Szukaj szkolenia

Doświadczony absolwent

 

Doświadczony absolwent

 

Jeszcze kilka lat temu odpowiednie studia były gwarancja dobrej pracy i płacy. Dziś – choć wykształcenie nadal odgrywa kluczową rolę – dla pracodawcy ważniejsze od dyplomu jest doświadczenie. Dlatego coraz więcej osób zamiast studiów dziennych wybiera zaoczny tryb nauki. To doskonały sposób, aby połączyć dwa w jednym – edukację i pracę. Takie rozwiązanie sprawia, że jako absolwenci z zawodowym doświadczeniem jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla pracodawcy.

 

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy i kryzys zatrudniania sprawiają, że w ostatnich latach studia zaoczne bardzo zyskały na popularności. Przestały być miejscem dla osób, które nie dostały się na wymarzony kierunek i "chcą przeczekać rok". Dziś coraz więcej studentów świadomie w pierwszej kolejności wybiera studia zaoczne chcąc przez kilka lat zdobywać nie tylko wiedzę, ale tez doświadczenie zawodowe. – Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi niestacjonarnymi studiami – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Szczególnie na takich kierunkach, jak dietetyka czy pedagogika specjalna, gdzie praktyka i znajomość zawodu odgrywa bardzo ważną rolę, studenci częściej decydują się studiować i jednocześnie zdobywać doświadczenie – dodaje.

 

Mity edukacji

 

Od lat miedzy studentami toczy się polemika o jakość, wartość i różnice między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi.

 

"Które są lepsze, łatwiejsze i dają bardziej rzetelne wykształcenie?"

 

Taki spór to tylko teoria, ponieważ wymogi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie dają taryfy ulgowej ani studentom dziennym, ani zaocznym.

 

– To mit, ze studia niestacjonarne są gorsze od studiów dziennych. Wymogi stawiane studentom stacjonarnym i niestacjonarnym są takie same. Inny jest tylko tryb i czas zaplanowania zajęć. Oczywiście studia zaoczne maja inna specyfikę. Ograniczona jest liczba wykładów i ćwiczeń, jednak materiał, który muszą przyswoić sobie studenci jest taki sam jak na studiach dziennych. Taki tryb nauki wymaga wiec od nich dużej samodyscypliny i zaangażowania – mówi Luiza Kalupa z poznańskiej WSEIiI. Także coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, ze studia zaoczne to coraz częściej świadomy wybór trybu kształcenia i doskonalenia umiejętności.

 

Doświadczenie, które młodzi ludzie zyskują podczas praktyk, czy pracy jest bezcenne i zawsze procentuje w momencie poszukiwania pracy przez absolwenta. – Bardzo często to studenci zaoczni są przez przyszłego pracodawce postrzegani jako ci bardziej zaradni i lepiej zorganizowani, ponieważ kończąc naukę w takim trybie udowodnili, ze doskonale organizują swój czas i potrafią pogodzić wiele zadań oraz obowiązków na raz – mówi Luiza Kalupa z WSEIiI. Ewolucja zawodowa Oczywiście nie wszyscy studenci zaoczni od razu zaczynają prace w swoim wymarzonym zawodzie. Jednak w każdej pracy zdobywamy cenne kompetencje, uczymy się współdzieląc z innymi ludźmi, brać na siebie odpowiedzialność, planować zadania, dotrzymywać terminów. Rozwija się tez nasza kreatywność, pomysłowość czy dokładność.

 

Dzięki wczesnym doświadczeniom zawodowym szybko uczymy się też radzić sobie w stresujących sytuacjach, rozwiązywać problemy, szukać kompromisu. A takie właśnie umiejętności powinien posiadać dobry pracownik. Dodatkowo osoby pracujące już podczas studiów mają o wiele lepsze rozeznanie w rynku pracy. Nieustannie szukają, przeglądają oferty, chodzą na rozmowy kwalifikacyjne. Dlatego to właśnie im po zakończeniu studiów, najłatwiej jest znaleźć pracę w wybranej przez siebie branży. – Niejednokrotnie obserwujemy taka ewolucje rownież u naszych studentów pedagogiki specjalnej czy dietetyki. Nawet jeśli ktoś na pierwszym roku studiów pracował w zawodzie zupełnie bez związku z jego kierunkiem kształcenia, to pod koniec edukacji dzięki praktykom zawodowym zorganizowanym przez nasza uczelnie lub stopniowo zdobywanej wiedzy i kompetencjom znajduje prace zgodna z kierunkiem swojej specjalizacji i z zainteresowaniami – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu

Kończąc studia, z dyplomem w reku osoby z wyższym wykształceniem wyruszają na podbój rynku pracy. Jednak coraz częściej absolwentów studiów dziennych w wyścigu po etat wyprzedzają ich zaoczni koledzy, którzy o swojej karierze pomyśleli już kilka lat wcześniej.

 

Autor: WSEIiI

Dostosujemy się do Ciebie

Na tej stronie używamy plików cookies, w których mogą być zapisywane Twoje dane osobowe, w celu gromadzenia danych analitycznych i marketingowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe