Szukaj szkolenia

Dotacje na szkolenia dla najszybszych

 

Dotacje na szkolenia dla najszybszych

 

Jedno zdanie w przepisach spowodowało, ze ponad 160 przedsiębiorców straciło szanse na unijne dotacje na szkolenia i studia dla pracowników.

 

Ponad 160 firm, które przeszły przez pierwsze sito oceny wniosków o unijne dotacje na szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników firm w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), nie ma praktycznie żadnych szans na unijne pieniądze.
Wszystko przez jeden zapis w dokumentacji, według którego wnioski złożone w pierwszym tygodniu kalendarzowym konkursu należy ocenić jako pierwsze, a firmom, które uzyskają minimalna wymagana liczbę punktów, przyznać dotacje. Dopiero potem będą oceniane projekty złożone w kolejnych tygodniach. Najbardziej ucierpią osoby, które chciały skorzystać z cieszących się olbrzymia popularnością dotowanych studiów podyplomowych. Większość projektów, które zakładały ich uruchomienie, znalazła się z drugiej turze.

 

Konkurs o unijne dotacje na szkolenia rozpoczął się we wtorek 15 lipca, a zakończył w środę 23 lipca. To oznacza, ze jako pierwsze są oceniane projekty złożone od 15 do 18 lipca.

 

- Niestety, ta grupa może wyczerpać cala pule pieniędzy w konkursie. To spowoduje, ze ocena drugiej grupy będzie już bezprzedmiotowa - mówi Danuta Jabłońska, prezes PARP.

 

Jest to pewne, bo w pierwszej turze (która ma zakończyć się do końca września) jest ponad 500 projektów o łącznej wartości na ponad 1,3 mld zł.

 

Firmy, których wnioski trafiły do drugiej puli, są rozgoryczone. Wypominają Agencji, ze niepotrzebnie ogłosiła przedłużenie konkursu w momencie, gdy przed PARP ustawiała się kolejka chętnych na pieniądze z UE, dając w ten sposób sygnał, ze wszystkie projekty będą traktowane jednakowo.

 

- PARP nie powinna nawet oceniać wniosków w drugiej turze, bo szkoda na to czasu. Od razu może je wyrzucić do kosza - mówi członek zarządu jednej z największych w Polsce firm szkoleniowych.

 

Jego zdaniem urzędnicy kierują się absurdalnym przepisem zamiast zdrowym rozsądkiem.

 

To już kolejna wpadka PARP przy podziale środków z UE. W lipcu przedsiębiorcy czekający na start konkursu, w którym do podziału było 400 mln zł, koczowali przed Agencja, bo zdecydowała ona, ze pieniądze będą dzielone według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

 

Piotr Piasecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, zwraca uwag, ze tryb oceny projektów był znany przed rozpoczęciem konkursu. Został opisany w wytycznych.

 

- Może nie był wystarczająco wyeksponowany i niezbyt jasny, ale był - mówi Piotr Piasecki.

 

Dodaje, ze jeśli ktoś stara się o fundusze unijne, powinien być przygotowany na przejście przez gąszcz przepisów i dokumentów oraz pułapki, które się za nimi kryją.

 

- Pracownicy agencji, którzy prowadzili szkolenia dla beneficjentów, zarzekają się, ze informowali o zapisie - mówi Danuta Jabłońska.

 

Piotr Piasecki twierdzi, ze izba skupiająca firmy szkoleniowe rozmawia z PARP, jak znaleźć wyjście z tej sytuacji. Mogłoby to być zwiększenie ilości środków w konkursie albo gwarancja, ze najlepsze projekty z drugiej tury dostana jednak pieniądze.

 

Prawdopodobieństwo, że uda się przekonać urzędników do pomysłu izby, jest minimalne.

 

Z informacji GP wynika, ze agencja poprosiła ministerstwa, które czuwają nad realizacją programu Kapitał Ludzki, czyli rozwoju regionalnego oraz pracy i polityki społecznej, o zgodę na połączenie obu grup wniosków. Dostała odpowiedź odmowną.

 

Autor: Mariusz Gawrychowski
Źródło: http://kadry.infor.pl/

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe