Blended learning jest nowa metoda szkolenia dorosłych, której główną cechą jest dostosowanie metod szkolenia do możliwości organizacyjnych przedsiębiorstw, ich specyfiki a także założeń metodologicznych.
Szkolenia mogą się odbywać w różnych formach - tradycyjne szkolenia w salach, na płytach CD, przez internet, na zasadzie coachingu, gier edukacyjnych, z wykorzystaniem newsletterów, plakatów itd. Wszystkie formy są dopuszczalne i można je dowolnie konfigurować w zależności od możliwości i potrzeb.
Charakterystyka tego typu szkoleń jest stosowanie ich w sposób ciągły. Pracownicy są poddawani szkoleniu często, choć w mniejszych blokach, co ma ułatwiać zapamiętywanie i przyswajanie wiedzy. Ponadto częstsze ćwiczenie prowadzi do wyrabiania nawyków i wykorzystywania poznanej wiedzy w codziennej pracy. Taka forma szkoleń powoduje, że kwalifikacje pracowników podnoszone są na bieżąco, nie szkoli się nikogo "na zapas". Także przerwy w pracy są krótsze, bo szkolenia, aczkolwiek częste, to jednak prowadzone są w krótszych blokach i na bieżąco. Pracownik może również korzystać z takiej formy szkoleń poznać wiedzę teoretyczna w dogodnym dla siebie czasie i w formie, aby później na spotkaniu z trenerem skoncentrować się już tylko na ćwiczeniach praktycznych.
Blended learning ma za zadanie wyrobić w pracownikach nawyk ustawicznego doskonalenia własnych umiejętności, korzystania z różnych pomocy pomiędzy sesjami szkoleniowymi przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów i czasu szkoleń, bez obniżania ich skuteczności.
Źródło: Competitive Skills.