Jesteś niepokorną duszą? Nie lubisz schematu, a może cenisz sobie niezależność? Każdy jest inny, każdy z nas ma swoją osobowość, której nie powinien zatracać ani zmieniać na siłę. W przeciwnym razie praca okaże się katorgą, nieustannym odgrywaniem ról.
Brak czasu na bycie sobą niszczy człowieka, dlatego szukając pracy warto skupić się na ocenie, czy ta praca jest dla mnie? Oczywiście nie zawsze w pracy można być sobą, jednak nie warto podejmować się pracy, w której nigdy nie możesz być sobą. Praca zawodowa powinna dawać przyjemność, spełniać potrzeby samorealizacji, owocować satysfakcją, a jest to możliwe tylko wtedy kiedy włożymy w nią cząstkę siebie.
W wielu życiowych sytuacjach zmuszeni jesteśmy odgrywać role nam przypisane, w których nie widać nas samych. Bez wątpienia są to niekomfortowe sytuacje, chyba że z natury jesteśmy osobami o wielu twarzach na zewnątrz lub doskonale dostosowujemy się do każdych (nowych) warunków w jakich się znajdujemy.
Umiejętność odnajdywania się w rozmaitych sytuacjach to wielki talent, ale również zagrożenie. Osoby takie odbierane są jako te, którym nie warto ufać, lawiranci. Polacy, jako narodowość uchodzą za grupę o wyjątkowej zdolność przystosowywania się do potrzeb warunków zewnętrznych. Czy to oznacza, że nie są sobą? Poniekąd tak, bowiem poprzez dostosowanie się tracimy jakąś część siebie.
Warunki rynku pracy z jednej strony wymagają od kandydatów zainteresowań, różnorodności hobby, a zarazem oczekują przystania na standardy, zamykanie w ramach korporacji bez indywidualizacji i kreatywności wynikającej z bycia sobą, unikalnej osobowości i cech charakteru wyróżniających człowieka spośród całej grupy mu podobnych pod kątem wykształcenia, doświadczenia, a nawet wyglądu. Bycie sobą doskonale widoczne jest w zachowaniach handlowców, którzy swó zawód traktują z pasją, nierzadko pozwalając sobie na luźniejsze relacje z kontrahentem. Zwykle to ci handlowcy, którzy po prostu są sobą osiągają lepsze efekty, ponieważ ukazują się w oczach klienta jako osoby wiarygodnej są tym samym wiarygodni, pozytywnie odbierani, naturalni.
Serwis SZKOLENIA.COM