Świat pędzi jak szalony, postęp techniczny, technologiczny to nie jedyne powody zmian zachodzących w otaczającym nas świecie i wymagających dostosowania się do nowych warunków. Coraz więcej osób dostrzega samodzielnie potrzebę doszkalania się, uczenia i zdobywania coraz to nowych umiejętności. Nie zawsze konieczne są ku temu zorganizowane kursy i szkolenia. Przy odrobinie motywacji oraz zaangażowania można samodzielnie nauczyć się bycia księgowym, kadrową, czy informatykiem.
W zależności od przedmiotu nauki za pomocą Internetu oraz dostępnych kursów online, bezpłatnych poradników, samouczków, stron internetowych poświęconych konkretnym zagadnieniom można niewielkim kosztem lub całkowicie bezpłatnie uczyć się fachu, doskonalić swój zawód. Aby zostać fachowcem z prawdziwego zdarzenia nie trzeba posiadać dyplomu, certyfikatu czy świadectwa szkoły, bowiem liczą się umiejętności praktyczne.
Od pewnego czasu brak certyfikatu nie dyskwalifikuje kandydata w rekrutacji, a pracodawcy coraz częściej przykładają wagę do faktycznych umiejętności kandydata niżeli do posiadanych dokumentów poświadczających kwalifikacje. Nie w każdym zawodzie jest to możliwe, jednakże zdecydowana większość stanowisk pracy na rynku umożliwia start w rekrutacji samoukom.
Samokształcenie jest w cenie, wskazuje na chęć doskonalenia zawodowego, ciekawość świata, potrzebę rozwoju, a cechy te są pozytywnie odbierane u współczesnych pracodawców. Warto mieć na uwadze, iż przez samokształcenie rozumieć należy nie tylko uczenie się we własnym zakresie, na własnych błędach metodą prób i błędów ale również naukę w zorganizowanym systemie szkoleń i studiów bez przymusu i wywierania wpływu przez kogokolwiek, pracodawcę zwłaszcza. Posiadane umiejętności zawsze mogą się przydać, na naukę nigdy nie jest za późno i zawsze znajdzie się coś, czego warto się nauczyć, a czego jeszcze nie umiemy.
Ciągła nauka utrzymuje mózg w sprawności, zapobiega wielu chorobom starczym, gwarantuje nam dobre samopoczucie, jak i elastyczność, kreatywność w życiu codziennym. Im więcej posiadamy umiejętności praktycznych, tym łatwiej jest nam się dostosować do potrzeb pracodawcy, przekwalifikować i znaleźć nową pracę. Jeśli nie w jednym zawodzie to w drugim. Rozmowy rekrutacyjne najczęściej nie bazują na dokumentach a na omówieniu doświadczenia, sprawdzeniu niezbędnych na danym stanowisku umiejętności za wyjątkiem uprawnień państwowych jak licencje, prawo jazdy itp.
Nie rzadko kandydat nie jest wcale pytany o posiadane dyplomy, kursy, za to poddawany testom praktycznym. Bez wątpienia samokształcenie pozytywnie wpływa na karierę i ścieżkę awansu, możliwości zatrudnienia.
Zjawisko to obserwuje się w wielu branżach, tak w pracy biurowej, w branży finansów, księgowości, jak i marketingu, informatyki, handlu a przede wszystkim w obszarze prac fizycznych, także specjalistycznych jak dekarz, kafelkarz, brukarz itd. Nigdy nie jest wiadomo kiedy może się przydać dana umiejętność, jednak nie oznacza to, ze jej nabycie nie jest inwestycją, bowiem może nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Wiedzą o tym doskonale pasjonaci, którzy uczą się fachu nie dla zatrudnienia i pieniędzy, a dla siebie i własnej satysfakcji. Zdarza się, iż z czasem pasja przeradza się w dochodowy biznes bez konieczności zdawania egzaminów, bronienia tytułu magistra czy uzyskiwania certyfikatu. Najlepszą oceną umiejętności jest zadowolenie klienta czy pracodawcy z wykonanej pracy.
Rzadkością zamawiający usługę sprawdza fachowca pod kątem ukończenia szkoły, czy kursu, za to bardzo często zanim nawiąże współpracę szuka opinii, referencji dla danej osoby. W cenie jest kompleksowość, aczkolwiek dobry specjalista nie musi się martwić o zatrudnienie.
Zespół SZKOLENIA.COM