Nasza codzienność nie jest taka kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Praca, dom, dzieci, wydarzenia kulturowe, znajomi, spotkania biznesowe - natłok obowiązków czasami potrafi przytłoczyć. Tym bardziej wtedy, kiedy nie możemy odpowiednio zorganizować sobie tego czasu. Żeby poradzić sobie z rzeczywistością warto przyswoić sobie kilka zasad dobrej organizacji czasu. Przedstawiamy pięć, według nas najistotniejszych.
1. Planuj swój dzień
Niby nic, a działa. Jest to podstawa prawidłowego planowania swojego czasu. Wystarczy, że dzień wcześniej, lub tego samego dnia z rana wypiszemy sobie na kartce lub w tam, gdzie nam pasuje wszystkie nasze plany i działania na nadchodzący dzień. Wtedy, gdy przed oczami będziemy mieli gotowy plan działania to znacznie łatwiej i przede wszystkim szybciej wykonamy wszystkie założone prace. Wbrew pozorom wiele czasu każdego dnia poświęcamy na zastanawianie się nad tym, co jeszcze zostało nam do zrobienia a także wiele z tych drobnych spraw umyka nam, zapominamy o nich, przez co wzrasta w nas poziom niepokoju a z upływem czasu lista spraw zaczyna nam narastać.
2. Wdrażaj zasadę 2 minut
Podczas planowania zadań na nadchodzący dzień warto pamiętać o zasadzie dwóch minut, która mówi, że wszystkie zadania, które zajmą nam dwie minuty najlepiej wykonać od razu. Dzięki temu znacznie skrócimy naszą listę zadań i proste zadania będziemy mieli już za sobą. Nie ma sensu zajmować sobie nimi głowy na dłużej!
3. Pamiętaj o Prawie Parkinsona
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Prawie Parkinsona to najwyższy czas to nadrobić. Parkinson twierdził, że nasza praca rozciąga się wprost proporcjonalnie do czasu, jaki założyliśmy sobie na jej ukończenie. Oznacza to dokładnie to, że jeśli na wykonanie jakiegoś projektu założyliśmy sobie dwa tygodnie, to nie zaczniemy go wykonywać pierwszego dnia. Nie rozłożymy tej pracy na 10 dni roboczych. Załatwimy to najprawdopodobniej na sam koniec - w 2-4 ostatnie dni i mało tego, najprawdopodobniej również w te 2-4 dni uda nam się ukończyć ten projekt. Wszystkie zadania trzeba zatem planować zgodnie z tą zasadą i terminów ich ukończenia nie zakładać w zbyt odległych terminach. Jeśli zazwyczaj na ukończenie jakiegoś ważnego projektu dajemy sobie dwa tygodnie - tym razem spróbujmy dać sobie tydzień. Gwarantujemy, że w ten tydzień uda Wam się zmieścić w deadline.
4. Korzystaj z GTD
GTD (ang. Getting Things Done) to bardzo powszechna i znana metoda planowania sobie czasu, zajęć i pracy. Twórcą tejże metody jest David Allen, a jej głównym założeniem jest planowanie sobie wszystkich prac w pięciu etapach:
Początku z GTD mogą okazać się dość trudne i pracochłonne, ale z biegiem czasu okazuje się, że jest to jedna z najlepszych metod na efektywne planowanie i zarządzanie swoimi zadaniami.
5. Korzystaj z aplikacji do planowania swoich zadań
W tym wszystkim warto wspomóc się najróżniejszymi aplikacjami do zarządzania swoimi zadaniami. Na rynku jest obecnie bardzo wiele aplikacji, które łączą się ze wszystkimi naszymi urządzeniami (tablet, laptop, smartfon), dzięki czemu zapisując zadanie na telefonie mamy do niego wgląd także na naszym służbowym laptopie czy w domu. Wśród najlepszych aplikacji możemy wymienić Evernote, Nozbe, Wunderlist czy Kalendarz Google.
________
Autorem artykułu jest inClick.pl - pierwsza i jedyna w Polsce internetowa agencja zatrudnienia dla uczniów i studentów.