Szukaj szkolenia

Budowanie współpracy

 

Budowanie współpracy

 

Jednym z warunków zwiększenia efektywności pracowników jest współpraca między nimi. W zespole pracowniczym, podobnie jak w drużynie sportowej, nie jest najważniejszy jego skład, ale umiejętne nim zarządzanie. To do lidera należy wiec zadanie zbudowania takich relacji w zespole, które pozwolą na szybsze osiągnięcie wspólnego celu.

 

Pierwszym krokiem powinno być poznanie pracowników. Nie da się bowiem pracować z ludźmi, których się nie zna i nie szanuje. Aby moc natomiast ten szacunek zdobyć, należy być godnym zaufania, a więc - szczerym i uczciwym. Tutaj szczególnie ważna jest pozycja lidera, który swoją postawą ma dawać przykład podległym mu pracownikom. Do pozyskania sobie szacunku innych niezbędna jest również świadomość własnej wartości i kompetencji, która pozwoli nam w pewnych sytuacjach być asertywnym.

 

Najważniejsza jest jednak komunikacja interpersonalna. Oczywista rzeczą jest, że nie da się zbudować relacji z drugim człowiekiem, a wiec – nawiązać dobrej współpracy – jeśli nie będziemy potrafili się z nim porozumieć. Komunikujemy się, czyli innymi słowy wymieniamy pewne informacje za pomocą ich przekazywania i odbioru. Niemożliwa jest zatem dobra komunikacja bez umiejętności słuchania, które powinno być obiektywne i pozbawione oceny. Jednym z jego warunków jest informacja zwrotna, która polega na dzieleniu się doświadczeniami bez osadzania.

 

Tylko prawidłowa komunikacja jest kluczem do stworzenia dobrej atmosfery oraz chęci do współdziałania w zespole. Dopiero gdy ten warunek zostanie spełniony, możemy zastanowić się nad wspólnymi celami, ustalić reguły tej współpracy oraz rozdzielić pomiędzy poszczególnymi pracownikami zadania, zmierzające do osiągnięcia grupowego sukcesu.

 

Artykuł dostępny na stronie:

KarieraManagera.pl

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe