Szukaj szkolenia

Branża turystyczna potrzebuje szkoleń

 

Branża turystyczna potrzebuje szkoleń

 

Polskie firmy, samorządy oraz organizacje turystyczne potrzebują i oczekują szkoleń podnoszących kwalifikacje merytoryczne pracowników – wynika z badania przeprowadzonego dla organizatorów projektu „Turystyka – wspólna sprawa” przez PBS. Największe zainteresowanie budzą szkolenia związane z marketingiem i promocja produktu turystycznego (70) oraz pozyskiwaniem funduszy na rozwój (68).

Z badania wynika, że w ponad połowie badanych firm, samorządów i organizacji działających
w sektorze turystyki nikt nie uczestniczył w szkoleniach dotyczących turystyki. Jednocześnie wzięciem udziału w tego typu szkoleniach zainteresowanych jest ponad 90 procent podmiotów zajmujących się informacja turystyczna i, średnio, co druga firma oferująca usługi oraz organizująca imprezy
i wydarzenia.

Respondenci podkreślali, że muzeom zazwyczaj przesyłane są propozycje szkoleń dotyczących kultury, parkom krajobrazowym – sfery ekologii, natomiast hotelom czy restauracjom proponowane jest podnoszenie kwalifikacji pracowników w dziedzinie BHP, czy utrzymywania czystości. Z tego powodu głównym wnioskiem, który można wyciągnąć po przeanalizowaniu wyników badan jest fakt, że
w ofercie szkoleniowej w Polsce brakuje szkolenia na temat turystyki, skierowanego do szerokiej grupy przedsiębiorstw i urzędów. Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” jest wiec pierwszym kompleksowym projektem szkoleniowym dla szeroko rozumianej branży turystycznej.

Według respondentów najbardziej przydatne będą szkolenia w zakresie skutecznego marketingu usług turystycznych oraz promocji bezpośredniej (70). Drugim najbardziej interesujących respondentów tematem okazało się pozyskiwanie funduszy na rozwój turystyki oraz aspekty prawne w turystyce (68). Na dalszych pozycjach pod względem przydatności uplasowały się: współpraca z innymi instytucjami i firmami turystycznymi oraz sprzedaż lokalnego produktu turystycznego (60), przygotowanie oferty i rozwój firmy (58) i szkolenia zawodowe (55). Polowa ankietowanych zainteresowana jest zagadnieniami związanymi z zarządzaniem firmą lub instytucją. Tylko co dziewiąty respondent nie był zainteresowany jakimkolwiek szkoleniem.

Równie interesujące dla branży turystycznej okazały się szkolenia językowe. Średnio ponad 80 procent respondentów jest zainteresowanych nauka języka angielskiego, a więcej niż trzy czwarte – niemieckiego. Co szósta osoba biorąca udział w badaniu zainteresowana jest nauka języka francuskiego, a blisko co trzecia – rosyjskiego. Najwięcej zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji językowych zajmuje się zarządzaniem zasobami turystycznymi oraz informacja turystyczna (100). Jedynie W województwie dolnośląskim większym zainteresowaniem cieszy się język niemiecki (81) niż angielski (75).

Najlepszym okresem na szkolenia, według respondentów, są jesień i zima, ewentualnie wiosna, czyli pory roku nieobjęte sezonem (85). Przedstawiciele urzędów preferują spotkania w dni robocze, natomiast dla pracowników firm turystycznych nie ma to znaczenia.

Poza wartością merytoryczną respondenci zwracali również uwagę na koszty, jakie będą musieli ponieść w związku ze szkoleniami. Muzea i parki jako kwotę graniczną określiły 250 złotych za osobę, biura PTTK – 100 zł. Natomiast biura turystyki przyjazdowej zadeklarowały 300 złotych, o ile szkolenie jest tego warte.

„Wyniki badania potwierdzają potrzebę ciągłego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji przez pracowników branży turystycznej” – powiedział Jarosław Motyka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. „Mamy świadomość, ze szkolenia o dużej wartości merytorycznej są kosztowne.
Z tego powodu dla projektu ‘Turystyka – wspólna sprawa’ pozyskaliśmy 22 miliony złotych z funduszy Unii Europejskiej. To dofinansowanie pozwoliło nam skalkulować ceny szkoleń na poziomie akceptowalnym dla każdego z potencjalnych uczestników.”

Badanie przeprowadzono na przełomie 2005 i 2006 roku wśród przedsiębiorstw z branży turystycznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz wśród organizacji zrzeszających przedsiębiorców działających na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. Respondenci pochodzili z pięciu województw, w których w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” odbywać się będą szkolenia dla przedstawicieli branży turystycznej (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie oraz świętokrzyskie).

* * *
Więcej informacji: Robert Kaszlewicz
Tel.: (022) 515 00 38, 0 502 707 705, fax. (022) 613 25 84, e-mail: r.kaszlewicz@migutmedia.pl
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE „Turystyka – wspólna sprawa”

„Turystyka – wspólna sprawa” to pierwszy w Polsce duży projekt szkoleń i doradztwa dla branży turystycznej. Skorzystają z niego przedsiębiorcy, samorządy lokalne oraz organizacje wspierające rozwój turystyki. Jego celem jest poprawa konkurencyjności branży turystycznej poprzez doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr zarządzających i pracowników.

Polską branżę turystyczną charakteryzuje wciąż niski poziom wykształcenia kadr świadczących usługi oraz brak szerszej współpracy regionalnej. Odpowiadając na te problemy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała kompleksowy projekt szkoleniowo — doradczy, który ma do spełnienia trzy podstawowe zadania:

Podnieść umiejętności tworzenia, rozwijania i promowania markowych produktów turystycznych formule sieciowej, tj. poprzez współpracę różnych podmiotów działających na jednym obszarze, podnieść wiedzę dotyczącą różnych zagadnień branżowych związanych z działalnością turystyczną, doskonalić znajomość języków obcych.

Projekt jest adresowany do przedsiębiorstw turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji przedsiębiorców i pracodawców, organizacji wspierania przedsiębiorczości oraz organizacji pozarządowych działających w sektorze turystyki. W szkoleniach może uczestniczyć zarówno kadra zarządzająca, jak również pracownicy wymienionych podmiotów. Udział w nich weźmie co najmniej cztery tysiące osób, spędzając w salach szkoleniowych 300 tysięcy godzin. Szkolenia są tylko częściowo odpłatne dla uczestników, w większej części koszty szkoleń są pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

„Turystyka – wspólna sprawa” jest pierwszym tego typu projektem, który na początku będzie wdrażany w pięciu wybranych województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, oraz świętokrzyskim.

Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez Konsorcjum firm w składzie: DGA Doradztwo Gospodarcze SA (lider), Central Europe Trust, F5 Konsulting, JDJ Bachalski, Migut Media S.A.


Autor:

Robert Kaszlewicz.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe