Raporty
Lekka praca Niemcy - na jakich stanowiskach?
Szukasz lekkiej pracy w Niemczech, która nie wymaga dużego wysiłku fizycznego lub wysokich kwalifikacji? Sprawdź, jakie oferty czekają na Ciebie!
44 PROC. SPECJALISTÓW NIE MA PEWNOŚCI, CZY OFERTA SZKOLENIOWA FIRM NADĄŻA ZA ZMIANAMI NA RYNKU
Możliwości rozwoju są jednym z pozafinansowych elementów, które realnie potrafią przyciągnąć i zatrzymać pracowników. Jednak dla pracodawców, w obliczu wymagającego rynku, umożliwienie zatrudnionym rozwoju wydaje się mniej istotne, niż kiedyś.
Stypendia dla obcokrajowców w Polsce. Komu się należą? Jak je otrzymać?
Nauka w Polsce jest sporym wyzwaniem nie tylko dla obywateli naszego kraju. Ze szczególnymi wyzwaniami muszą mierzyć się obcokrajowcy, którzy zdecydowali się studiować w Polsce.
25% polskich pracodawców osiągnęło równość płci w organizacjach, a 38% osiągnie ją w najbliższych dwóch latach
40% firm znad Wisły mówi o tym, że jest coraz bliżej osiągnięcia pełnej równości płci, a 25% już to zrobiło. Z drugiej strony, 11% polskich pracodawców przyznaje, że daleko im do pełnego parytetu, natomiast 21% z nich deklaruje, że wciąż ma wiele do zrobienia w tym obszarze – to dane płynące z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup „Jak pracodawcy wspierają różnorodność talentów w organizacji?”. Najskuteczniejszym działaniem na rzecz zatrzymania talentów w firmie jest promowanie polityki elastyczności. 6 na 10 pracodawców uważa, że nowe technologie pozwalają im na większą elastyczność i promowanie równości płci.
POLACY STUDIUJĄ, LECZ CZĘSTO NIE PRACUJĄ W WYUCZONYM ZAWODZIE
Dynamicznie zmieniający się świat wymaga elastyczności, również w kontekście edukacji i kształtowania ścieżki zawodowej. Choć ukończenie studiów nie zawsze jest niezbędne do wykonywania określonej pracy, to kształcenie wyższe pozwala poszerzyć wiedzę i rozwijać kluczowe dla danego obszaru kompetencje.
81 PROC. FIRM PLANUJE ZWIĘKSZYĆ WYNAGRODZENIA W ROKU 2024 SKALA PODWYŻEK BĘDZIE JEDNAK MNIEJSZA NIŻ W 2023
Niepewność sprawia, że firmy kierują się wzmożoną ostrożnością w kształtowaniu swojej polityki personalnej, wnikliwie obserwując trendy płacowe.
W 7 na 10 polskich firm brakuje rąk do pracy. O pracowników najtrudniej we wschodniej oraz południowej części kraju
Z niedoborem pracowników o odpowiednich kompetencjach zmagają się firmy na całym świecie. W Polsce na najtrudniejszą sytuację wskazują organizacje ze wschodniej (76%) i południowej (73%) części kraju.
W polskim IT do eldorado jeszcze daleko. Programiści chcieliby zarabiać o 30 proc. Więcej
W 2023 roku polska branża IT mierzyła się z szeregiem wyzwań, co przełożyło się na spowolnienie rynku pracy. Liczba ofert spadła o 26 proc. rdr przy jednoczesnym wzroście złożonych aplikacji o 54 proc. Mimo że było trudniej znaleźć pracę, wynagrodzenia z reguły rosły, choć już nie tak dynamicznie, jak w 2022 r.
W ROKU 2024 ZWIĘKSZYĆ WYNAGRODZENIA O PONAD 10% PLANUJE ZALEDWIE 22% FIRM Z BRANŻY IT. PODWYŻKI BĘDĄ MNIEJSZE I NIE KAŻDY JE OTRZYMA
W roku 2023 sytuacja gospodarcza oraz ograniczenie zleceń napływających do polskich firm IT od zagranicznych klientów, doprowadziły do spadku liczby projektów dostępnych dla specjalistów IT i zmniejszenia presji płacowej.
66% pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat
W Polsce aż 66% organizacji ma trudności w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. To wynik o 6 punktów procentowych mniejszy niż w 2023 roku (72%), a także niższy niż średnia globalna (75%) ...
WYZWANIE DLA PRACODAWCÓW NA ROK 2024: ZAPEWNIĆ FIRMIE PRACOWNIKÓW W WARUNKACH OGRANICZONYCH BUDŻETÓW I LUKI KOMPETENCJI
Sytuacja na rynku pracy jest niejednoznaczna, natomiast rok 2024 może przynieść ożywienie. Jak wynika z Raportu płacowego Hays 2024, 90 proc. pracodawców planuje rekrutować, a odsetek ten jest wyższy od ubiegłorocznego.
35% firm obszaru dóbr i usług konsumenckich chce powiększać zespoły. Ze zwolnieniami wraz z początkiem roku liczy się 14% pracodawców
W pierwszym kwartale 2024 roku 35% firm sektora dóbr & usług konsumenckich w Polsce planuje nowe rekrutacje, a zatrudnienie na dotychczasowym poziomie chce pozostawić 49% z nich. Z koniecznością zwolnień liczy się 14% organizacji, natomiast jedynie 2% przedstawicieli tej branży nie zna jeszcze planów personalnych na najbliższe miesiące.
NIEMAL CO DRUGI PRACOWNIK UWAŻA CHAOS W PROCESACH I PROJEKTACH ZESPOŁOWYCH ZA NAJWIĘKSZĄ PRZESZKODĘ W PRACY
Komfort pracy jest stanem, do którego z oczywistych względów dążą wszyscy pracownicy. Każdy chce funkcjonować w dobrych, sprzyjających warunkach i doświadczać jak najmniej przeszkód, pełniąc codzienne obowiązki.
33% firm w Polsce chce zatrudniać nowych pracowników, a 49% nie planuje żadnych zmian personalnych. O zwolnieniach myśli 16% pracodawców znad Wisły
W I kwartale 2024 roku 33% polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16% z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49% firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2% firm nie zna planów.
Innowacje HR to nie tylko domena dużych firm
Wydawać by się mogło, że małe czy średnie organizacje nie muszą zbytnio inwestować w rozwój obszaru HR. Nic bardziej mylnego – działania związane z rekrutacją pracowników, szkoleniami, upskillingiem czy obsługą dotyczą wszystkich pracodawców.
Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%
Według danych zawartych w najnowszym raporcie Talent Alpha „The World of Work AI-ed” ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI).
Przemysł stawia na ESG, rozwój nowych technologii i skracanie łańcucha dostaw. Jakie jeszcze trendy czekają branżę w 2024 roku?
Sektor przemysłowy jest obszarem, który rozwija się niezwykle dynamicznie, stając tym samym przed wieloma wyzwaniami. Są nimi m.in. wdrożenie strategii ESG, ewolucja organizacji w związku z rozwojem nowych technologii czy potrzeba zatrudnienia osób z zupełnie nowymi umiejętnościami.
NIEMAL CO DRUGI PRACOWNIK ODCZUWA WPŁYW NIEPEWNOŚCI GOSPODARCZEJ NA SWOJĄ SYTUACJĘ ZAWODOWĄ
Niepewność gospodarcza to sytuacja trudna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ci pierwsi stoją przed wyzwaniem odpowiedniego zarządzenia budżetem, co ma z jednej strony zapewnić ciągłość biznesową, a z drugiej zatrzymać talenty w organizacji.
Nowe zagrożenie w sieci – oszustwa „na rekrutera”. Eksperci radzą, na co uważać
Nawet 1000 osób każdego dnia otrzymuje SMS-y od oszustów podszywających się pod rekruterów – wynika z danych z Wielkiej Brytanii, opublikowanych przez Ofcom, państwowy organ nadzorujący rynek mediów i internetu.
Co jest teraz ważne dla pracodawców podczas rekrutacji?
41% polskich pracodawców przy wyborze kandydata zwraca uwagę na jego poczucie odpowiedzialności i rzetelności, a 37% wskazuje na umiejętność komunikacji, współpracy i pracy zespołowej.
92 PROC. PRACOWNIKÓW UWAŻA KULTURĘ ORGANIZACYJNĄ FIRMY ZA WAŻNĄ
Aspekt kultury organizacyjnej firmy zyskuje na znaczeniu w oczach pracowników. W życiu zawodowym chcą nie tylko dobrze zarabiać, ale również być częścią zgranego zespołu oraz systemu wspólnych norm.
35% pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji chce zwiększać zatrudnienie, a 17% firm myśli o zwolnieniach
Obszar transportu, logistyki i motoryzacji rozwija się w Polsce w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Od października do końca grudnia 35% firm tego sektora chce zatrudniać nowych pracowników, zmniejszenie liczby etatów przewiduje 17% organizacji ...
75% SPECJALISTÓW WSPIERA SWOJE POSZUKIWANIA PRACY MEDIAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI, NIE OGRANICZAJĄC SIĘ DO TYCH O PROFILU ZAWODOWYM
Popularność mediów społecznościowych stale rośnie, a wśród ich użytkowników są osoby w każdym wieku. Do pewnego czasu służyły głównie do rozrywki, dziś jednak coraz częściej pojawiają się na nich profile firm, które podejmują działania employer brandingowe i kontaktują się z potencjalnymi kandydatami.
WIĘKSZOŚĆ PODWYŻEK PŁAC JUŻ ZA NAMI
Rynek pracy ulega zmianom. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu kandydaci mogli liczyć na wiele ciekawych ofert zatrudnienia oraz mieli silną pozycję w negocjacjach wynagrodzeń.