Co decyduje o sukcesie kierownika?
Pierwsza ważna czynność nowego kierownika jest to krótka przemowa
PO CO: aby pokazać otoczeniu że zaszła w ich otoczeniu i że jesteś gotowy do nowej funkcji.
Nie wystarczy sama prezentacja: DZIEŃ DOBRY OD DZIŚ JESTEM KIEROWNIKIEM :-)
zrobi swoje ale czy będzie profesjonalne (tak pewnie chcesz być postrzegany w nowej roli).
Pozwala na przekazanie zespołowi w sposób uroczysty i bezpośredni swoich oczekiwań, możemy je nazwać regułami gry.
1. Możecie się znać ale warto się przywitać, pokaż że to dla Ciebie też ważny dzień.
2. „Dzisiaj jest dla mnie szczególny dzień, kiedy mogę rozpocząć pracę z zespołem odnoszącym tak wspaniałe sukcesy….Jest do dla mnie szczególne, gdyż sam się z tego zespołu wywodzę…
3. Powiedz jakie są oczekiwania i jak wyobraża sobie dalszą współpracę - powiedz jakie zasady wyznajesz i co jest dla ciebie najważniejsze. OKREŚL:
◦ ZASADY WSPÓŁPRACY
◦ TO CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ RAZEM Z ZESPOŁEM
◦ JAKIE ZACHOWANIA AKCEPTUJESZ
◦ CO JEST WAŻNE w waszej dalszej WSPÓŁPRACY
4. PODSUMUJ SWOJE WYPOWIEDŹ KRÓTKO I ZACHĘĆ LUDZI DO DZIAŁANIA.
PODKREŚL, że mogą na ciebie LICZYĆ i że masz nadzieję, że wspólnie zrealizujecie cle i zadania.
Takie działanie powoduje, że pracownicy są spokojniejsi, bo wiedzą czego mogą się - przynajmniej teoretycznie - spodziewać. Wiedzą, które działania szczególnie drażnią szefa i nie będzie na nie przyzwolenia. W pierwszym wystąpieniu, kierownik ponownie zwraca uwagę na priorytety oraz informuje zespół, za co będzie szczególnie doceniany. Takie przemówienie może być oparte na konkretnym schemacie, przykład przedstawiam poniżej.
EXPOSE SZEFA - pierwsze spotkanie z pracownikami
Przywitaj zespół, przekazując elementy osobistych emocji.
„Dzisiaj jest dla mnie szczególny dzień, kiedy mogę rozpocząć pracę z zespołem odnoszącym tak wspaniałe sukcesy…. Jest do dla mnie szczególne, gdyż sam się z tego zespołu wywodzę…"
Przedstawienie się: - pełni funkcje, która pozwala Ci zbudować autorytet oparty na Twojej wiedzy eksperckiej, pokazujesz, że masz know-how, znasz się na swojej robocie, dzięki temu wzbudzisz zaufanie.
Opowiedzenie krótkiej, inspirującej historii z Twoim udziałem. - ten punkt pełni funkcję budowania Twojego autorytetu dzięki charyzmie, czyli umiejętności pobudzania innych przez wywoływanie pozytywnych emocji, które są ukierunkowane na rozwój.
Wyjaśnij, po co wygłaszasz „expose”
„Zależy mi na tym, aby od samego początku wszyscy dobrze się rozumieli…..” „Przed nami ważne zadania…………” Wraz ze zmianą stanowiska, zmianie ulegają moje cele, dlatego dołożę wszelkich starań, aby były one realizowane.”
Określenie Twoich wartości w pracy. Ten punkt pełni funkcję wzbudzania pozytywnej motywacji, stawia cię po „jasnej stronie mocy". Chętniej pracuje się z menedżerem, któremu „o coś chodzi"; „coś jest dla niego ważne"; „tu nie chodzi tylko o pieniądze"
Przykład: Bardzo sobie cenię rzetelność i profesjonalizm, dlatego pracuje w podejściu evidence-based training, bo pozwala mi zachować łączność pomiędzy zweryfikowanym empirycznie know-how i odróżnić je od modnej w świecie szkoleń pseudonaukowej paplaniny. Rzetelność wynika to również z kodeksu etycznego psychologa, który w 4 punkcie zasad ogólnych mówi o nieustannym dążeniu do stałej aktualizacji wiedzy, a w moim przypadku jest to wiedza dotycząca psychologii organizacji. Cenię sobie też dane słowo, czyli ludzką uczciwość wobec siebie nawzajem.
Wskaż, czego nie będziesz akceptować
„Zdaję sobie sprawę, że sytuacja na rynku jest trudna. Jednak nie upoważnia nas to do narzekania bez pomysłów na zmianę – tego nie będę tolerował…"
Określenie zasad - czego nie akceptujesz w pracy. Ten punkt zawiera już kontraktowanie zasad z całym zespołem, wysyłasz dzięki niemu sygnał, gdzie są Twoje granice, co czyni Cię w oczach innych osobą przewidywalną a co za tym idzie bezpieczną.
Przykład: W codziennej pracy nie akceptuję nieuczciwości, zarówno względem siebie nawzajem jak i klientów. Przez uczciwość rozumiem również, informowanie o bieżącym obciążeniu zadaniami i dotrzymywanie terminów. Bardzo ważne jest dla mnie dotrzymywanie słowa, jeśli się na coś umawiamy to jest to obowiązujące. Nie akceptuję również wprowadzania efektownych ale empirycznie niepotwierdzonych elementów do metodyki szkoleń lub podręczników, próby przemycania NLP lub pop-psychologii będą spotykały się z pełną bezwzględnością.
Wskazanie, co jest dla nas szczególnie ważne
„Zależy mi na tym, abyście byli aktywni i dawali z siebie powyżej oczekiwań. Korzystajcie z wolnej ręki, aby kreatywnie znajdować rozwiązania”
Określ jakie wsparcie oferujesz. Ta cześć expose ma za zadanie przybliżyć cię do codziennych potrzeb swojego zespołu, tworzysz wizerunek otwartych drzwi.
Przykład: Bardzo chętnie pomogę wszystkim w dostępie do literatury fachowej z zakresu psychologii organizacji. Możecie również liczyć na moje wsparcie w końcowym procesie sprzedaży. Ci z was, którzy pragną się rozwijać i zostać konsultantami ds. rozwoju zasobów ludzkich, dostaną ode mnie wsparcie i niezbędne narzędzia, podczas codziennej pracy nad projektami.
WAŻNE !!! Uwagi końcowe:
Unikaj nabrzmiałych słów, które tylko teoretycznie mają przysporzyć Ci autorytetu (typu: „w związku z powyższym", „uczęszczałem do..." , „albowiem" , i „dlategoż właśnie") te wszystkie słowa wypowiadane w takim kontekście raczej brzmią komicznie niż podniośle. Postaw się na chwilę na miejscu Twojego zespołu, oni pragną zobaczyć kogoś kto się zna na swojej robocie, szanuje innych ludzi, ma pomysł na dział i rzeczywiście lubi swoją pracę. Bądź w tym wszystkim szczery, pozostań sobą.
Podsumuj swoją wypowiedź i zachęć zespół do działania
„Podsumowując wierzę, że przed nami kolejne wspaniałe wyzwania, które będą dla nas źródłem satysfakcji i podstawą wysokich premii ….
Po wygłoszonym expose można przejść do kolejnych wyzwań w pracy nowego kierownika.
NIE JESTEŚ JUŻ KOLEGĄ !!
Gdy kolega zostaje szefem jedna z najważniejszych rzeczy nich to jak najszybsza zmiana relacji z koleżeńskiej na relację podwładny - przełożony. Największym błędem jest okazywanie, że się „kumplujemy”, w obecności innych pracowników, co dodatkowo może nas narażać na zarzut faworyzowania wybranych osób.
Zbyt mocne przyjacielskie relacje nie będą nam pomagały w zarządzaniu pracownikami. Kluczowe jest tu wyraźne rozdzielenie dwóch sfer- czyli w pracy mamy układ formalny, a poza nią - przyjacielski.
Zachowujmy powagę oraz szacunek szczególnie w kontaktach z osobami spoza działu czy firmy. Ma to szczególnie znaczenie podczas imprez firmowych.
Kierownikowi bezwzględnie nie można narzekać na pracę, gdyż całkowicie podważa to jego autorytet i zdolności przywódcze.
Jeżeli pojawiają się jakieś sygnały, że coś jest nie tak w zespole, trzeba jak najszybciej reagować, zanim konflikt urośnie do rangi wielkiego problem
Utwierdzanie pracowników w przekonaniu, że się ich ceni, po udzieleniu reprymendy, pozwala skoncentrować się na ich zachowaniu bez osobistych wycieczek.
Poza tym warto mieć na względzie wyniki badań przeprowadzonych w Polsce, które mówią, że po awansie wewnętrznym w ponad 40% przypadków relacje między zespołem, a nowym szefem ulegają pogorszeniu.
PODSUMOWANIE
W ogromnej większości przypadków awanse wewnętrzne się sprawdzają. Ich skuteczność zależy nie tylko od osobistych talentów nowego kierownika, ale głównie od wsparcia jakie otrzymuje on od organizacji i swoich przełożonych.
Autor: