Zawody, które dadzą robotę
Usługi i przemysł - w tych dwóch branżach najłatwiej będzie można znaleźć pracę w najbliższych latach w Polsce. Z kolei w krajach Wspólnoty rozchwytywani będą przede wszystkim specjaliści w dziedzinach związanych z doradztwem, informacja i zdrowiem.
Zatem, w jakich kierunkach warto się kształcić, by nie zasilić rzeszy bezrobotnych?
Z ostatniego raportu resortu pracy wynika, że na brak ofert zatrudnienia nie powinni narzekać: specjaliści nauk fizycznych, matematycznych, przyrodniczych, także ochrony zdrowia. Rozchwytywani będą także: pracownicy usług i ochrony, operatorzy i monterzy maszyn. Łatwiej pracę znajdą mężczyźni niż kobiety. Co ciekawe, mieszkańcy wsi będą mieli mniejsze problemy niż mieszkańcy miast. Wzrost zatrudnienia w istotnym stopniu dotyczyć będzie pracowników najemnych, a w mniejszym osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Autorzy raportu wymieniają też zawody schyłkowe, w których zatrudnienie systematycznie maleje. Są to: rolnicy, robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń oraz pracownicy przy pracach prostych w handlu i usługach.
Absolwenci jakich kierunków studiów mają największe szanse na zatrudnienie poza granicami Polski?
Eksperci rynku pracy w krajach Unii Europejskiej prognozują, że w ciągu najbliższych pięciu lat poszukiwani będą specjaliści w dziedzinach związanych z doradztwem, informacja, mediami, oświata, zdrowiem, czy z badaniami naukowymi. Na nich będą czekać bardzo atrakcyjne, przede wszystkim finansowo, oferty pracy.
Oni znajdą zatrudnienie
Szacują, że dużym powodzeniem cieszyć się będą między innymi następujące zawody: administratorzy sieci, agenci ubezpieczeniowi, administratorzy baz danych, specjaliści ds. projektowych i badawczo-rozwojowych, agenci pośrednictwa handlowego, architekci, inżynierowie różnych specjalności, biotechnolodzy, fizjoterapeuci, genetycy, graficy komputerowi, gońcy, opiekunki, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. finansowych i handlowych, pracownicy usług domowych i gastronomicznych, pracownicy ochrony, programiści, robotnicy budowlani, nauczyciele, szkoleniowcy, trenerzy, pracownicy socjalni, psychologowie, psychoterapeuci, doradcy zawodowi, doradcy finansowi, inwestycyjni, innowatorzy, negocjatorzy, analitycy finansowi, specjaliści ds. biznesu, bankowości, sprzedawcy, technicy, webmasterzy.
Autor: Szkolenia.com.