Specjaliści od nieruchomości będą musieli co roku odbywać kursy, szkolenia i seminaria
27.05.2008 r. weszło w życie rozporządzenie z 17 kwietnia 2008 r. w sprawie stałego doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (DzU nr 80, poz. 475). Określa ono sposoby stałego szkolenia i dokumentowania tego obowiązku.
Zgodnie z przepisami stale podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się poprzez udział w seminariach, szkoleniach lub kursach specjalistycznych dotyczących gospodarowania nieruchomościami i rynku nieruchomości (dotyczących posiadanych uprawnień i licencji zawodowych). Seminarium nie może trwać krócej niż cztery godziny edukacyjne, szkolenie nie krócej niż osiem godzin, a kurs specjalistyczny minimum 15 godzin.
Po ukończeniu szkolenia zainteresowany otrzymuje zaświadczenie potwierdzające jego odbycie (wzór określa załącznik do rozporządzenia). Jednocześnie przepisy zobowiązują organizatora szkolenia, w szczególności organizacje zawodowa, do prowadzenia rejestru wydanych zaświadczeń, które muszą być przesłane droga elektroniczna do Ministerstwa Infrastruktury (w ciągu 14 dni od ich wydania).
Zaświadczenie o szkoleniu trzeba przechowywać przez trzy lata (licząc od początku roku następującego po roku, w którym zorganizowano kształcenie).
Spełnienie przez pośredników, rzeczoznawców i zarządców wymogu podnoszenia kwalifikacji ocenia minister infrastruktury w następujących po sobie okresach rozliczeniowych, z których każdy obejmuje rok kalendarzowy. Za pierwszy okres rozliczeniowy uznaje się rok kalendarzowy następujący po roku kalendarzowym, w którym osoba uprawniona uzyskała uprawnienia lub licencje zawodowa.
Spełnieniem obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych jest uczestnictwo uprawnionego w co najmniej 24 godzinach edukacyjnych kształcenia w dowolnie wybranych formach – w każdym okresie rozliczeniowym.
Źródło: Rzeczpospolita.