Szukaj szkolenia

Dotacje na szkolenia, studia i praktyki

 

Dotacje na szkolenia, studia i praktyki

 

Prawie 11,5 mld euro przewidziano na realizacje programu, który ma wspierać rozwój zasobów ludzkich w latach 2007-2013. Mowa o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Głównymi celami programu są wzrost zatrudnienia i spójności społecznej.

Wyróżniono również cele strategiczne, do których należą: podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo; zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego; poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce; upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy; zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa; wzrost spójności terytorialnej.

Systemowo lub konkursowo

Działania podejmowane w trakcie realizacji programu dotyczyć będą obszarów takich jak: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, jak również zagadnień związanych z budowa sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli oraz wdrażaniem zasady dobrego rządzenia. Program podzielono na 2 komponenty: centralny i regionalny. W ramach komponentu centralnego środki będą przeznaczane na wspieranie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego w głównej mierze będą przeznaczane na wsparcie dla osób i grup społecznych.

Wsparcie w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki może być przeznaczone między innymi na szkolenia, kursy, doradztwo, studia, studia podyplomowe, wizyty studyjne, badania, analizy, subsydiowanie zatrudnienia, praktyki, staże, pomoc stypendialna, jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparcie pomostowe oraz kampanie informacyjne i edukacyjne. Projekty realizowane będą w dwóch trybach: systemowym i konkursowym.

Tryb systemowy dotyczy podmiotów imiennie wskazanych w programie lub dodatkowych dokumentach stanowiących jego uszczegółowienie. Tryb konkursowy z kolei przeznaczony jest dla wszystkich podmiotów, spośród których można wymienić: instytucji rynku pracy, instytucji szkoleniowych, jednostek administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji systemu oświaty i szkolnictwa wyższego oraz innych podmiotów. Za zarządzanie programem odpowiedzialny będzie minister rozwoju regionalnego.

Część zadań wykonywana będzie jednak przez instytucje pośredniczące, właściwe dla danego priorytetu (ministra właściwego ds. pracy i polityki społecznej, ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego, ministra właściwego ds. administracji publicznej, samorządy województw). Nabór wniosków o dofinansowanie będzie publiczny. W celu wyłonienia projektów do dofinansowania w trybie konkursowym, instytucja organizująca konkurs zamieści ogłoszenie o nim na własnej stronie internetowej, w swojej siedzibie w miejscu publicznie dostępnym, a także przekaże informacje o konkursie do instytucji pośredniczącej w celu umieszczenia na stronie internetowej tej instytucji.

Wnioski o dofinansowanie powinny być składane do instytucji wskazanej w ogłoszeniu o konkursie. Wnioski takie musza być opatrzone pieczęciami i podpisane przez osobę do tego upoważniona. Dokładna liczba egzemplarzy będzie podana w,Planie działania’’. Do dokumentacji należy również dołączyć wersje elektroniczna wniosku o dofinansowanie zapisana na dyskietce lub płycie CD/DVD (zgodnie z wymogami, które określi instytucja ogłaszająca konkurs).

Komisja oceni merytorycznie.

Wnioski oceniane będą pod kątem formalnym i merytorycznym. Ocena formalna wniosku składać się będzie się z dwóch etapów, podczas których nastąpi sprawdzenie, czy wniosek spełnia ogólne kryteria formalne oraz kryteria dostępu. Konieczność spełnienia kryteriów dostępu oznacza, że możliwość aplikowania o środki w ramach Kapitału Ludzkiego będą mieć jedynie określone podmioty lub konieczne będzie spełnienie dodatkowych kryteriów merytorycznych. Wnioski, które nie spełnią wymienionych kryteriów dostępu będą odrzucane.

Do dokonania oceny formalnej zobowiązana będzie instytucja prowadząca nabór wniosków o dofinansowanie. Sprawdzi ona kompletność i poprawność złożonej dokumentacji w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku (w przypadku naboru ciągłego) lub 14 dni od daty zamknięcia konkursu (w przypadku konkursów zamkniętych). W uzasadnionych przypadkach termin ten będzie mógł być wydłużony do 21 dni. Wniosek, który spełni wszystkie ogólne kryteria formalne oraz wszystkie kryteria dostępu przekazany zostanie do oceny merytorycznej.

Ocena ta przeprowadzana będzie w oparciu o ogólne kryteria merytoryczne oraz kryteria strategiczne. Te ostatnie dotyczyć mogą preferowania pewnych typów projektów i w przeciwieństwie do kryteriów dostępu mogą, ale nie muszą być spełnione, by wniosek mógł uzyskać pozytywna ocenę merytoryczna. Ocena merytoryczna projektów zajmą się komisje oceny projektów (KOP). Lista członków komisji będzie podawana do publicznej wiadomości w momencie ogłoszenia listy projektów, które spełnią minimum punktowe - poprzez zamieszczenie jej w siedzibie instytucji, która ogłasza konkurs w miejscu publicznie dostępnym oraz na jej stronie internetowej.

Minimalna wartość projektu współfinansowanego z programu Kapitał Ludzki wynosi 50 tys. zł. Maksymalna wartość projektu dotyczy jedynie tzw. małych grantów oraz oddolnych inicjatyw lokalnych na obszarach wiejskich i wynosi 50 tys. zł. Program w 85 proc. finansowany będzie ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny), a w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaka przewidziano na jego realizacje, wynosi około 11,5 mld euro (w tym ponad 9,7 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Agnieszka Koperska
specjalista w Dziale Projektów Rozwojowych
Collect Consulting

Autorka była członkiem Komisji Oceny Projektów w PARP, GARR SA i WUP. Ekspert w dziedzinie nadzorowania realizacji i rozliczania projektów w SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz w projekcie realizowanym w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

Źródło: http://www.bankier.pl/

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe