Szukaj szkolenia

E-learning - mentoring – co to takiego ?

 

Mentoring - co to takiego?


Celem każdego szkolenia powinna być przede wszystkim efektywna nauka ukierunkowana na zdobycie określonych kompetencji i umiejętności. Pomimo potwierdzonej skuteczności metody e-learningowej warto wspomóc przekaz zawarty w materiale dydaktycznym tzw. czynnikiem ludzkim. Doskonałymi formami takiego wsparcia są osoby: mentora, moderatora i eksperta dziedzinowego.

Każda z tych osób wykorzystuje właściwe sobie (najbardziej efektywne w swoim przypadku) kanały komunikacji:

 

  • Mentor posługuje się przede wszystkim chatem, wykorzystując również telefon. W określonych przypadkach wykorzystuje również komunikację emailową. Mentor to ekspert doskonale zorientowany w tematyce szkolenia. Jest również odpowiedzialny za obsługę techniczną platformy i aplikacji szkoleniowych, rozwiązuje bieżące problemy kursantów, wynikające z funkcjonalności wykorzystywanych systemów.
  • Moderator - odpowiada za komunikacje na forum, zbiera i aktualizuje informacje na FAQ. Ma za zadanie stworzenie środowiska edukacyjnego jak najbardziej przyjaznego kursantom, które nie zniechęci ich do nauki, upraszczając korzystanie z zasobów platformy.
  • Ekspert dziedzinowy korzysta przede wszystkim z forum, na którym zamieszcza bieżące rozwiązania problemów technicznych, może także pełnić dyżury telefoniczne, o ile istnieje taka potrzeba (uzależniona od stopnia wykorzystania opcji platformy i ilości kursantów jednocześnie pracujących w systemie). Rozwiązuje złożone przypadki dotyczące warstwy merytorycznej, kierowane do niego przez mentora


Do zadań mentora należy:

 

  • Nawiązanie kontaktu ze studentami w momencie rozpoczęcia kursu, prezentacja swoich kwalifikacji, zachęcenie studentów do korzystania z mentoringu, przekazanie zaleceń, których powinni przestrzegać.
  • Odpowiadanie na pytania i rozwiązywanie problemów studentów, dotyczących:
    • przedmiotu zakupionych kursów (np. aplikacji, której dotyczy kurs), jeżeli mieszczą się w zakresie zagadnień kursu,
    • obsługi systemu LMS (platformy software'owej, na której pracuje szkolenie),
    • obsługi kursu i playera, odtwarzającego kurs.
  • Monitorowanie aktywności studentów, czuwanie nad poprawnym przebiegiem procesu edukacyjnego:
    • kontaktowanie się ze studentami, którzy opóźniają rozpoczęcie pracy z kursami, mają dłuższą przerwę w pracy, zbyt wolno przechodzą przez kurs lub uzyskują bardzo niskie wyniki testów, w celu zachęcenia ich do pracy i do zgłaszania mentorowi swoich problemow,
    • motywowanie i mobilizowanie studentów, którzy uzyskali dobre wyniki w testach albo doszli do wyznaczonych miejsc w kursie (koniec rozdziału, połowa kursu, koniec kursu), poprzez wysłanie listu z gratulacjami,
  • Zbieranie i przekazywanie do odpowiednich osób (administratorów serwera i systemu LMS) problemów i uwag użytkowników dotyczących pracy platformy LMS i kursów, związanych z błędami lub propozycjami ulepszeń.
  • Bardzo ważnym zadaniem mentora jest przekazywanie pojawiających się pytań do eksperta dziedzinowego oraz umieszczanie jego odpowiedzi np. na forum lub FAQ. Proces ten realizowany jest we współpracy z moderatorem forum. W tym przypadku mentor odpowiada za delegowanie zadań związanych ze sprawnym przepływem informacji pomiędzy ekspertem dziedzinowym a studentami.

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe