Szukaj szkolenia

Czy za szkolenie w sobotę należy się dzień wolny od pracy

 

Czy za szkolenie w sobotę należy się dzień wolny od pracy?

 

Czytelnik pracuje w prywatnej firmie przez piec dni w tygodniu. W ubiegłym miesiącu pracodawca nakazał pracownikom przyjść na szkolenie w sobotę. Na forum Gazety Prawnej zwrócił się z pytaniem, czy pracodawca może zmusić go do udziału w szkoleniu w dzień wolny od pracy?

PROBLEM

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w prywatnej firmie. Pracuje od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 16.30. Właściciel firmy wyjątkowo duże znaczenie przykłada do ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Pracodawca zorganizował już kilka szkoleń, które zawsze odbywały się w czasie pracy. Jednak ostatnio zażądał od nas, abyśmy obowiązkowo przyszli na szkolenie w sobotę. Szkolenie było przeprowadzane przez firmę zewnętrzną. Kilka osób, wśród nich ja, domaga się w zamian za udział w nim dnia wolnego od pracy. Pracodawca twierdzi, że nie mamy do tego prawa, bowiem płaci nam pensję, a podnoszenie kwalifikacji jest naszym obowiązkiem. Czy pracodawca może zmusić pracownika do udziału w szkoleniu w dniu wolnym od pracy, nie oferując w zamian żadnej rekompensaty?

CZYTELNICY RADZĄ

Paweł: Jeśli pracownik uczestniczy w szkoleniu na polecenie pracodawcy, to czas spędzony na takich zajęciach powinien być uznany za czas pracy. Z tego powodu pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w terminie ustalonym z pracownikiem. Jeśli tego nie zrobi, pracownik może zwrócić się do pracodawcy o wypłatę dodatkowego wynagrodzenia za prace w dzień wolny.

Janina: Jeśli pracownik sam chce brać udział w szkoleniu, które finansuje pracodawca, wówczas nie należy mu się dzień wolny od pracy. Nie można bowiem wykorzystywać właścicieli firm.

PIP WYJAŚNIA

Wliczenie czasu szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe do czasu pracy jest możliwe tylko w sytuacji, gdy przepis szczególny tak stanowi. Zgodnie z art. 2373 par. 3 k.p. szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Tak więc wszystkie szkolenia z tego zakresu, bez względu na to, czy odbywają się w czasie godzin pracy, czy też poza nimi, wliczane są w całości do czasu pracy.

Przepisy prawa pracy nie regulują jednak zasad wliczania innego rodzaju szkoleń do czasu pracy. Jak wynika jednak z sytuacji opisanej w pytaniu, czytelnik Gazety Prawnej wykonuje prace codziennie od 8.00 do 16.30, nie pracuje natomiast w soboty i niedziele. Pracodawca wezwał pracowników do odbycia obowiązkowego szkolenia w sobotę. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy takie szkolenie ma charakter zatrudnienia w dniu wolnym, który wynika z pięciodniowego tygodnia pracy. Z tego tez powodu obecność na szkoleniu powinna być rekompensowana zgodnie z art. 1513 k.p. W praktyce oznacza to, ze pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie, w przyjętym okresie rozliczeniowym dla tego stanowiska pracy. Odbycie takiego szkolenia ma bowiem charakter realizacji polecenia pracodawcy związanego z wykonywana praca oraz oznacza pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w jego siedzibie, co zgodnie z art. 128 k.p. powoduje, że czas takiego szkolenia powinien być wliczany do czasu pracy. Zważywszy na wątpliwości interpretacyjne związane z wyżej wskazanym brakiem powszechnie obowiązujących regulacji w tym zakresie, o ewentualnych roszczeniach pracowniczych rozstrzygać może jedynie sad pracy.

Źródło: gazetaprawna.pl

 

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe