„Pesymista widzi trudności w każdej możliwości. Optymista widzi możliwości w każdej trudności.”/W. Churchill/
Myśląc o sesji coachingowej często porównujemy ją do spotkania z terapeutą. Nic bardziej mylnego. Podstawowa różnica pomiędzy sesją terapeutyczną a coachingiem polega na tym, że coaching nie zagląda w przeszłość. Koncentruje się na przyszłości i na tym, na co masz wpływ.
Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w profesjonalnej sesji coachingowej, to wiedz, że powinna ona się odbywać w oparciu o następujące aspekty:
1. Profesjonalne sesje coachingowe trwają od 30 minut do 2 godzin. Wprawdzie zdarzają się sesje 15 - minutowe, ale ciężko tu mówić o długotrwałej zmianie nawyku.
2. Na początku sesji powinien zostać określony cel - z czym przychodzimy na sesję, o czym chcemy porozmawiać.
3. Sesja coachingowa ma być przyjemnością: na poziomie słuchania, szukania i znalezienia rozwiązania.
Ma nam uświadomić, że pomysły są w nas. Możemy je przedyskutować z drugą osobą, opisać sytuację
i zwerbalizować ją razem z coachem, ale do szczęśliwego rozwiązania dochodzimy sami. Moc jest z nami ;)
4. Podczas sesji coachingowej coach nie udziela rad. On tylko pyta, ewentualnie podsumowuje nasze odpowiedzi. W wyniku tych pytań coachowany dochodzi do własnych rozwiązań.
5. Profesjonalna sesja coachingowa (wersja rozszerzona) składa się z 7 elementów:
(zapytanie o to, co się wydarzyło, o realizację zadania domowego z poprzedniej sesji, jeśli była
(najdłuższa część sesji trwająca od 30 do 60 minut
(tu możemy wykorzystać 4 podstawowe pytania:
(opcjonalnie) – oparte na wyznaczeniu jakiegoś działania zbliżającego cię do celu; które potwierdzi słuszność twoich decyzji
– pochwała, docenienie, podziękowania za rozmowę
Większość ludzi jest zdania, że już jedna sesja coachingowa zaowocuje spektakularną zmianą naszego życia. Czasami rzeczywiście jest taka szansa, jeśli tylko coach postępuje zgodnie z tym, o czym napisałam wcześniej. Coachowany może mieć wrażenie, że zmieniło się całe jego życie. Jednakże pojedyncza sesja owszem może znacznie wpłynąć na naszą motywację, ale aby zmiana była skuteczna i nie była tylko efektem początkowego entuzjazmu, należy nad nią pracować z coachem przez 5 - 7 sesji, tak aby stała się naszym stałym nawykiem. Badania pokazują, że rezygnacja ze starego i utrwalenie nowego pożądanego nawyku zajmuje nam około 6 tygodni, więc warto sobie rozłożyć sesje na 1 raz w tygodniu.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tajnikach wykorzystywania narzędzi coachingowych , motywowaniu i zarządzaniu pracownikami, to serdecznie zapraszam wszystkich na moje szkolenia z tego zakresu (szkolenia pod hasłem: Akademii Lidera). O coachingu mówię również podczas szkoleń z ZZL.
Autor:
Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Senior Trener AVENHANSEN®