Szukaj szkolenia

Czy księgowość jest trudna i czy to dobry zawód?

 

Czy księgowość jest trudna i czy to dobry zawód?

 

Wiemy, że zadajesz sobie te pytania. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe odpowiedzi, porady i wskazówki. Bez mydlenia oczu.
Na podstawie naszych doświadczeń. I doświadczeń setek naszych klientów.

 

Czy nauka księgowości jest trudna?



Szczerze? Tak, szczególnie na początku. Prawniczy język, ekonomiczne kategorie, zrozumienie procesów czy sposobu działania planu kont może sprawiać problemy (i faktycznie je sprawia). Ale naprawdę, najtrudniejsze są pierwsze chwile. Możesz nam wierzyć – przeprowadziliśmy ponad 3200 h kursów rachunkowości od podstaw (stan na 01.2018). Naprawdę wiemy, że później jest już tylko lepiej. Oczywiście, przy założeniu, że chcesz, faktycznie się temu poświęcasz i traktujesz naukę serio – czyli czytasz notatki, analizujesz zadania
i pytasz, gdy czegoś nie rozumiesz (lub szukasz odpowiedzi). To naprawdę jest „do zrobienia”. Możesz zacząć do kursu rachunkowości od podstaw, studiów czy szkoły – możliwości jest mnóstwo (o czym pisaliśmy tutaj i tutaj) – wybierz tę, która odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

 

Czy praca księgowego jest trudna?



I tak, i nie. Jest po prostu specyficzna. Obecnie księgowanie to operacje na systemach informatycznych, które wykonują właściwe wszystkie obliczenia. Twoim zadaniem jako księgowego jest oczywiście księgowanie, sporządzanie sprawozdań, ewidencji, dokonywanie wycen czy rozliczeń, przygotowywanie przelewów i księgowanie wyciągów (a finalnie potwierdzenia i uzgadnianie sald), ale również reprezentacja firmy przed instytucjami (Urzędem Skarbowym, ZUSem, GUSem etc.). Księgowy to jednak obecnie doradca przedsiębiorcy – osoba, która śledzi zmiany w legislacji, raportuje, szuka nowych możliwości rozliczeniowych (i optymalizacji), czyli faktycznie pomaga we właściwym zarządzaniu finansami. Czyli czyta, bada zmiany prawne i ciągle się uczy (bo musisz wiedzieć, że przepisy dot. rachunkowości zmieniają się niezwykle często). Oczywiście, sam zakres obowiązków, jakie wykonuje księgowy bezpośrednio zależy od jego stanowiska (inne obowiązki będzie miała pomoc księgowego, inne samodzielny księgowy). Wpływ na to będzie też miało samo miejsce pracy (księgowość korporacyjna różni się od specyfiki pracy w biurze rachunkowym czy małej firmie, gdzie tylko jedna osoba zajmuje się księgowością).


Bez względu jednak na te różnice, wiedz, że to nie tylko odtwórcze, nudne „przeklepywanie” dokumentów. Rachunkowość to też bardzo szeroka dziedzina wiedzy i pod tym względem praca w jej obszarze nie jest łatwa. Z drugiej zaś strony, to czyni ją naprawdę ciekawą (bo kto przynajmniej kilka razy w miesiącu stoi przez wyzwaniem zawodowym, z jakim nigdy nie spotkał?).

 

 

Księgowy to dobry zawód?



Tak, praca w księgowości daje stabilność zatrudnienia. W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, z czego jedną są podatki. Przedsiębiorcy potrzebują dobrych księgowych (tylko w 2016 r. w Polsce powstało 337 tys. nowych firm). Dodatkowo nasz kraj jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów, którzy rozwijają tu swoje centra outsoucingowe – zarówno w sferze IT, usług profesjonalnych czy właśnie finansowych. Świetna sytuacja na rynku sprzyja natomiast rozwoju całej branży – tworzy się nowe stanowiska i miejsca pracy, nowe kierunki rozwoju czy specjalizacji. Odpowiadając na pytanie, księgowy jest więc dobrym zawodem zarówno pod względem możliwości, jak i sytuacji rynkowej.

 

Czy warto iść w kierunku rachunkowości i finansów?



Warto, bo to naprawdę ciekawe. Ale najważniejsze jest robić to, co jest zgodne z Twoimi możliwościami i zainteresowaniami. Jeśli przeraża Cię prawniczy język, a na samą myśl o Excelu drżą Ci ręce – daj sobie spokój. Spisz swoje mocne i słabe strony. Zastanów się, co Cię najbardziej cieszy, a czego nigdy nie chciałabyś robić. Rachunkowość i finanse to naprawdę stabilna i rozwojowa ścieżka rozwoju. To tylko od Ciebie zależy, czy faktycznie chcesz nią podążać. Trzymamy kciuki za Twój wybór!

 

PS Jeśli faktycznie interesuje Cię rachunkowość – zapisz się na Certyfikowany Kurs Rachunkowości od podstaw (najbliższa edycja startuje 10.03.2017).

 

Autor:

 

 

 

Materiał partnerski

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe