Za oknem upały, przed nami jeszcze kilkanaście dni wakacji. Jeśli dopiero wybieracie się na urlop, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dowiecie się, czy musicie zgłaszać miejsce swojego wypoczynku szefowi. Naszą podpowiedź znajdziecie w artykule!
W świetle przepisów prawa pracy Twój pracodawca nie może wymagać od Ciebie informacji, gdzie spędzasz urlop. Masz prawo zachować tę wiadomość tylko dla siebie i na 10 dni zapomnieć o pracy, zgiełku i obowiązkach. Jeśli jednak w wewnętrznych (wewnątrzzakładowych) przepisach jest zawarty obowiązek pozostawienia pewnych danych pracodawcy, możesz być zobowiązany do podania swojego numeru prywatnego. Zdarza się bowiem, że osoby pełniące najważniejsze (czy samodzielne) funkcje w firmie, są zobowiązane do „bycia w kontakcie”, tj. podania numeru kontaktowego, pod którym są dostępni również w czasie urlopów. Rzadziej – ale również – nakłada się na nie obowiązek ewentualnego odebrania telefonu służbowego, gdy dzwoni pracodawca.
Oczywiście, Twój przełożony nie może dzwonić do Ciebie w absolutnie każdej sprawie. Może zadać pytanie dot. realizowanych przez Ciebie zadań, skonsultować się w pewnych kwestiach, może również (w szczególnych przypadkach) odwołać Cię z urlopu, jeśli następuje szczególna sytuacja. Nie ma on jednak prawa ingerować w Twoją prywatność ani pozyskiwać informacji, które wykraczają poza prawnie wyznaczony mu zakres danych osobowych, jakie może posiadać. Twoją prywatność chroni bowiem prawo i nawet (a może zwłaszcza) w trakcie urlopu powinieneś tego szczególnie przestrzegać.
PS Jeśli interesuje Cię tematyka prawa pracy czy wynagrodzeń – zapisz się na Certyfikowany Kurs Kadry
i Płace od podstaw (najbliższa edycja startuje 02.09.2017) lub Certyfikowany Kurs Kadry i Płace dla zaawansowanych (ostatnia w tym roku edycja rozpoczyna się 14.10.2017). Pod linkami znajdziesz wszystkie informacje!
Autor: