Szukaj szkolenia

Ćwiczenia dla HR-owca

 

Ćwiczenia dla HR-owca

 

W praktyce każdego trenera niezwykle ważną rolę pełnią ćwiczenia. Nie ma znaczenia czy jest to trener wewnętrzny w firmie, czy trener zewnętrzny z własną firmą szkoleniową.

 

Ćwiczenia są potrzebne, zawsze i wszędzie. Dzięki nim uczestnicy zajęć widzą praktyczne efekty jakie mogą uzyskać po powrocie ze szkolenia do pracy - i mogą je przetrenować w sytuacji pozbawionej stresu czy odpowiedzialności. To bardzo pomaga w nauce.

Problem pojawia się, gdy trener nie ma natchnienia, nie ma pomysłu na stworzenie ciekawych ćwiczeń. Czasem tak się zdarza, dokładnie na takiej samej zasadzie jak brak weny twórczej u pisarzy i kompozytorów. Jednak trenerzy maja znacznie łatwiej, ponieważ bez przeszkód mogą skorzystać z cudzych pomysłów. Wystarczy zmienić kilka szczegółów, dopasować sytuacje do branży uczestników szkolenia i gotowe.

W przypadku HR (zarządzania kadrami w firmie) przydatnym zbiorem ćwiczeń z różnych dziedzin (strategiczne, międzynarodowe, prawne i etyczne zarządzanie kadrami, planowanie kadr, dobór pracowników, kierowanie ludźmi, wynagradzanie i rozwój pracowników, stosunki i warunki pracy, odejścia i ocenianie pracowników, kontrola funkcji personalnej, system informacji personalnej) jest książka "Zarządzanie kadrami. Ćwiczenia" pod redakcją T. Listwana (Wydawnictwo C.H. Beck, 2006). Książka zawiera w sumie 143 ćwiczenia, które możesz wykorzystać w swoich treningach i szkoleniach.

Poniżej znajdziesz kilka z nich. Zamieszczenie ćwiczeń za zgoda Wydawcy.

Dział - Strategiczne zarządzanie kadrami
Autor - Sylwia Przytula

Cel:

Rozpoznawanie oraz identyfikowanie wyznaczników strategii ogólnej i personalnej firmy

Sposób realizacji:


Po przeczytaniu obu ogłoszeń prasowych, w których poszukiwany jest kandydat na strategiczne stanowisko kierownicze - dyrektora ds. personalnych, należy odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Czy na podstawie informacji zawartych w ogłoszeniach można wskazać wyznaczniki strategii ogólnej i personalnej firm A i B?
  • Czy występują jakieś różnice w obu firmach w strategii, stylu zarządzania procesami kadrowymi, które wynikają z opisu w ogłoszeniu prasowym?
  • W odniesieniu do obu ogłoszeń - jakie byłyby najbardziej pożądane elementy profilu kwalifikacyjnego (cech psychologicznych, wiedzy i umiejętności) w firmach A i B na stanowisku Dyrektora ds. Personalnych?

 

Materialy do cwiczenia:


Dwa poniższe ogłoszenia prasowe dotyczące obsady stanowiska Dyrektora ds. Personalnych w międzynarodowych firmach.

Firma A

Międzynarodowa firma A z centrala w USA znajdująca się na liście Fortune 500, działająca w 59 krajach Świata i obrotami przekraczającymi 9 min USD poszukuje dyrektora ds. personalnych.

Korporacja działa w branży elektronicznej. Na rynku europejskim firma osiągnęła znaczący udział dzięki fuzjom i przejęciom, jakich dokonała w ostatnich kilku latach. W filiach europejskich zatrudnionych jest 2000 pracowników.

Wyzwaniem, przy którym stanie nowy dyrektor ds. personalnych będzie kontynuowanie integracji włączonych w struktury korporacji firm europejskich oraz zbudowanie/organizowanie jednej prężnie działającej organizacji.

Ponadto należy stworzyć PLAN-EUROPEJSKI zespół zarządzania kadrami, który przyczyni się do realizacji celów korporacji na obszarze europejskim. Do kluczowych kwalifikacji pożądanych na ww. Stanowisku należą: Doświadczenie kierownicze w firmie międzynarodowej działającej na rynku europejskim, otwartość i zdolność przystosowania się do zmieniających się warunków otoczenia i branży, wytrwałość, mobilność oraz sprawność psychofizyczna. Kandydat na powyższe stanowisko z pewnością będzie odznaczał się biegłą znajomością więcej niż jednego europejskiego języka obcego, posiadał ponadprzeciętne umiejętności interpersonalne.

Firma B

Jesteśmy międzynarodową firmą z centralą w Wielkiej Brytanii i dostarczamy produkty oraz usługi z zakresu wiązek elektrycznych oraz systemów komunikacji dla firm i odbiorców indywidualnych. Naszym celem jest tworzenie wysokiej jakości systemów komunikacji o najwyższym poziomie dźwięku i obrazu. Do naszej korporacji, która z roku na rok gwałtownie się rozwija zdobywając coraz nowe rynki/obszary geograficzne poszukujemy dynamicznej indywidualności, która dołączy do zespołu HR. Kandydat na stanowisko dyrektora ds. personalnych będzie podlegał Corporate HR Director, a do jego zadań należeć będzie:

 

  • zarządzanie zespołem 2500 pracowników,
  • rozwój strategii personalnej, która będzie spójna ze strategia ogólną i pozwoli na realizacje celów korporacji,
  • zarządzanie procesem doboru kadry, zarządzanie zmianami, planowanie karier i budowanie systemu oceny pracowników.

    Od kandydata oczekuje się doświadczenia w branży na stanowisku kierowniczym, wykształcenia wyższego-ekonomicznego, orientacji na klienta, umiejętności przywódczych. Powyższa oferta pracy na stanowisku kierowniczym wiąże się z możliwością rozwoju kariery międzynarodowej w dynamicznie rozwijającej się firmie, zapewniającej rozwój ścieżki kariery w korporacji. Zapewniamy atrakcyjny pakiet wynagrodzeń.

    Dział - Planowanie kadr
    Autor - Jolanta Jasińska

    Cel:

    Zaznajomienie z podstawowymi narzędziami organizatorskimi stosowanymi w procedurze planowania kadr. Nabycie umiejętności wykorzystywania ich w konkretnych działaniach.

    Sposób realizacji:

 

Po zapoznaniu się z opisem przypadku w grupach 3-4 osobowych należy:

 

  • opracować (zaproponować) strukturę nowego oddziału: planowana liczba zatrudnionych, stanowiska,
  • wykonać opisy stanowisk pracy w nowym oddziale,
  • opracować opis stanowiska pracy koordynatora sprzedaży,
  • zaplanować źródła rekrutacji i sposoby doboru nowych pracowników.

    Opis przypadku firmy A:

 

  • Firma handlowa A mająca swoją siedzibę we Wrocławiu (27 osób zatrudnionych), posiadająca swoje oddziały w Opolu (7 osób), Krakowie (12 osób) i w Poznaniu (12 osób) zajmuje się dystrybucja materiałów papierniczych i biurowych. Firma dobrze sobie radzi na rynku, mimo ze konkurencja w tej branży jest duża. W ślad za tym idzie dobra sytuacja finansowa. Z ostatnich analiz działu planowania i rozwoju wynika, ze dobrym posunięciem będzie wejście na rynek Pomorza. W związku z powyższym konieczne staje się utworzenie w okolicach Trójmiasta oddziału obsługującego ten region. Dodatkowo dobrym posunięciem byłoby zatrudnienie koordynatora w randze dyrektora sprzedaży, sprawującego nadzór nad oddziałami.

    Dział - Kierowanie ludźmi i przywództwo
    Autor - Izabela Nawara

    Cel:

    Zobrazowanie mechanizmu działania, jaki towarzyszy dopasowaniu oczekiwań lidera do oczekiwań pracownika.

    Sposób realizacji:
     
  • Uczestnicy dobierają się w pary. W parze samodzielnie decydują, kto będzie osobą A, a kto osoba B. >Każdy z uczestników wybiera sobie jakiś cel, czasochłonne zadanie, do którego będzie chciał przekonać partnera
  • Kolejnym krokiem jest zbieranie informacji na temat potrzeb drugiej strony. Najpierw osoba A dopytuje osobę B. Jej zadaniem jest ustalić preferencje i potrzeby związane z celem do którego chce skłonić swojego partnera. Robi to przy pomocy pytań typu (cały czas mając na uwadze specyfikę zadania, do którego będzie motywował):

    - Co jest dla ciebie ważne w obszarze...?
    - Jakie korzyści mógłbyś czerpać z osiągnięcia...?
    - W jakich warunkach czujesz się najbardziej zmotywowany do pracy?
    - Czego potrzebujesz, aby pracować efektywnie?
    - Co w pracy sprawia ci najwięcej satysfakcji?
    - Jakie zachowania innych osób podwyższają a jakie obniżają Twoja motywacje?
    - Jakimi zasadami kierujesz się podczas pracy nad...?
    - Jaki rodzaj nadzoru nad twoimi poczynaniami preferujesz?
    - Jakie cechy szanujesz u zwierzchników?
     
  • Kolejny etap ćwiczenia polega na przygotowaniu wypowiedzi, której celem jest zmotywowanie partnera do wykonania zadania, jakie zostało wybrane w pierwszym etapie. Powinno się to wykonać w formie pisemnej, zawierającej plan rozmowy i zasadnicza argumentacje.
  • Teraz należy zamierzenia wprowadzić w życie. Polegać to będzie na odegraniu sceny, w której A przekonuje B do podjęcia zadania. Po wygłoszeniu perswazyjnego komunikatu, osoba B udziela osobie A drobiazgowej informacji zwrotnej na temat skuteczności jej oddziaływania. Przekazywane informacje powinny dotyczyć stopnia dopasowania perswazyjnego komunikatu do potrzeb i oczekiwań jego odbiorcy (należy odwoływać się etapu zbierania informacji w tym zakresie). Po wykonaniu zadania przez osobę oznaczona jako A do jego wykonania przystępuje B - zmiana odgrywanych rol.
  • Podsumowaniem ćwiczenia może być zaprezentowanie na forum grupy tych komunikatów, które ich odbiorcy odebrali jako bardzo skuteczne podczas pracy w parach i wypunktowanie czynników, które zadecydowały o ich skuteczności.

    Pytania do dyskusji:
     
  • Od jakich czynników zależy skuteczność komunikacji perswazyjnej?
  • Z jakich składowych powinien się składać skuteczny komunikat mający przekonać partnera do podjęcia wyznaczonego mu zadania?
  • Jakich błędów nie wolno popełniać, bo psują one zamierzone oddziaływania perswazyjne?
  • Jakie pytania (treść i sposób ich zadawania) pozwalają lepiej poznać partnera, jego oczekiwania i potrzeby?
  • W jaki inny sposób i gdzie można zdobywać informacje potrzebne do skutecznej perswazji?

    Dział - Stosunki i warunki pracy
    Autor - Jolanta Jasińska

    Cel:

    Wskazanie celowości stosowania zasad ergonomii w pracy.

    Sposób realizacji:
  • Uczestnicy zajęć dobierają się w pary. Zadaniem każdej z par jest zaprojektowanie sali do zajęć dydaktycznych.
  • Uczestnicy maja przypomnieć sobie najmniej atrakcyjna, najbardziej niewygodna lub nielubiana sale.
  • Następnie próbują zaprojektować ja w taki sposób, by przebywanie i nauka w tej sali wydały się wygodne i przyjazne. W swoim projekcie powinni uwzględnić miejsce pracy prowadzącego. Po skończeniu pracy następuje prezentacja projektów i dyskusja na temat zaproponowanych rozwiązań.

    Dział - Odejścia pracowników z organizacji
    Autor - Izabela Nawara

    Cel:

    Nabycie umiejętności konstruowania wywiadu końcowego z pracownikiem.

    Sposób realizacji:

 

  • Streszczenie uczestnikom pokrótce, na czym polega istota exit interview, jakie są jego cele i w jaki sposób może wpływać na stosunki pomiędzy pracodawca a odchodzącym pracownikiem, jaki może mieć wpływ na pracowników, którzy zostają w organizacji oraz na jej wizerunek na rynku.
  • Uczestników dzieli się na trzy grupy robocze: A, B i C.
  • Ćwiczenie ma cztery etapy:

    - każdy zespół tworzy opis konkretnego (istniejącego lub fikcyjnego) przedsiębiorstwa, opisuje strukturę stanowisk w tym przedsiębiorstwie oraz jedno konkretne stanowisko i jego profil kwalifikacyjny;

    - po zakończeniu pierwszego etapu zespoły przekazują sobie stworzone opisy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy zespół opisuje konkretnego pracownika, który był zatrudniony na stanowisku, które ma w swoim przypadku otrzymanym od sąsiedniego zespołu. Opis pracownika powinien zawierać dane na temat wykształcenia, doświadczeń zawodowych, cech osobowych, umiejętności technicznych, konceptualnych i interpersonalnych oraz przyczynę odejścia po raz kolejny zespoły przekazują sobie opisy - teraz oba - profil stanowiska i profil pracownika. Trzeci etap pracy polega na stworzeniu struktury i konkretnych pytań exit interview w tym przypadku. Ukoronowaniem pracy w tym etapie jest stworzenie inscenizacji, w której jedna osoba z zespołu będzie odgrywać rolę członka działu HR prowadzącego wywiad, a druga osoba odchodzącego pracownika;

    - czwarty etap polega na przedstawieniu poszczególnych przypadków oraz odegraniu przygotowanych scen.

    - Streszczenie uczestnikom pokrótce, na czym polega istota exit interview. Przykładowe pytania, jakie mogą się pojawić w wywiadzie końcowym:
     
  • Co sądzisz o stosowanych praktykach zarządzania?
  • Jak oceniasz swój wkład w rozwój firmy?
  • Co powiedziałbyś o atmosferze pracy w twoim byłym zespole/dziale/komórce?
  • Jak oceniasz współpracę z przełożonym?
  • Jakie są dokładnie powody twojego odejścia?
  • Co możesz powiedzieć o warunkach pracy w naszej firmie?
  • Co można poprawić w obszarze...?
  • Gdyby ktoś znajomy zapytał cię, czy warto się u nas zatrudnić, to co byś mu odpowiedział?
  • Dlaczego?
  • Ćwiczenie kończymy dyskusja na temat korzyści płynących z exit interview dla organizacji i dla odchodzącego pracownika.

 

Materiały do ćwiczenia:


Potrzebne są: papier, ołówki lub długopisy.

Więcej ćwiczeń z różnych dziedzin HR zawiera książka "Zarządzanie kadrami. Ćwiczenia" pod redakcja T. Listwana (Wydawnictwo C.H. Beck, 2006). Książkę znajdziesz w księgarni internetowej www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki zwrot "zarządząnie kadrami ćwiczenia".

Źródło: Mariusz Ludwiński
www.twoja-firma.pl


 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe