Szukaj szkolenia

Czy szkolenia cross-culture są potrzebne?

 

Czy szkolenia cross-culture są potrzebne?

 

Jesteśmy już w Unii Europejskiej. Wielu z nas ma nadzieje, ze ten fakt ożywi naszą współpracę biznesową z firmami z innych krajów.


Nic nowego – mogą powiedzieć inni, przecież w Polsce kapitał zagraniczny jest juz obecny od dawna. To prawda.
Jednak przed nami wciąż nowe szanse na coraz lepsza współpracę z przedstawicielami różnych kultur.

Wejście do Unii jest ważne przede wszystkim w ramach języka symboli – "otwarcie drzwi" niesie ze sobą skojarzenia wchodzenia do "lepszego" świata, nadzieje na przyszłość.

Warto wykorzystać ten czas i pozytywne skojarzenia na zdobycie wiedzy na temat swoich dotychczasowych lub przyszłych partnerów biznesowych z różnych krajów.

Wiedza ta może obejmować zarówno poznawanie języka, historii, zwyczajów etc., ale może być również pogłębiona chociażby o pojmowanie czasu.


Aby efektywnie współpracować z przedstawicielami innych nacji, trzeba sie nauczyć nie tylko języka mówionego, ale również języka czasu (Edward T. Hall, Taniec życia).


Bardzo mało osób wie o tym, że istnieje czas polichromiczny i monochromiczny. W związku z tym trudno zrozumieć zachowania, czy motywacje zachowań ludzi, dla których czas jest czymś całkiem innym niz dla nas. Jeśli będziemy wiedzieli, ze dla Holendra norma jest przychodzenie co najmniej 5 minut przed rozpoczęciem spotkania, to przestaniemy sie dziwić, dlaczego jest tak zdenerwowany, kiedy musi czekać na innych przez tzw. "kwadrans akademicki".


Wystarczy dowiedzieć się, o której nasz kolega z innego kraju, ma zwyczaj jeść obiad, aby nie umawiać go wtedy na rozmowę z klientami – małą rzecz, a pomoże uniknąć niepotrzebnych spięć.

Można zastanawiać się nad różnicami w stylach komunikacji, stylach przewodzenia, stylach negocjacyjnych. Można analizować sposoby podejmowania decyzji, sposoby radzenia sobie ze stresem, system wartości jako podstawę zachowań przedstawicieli różnych kultur.

Wszystkie zaangażowane strony, pracujące w jednej firmie (np. ekspaci, przebywający i pracujący w Polsce; Polacy, pracujący w zagranicznej firmie) mają szansę na lepsze porozumienie i unikniecie wielu nieporozumień. Taka szansa jest wzajemne poznanie swoich uwarunkowań kulturowych.

Cel taki można osiągnąć m.in. poprzez specjalnie budowane programy szkoleń, obejmujące zagadnienia związane z obalaniem stereotypów na temat różnych kultur i budowanie pozytywnej postawy wobec odrębności kulturowych.

Żeby uwierzyć, że różnice między nami dają nam przewagę, trzeba najpierw te różnice poznać. Zapraszam do nawiązania z nami kontaktu.

 

Z przyjemnością podzielimy się naszymi doświadczeniami w zakresie przygotowania i realizacji programów cross – culture!

Beata Kupiec, konsultant cross culture, "Alterna" grupa konsultingowa

Dodatkowe informacje pod numerem:

 

Tel.: (0 prefiks) 22 7565936,

e-mail: kontakt@alterna.pl.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe