Szukaj szkolenia

13 błędów porozumiewania się

 

13 błędów porozumiewania się

 

Psychologowie są zgodni co do tego, że czasami nasz umysł lubi nam płatać figle komunikacyjno – poznawcze. Są to tzw. błędy w postrzeganiu, których nie zauważamy interpretując to, co podpowiada nam nasz mózg jako „całą prawdę i tylko prawdę”. W wyniku tego możemy przecenić swoje możliwości lub odwrotnie. Możemy również błędnie ocenić kogoś lub sytuację, w której się znaleźliśmy.

 

Konflikt w pracy, komunikacja, warsztaty z komunikacjiOto 13 najpopularniejszych błędów w porozumiewaniu się, jakie mogą nam się przytrafić.

 

  1. Błąd aprobaty – polega na irracjonalnym przekonaniu, że musimy uzyskać aprobatę każdej osoby, z którą mamy do czynienia, w przeciwnym razie mamy niczym nie uzasadnione poczucie, że wszyscy ludzie myślą o nas źle i że tak naprawdę cały świat rzuca nam kłody pod nogi.
  2. Błąd bezsilności – jest to również irracjonalne przekonanie, że nasza satysfakcja i szczęście
    w życiu są zdeterminowane przez siły od nas niezależne, a więc nasze szczęście, sukces etc.
    są poza naszym wpływem. Za nasze niepowodzenia winimy wszystko i wszystkich. Jesteśmy nastawieni na narzekanie a nie na działanie.
  3. Błąd doskonałości – to z kolei przekonanie, że aby być osobą wartościową, powinniśmy być perfekcyjni
    i umieć sobie poradzić w każdej sytuacji z dużą pewnością siebie i łatwością. Jeśli tak nie jest, mamy do siebie pretensje i spada nam poczucie własnej wartości. A przecież nie ma ludzi doskonałych.
    Wady wręcz są wskazane. Ludzie bardziej zaakceptują mądrego, profesjonalnego eksperta w jakiejś dziedzinie, który ma jakąś ludzką „przypadłość” niż zimnego perfekcjonistę bez skazy. Warto innym pokazać, że jesteśmy tacy jak wszyscy – mamy zalety, ale i nam przytrafiają się błędy i sytuacje dla nas trudne.
  4. Błąd katastroficznych oczekiwań – to nieracjonalne przekonanie, że wszelkie nasze działania i zdarzenia zawsze przyniosą dla nas najgorsze możliwe skutki.
  5. Błąd powinności – jest to błędne przekonanie, że powinniśmy się zawsze zachowywać w sposób najbardziej pożądany.
  6. Błąd atrybucji (efekt halo) – polega na tendencji do tworzenia pozytywnego obrazu osoby w oparciu
    o jakąś jego jedną pozytywną cechę, która „opromienia” swym blaskiem całego człowieka i nie pozwala nam dostrzec jego ewentualnych wad.
  7. Błąd „infekowania” złymi emocjami – proces, na skutek którego „złe” emocje jednej osoby udzielają się drugiej.
  8. Błąd konfabulacji – jest to zwyczaj dodawania przez osobę słuchającą do zasłyszanej przez siebie treści dodatkowych szczegółów i informacji (które nie padły ze strony mówiącego)
  9. Błąd opiniowania – są to wypowiedzi mówiącego oparte o jego osobiste przekonania, nie uwzględniające poglądów innych, czy faktów. „Moje ja krzyczy tak głośno, że nie słyszę tego co mówisz” /Emmerson/
  10. Błąd porównania społecznego – ocena siebie w kategoriach porównania z innymi.
  11. Błąd samospełniającego się „złego” proroctwa – jeśli oczekujesz jakiegoś negatywnego zdarzenia czy skutków, to zaczynasz nieświadomie zachowywać się tak, aby to się stało i … tak się staje.
  12. Błąd wybiórczego słuchania – słuchający zwraca uwagę i zapamiętuje tylko te informacje, które go interesują.
  13. Zwrot „tak, ale …” – pamiętaj, że słowo „ale” dla słuchającego unieważnia wszystkie treści,
    które zakomunikujesz przed nim.

 

Errare humanum est – mawiał Seneka, dlatego nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich błędów jakie się nam przytrafiają podczas komunikowania się. Warto jednak znać te najważniejsze i mieć świadomość konsekwencji, jakie za sobą niosą.

 

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje umiejętności interpersonalne i ćwiczyć efektywne i mądre porozumiewanie się na moje szkolenia z komunikacji interpersonalnej i inteligencji emocjonalnej.

 

Autor:

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, senior trener AVENHANSEN szkolenia.avenhansen.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe