.

 

Program kursu stanowi kompendium wiedzy z zakresu prawa celnego. Udział w kursie pozwoli na uzyskanie kompleksowej wiedzy z zakresu prawa celnego, uzupełnienie wiedzy, uporządkowanie jej.

 

Zajęcia realizowane są w formie wykładów, z omówieniem przepisów, prowadzone są w formie interaktywnej, z elementami dyskusji. Wykładowcy odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości. Podczas zajęć realizujemy również warsztaty praktyczne obejmujące m.in. ćwiczenia z prawidłowego wypełniania dokumentów celnych.

 

Program kursu obejmuje przepisy aktualne w 2022 roku. Wiedza, którą zdobędą uczestnicy, pomoże im samodzielne realizować obsługę celną, a także świadomie współpracować z agencjami celnymi.

 

Czy warto zostać agentem celnym?

 

Agent celny staje się w Polsce coraz popularniejszym zawodem. Międzynarodowa wymiana handlowa wciąż się rozwija, więc zapotrzebowanie rynku na tego typu specjalistów również rośnie. Jeśli orientujesz się w obszarze prawa celnego, a Twoje obowiązki zawodowe są z nim w pewnym stopniu związane, pójście o krok dalej nie powinno sprawić Ci trudności. Uporządkuj swoją wiedzę, zapełnij luki, uzyskaj konkretne umiejętności. Następnie postaraj się o wpis na listę agentów celnych – a zdobycie pracy w zawodzie agenta celnego nie powinno stanowić dla Ciebie trudności.  

 

Jeśli chcesz wykonać pierwszy krok w kierunku wykonywania zawodu agenta celnego, weź udział w kursie celnym:

 

 

Kurs celny 2022 (10 dni) 


Specjalista ds. celnych, agent celny. Prawo celne, kodeks celny, przepisy akcyzowe i VAT

 

Dowiedz się więcej >>

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe