E-learning już w samej nazwie zawiera słowo nauka. Dlatego nie przez przypadek wiele szkol chcąc podwyższyc standardy nauczania wzbogaca swoja ofertę wprowadzając do niej e-learning. Zdalna edukacja na wyższych uczelniach oraz w centrach kształcenia ustawicznego nie jest jeszcze tak popularna jak w przypadku szkol zachodnich, gdzie uchodzi to niemal za normę. Jednak i to się zaczyna zmieniać. Zarówno na prywatnych, jak i państwowych, zaczyna się wykorzystywać platformy e-learningowe w procesie edukacji. Ogólna moda na zdobywanie nowych kompetencji wśród polaków, jak i rosnącą konkurencja wśród szkol w walce o klientów wymusza poprawę metod kształcenia. To właśnie zmyśla o przyspieszeniu zmian wśród placówek dydaktycznych Akademia PARP oferuje 60 darmowych szkoleń stacjonarnych w ramach wszystkich czterech modułów dla szkół publicznych.
Uczestnictwo w tym projekcie pozwoli ośrodkom kształcenia bardzo szybko poznać w praktyce wszystkie etapy projektów e-learningowych - od planu, poprzez jego realizacje, na mentoringu i ocenie efektywności kończąc. Posiadając tą wiedzę, każda instytucja będzie mogła - wykorzystując własne zasoby kadrowe - poszerzyć swoja ofertę katalogu szkoleń o kursy e-learningowe. Szkolenia obejmują takie tematy jak: "Treści szkolenia w formule on-line", "Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy" oraz "Szkolenie e-learningowe jako proces mentorski".
Władze wielu szkol ciągle patrzą sceptycznie na e-learning. Nie do końca zdając sobie sprawę z jego możliwości. Wbrew obiegowym opiniom korzyści wynikające ze stosowania e-nauki czerpać mogą zarówno uczniowie, jak i sami wykładowcy. E-learning oferuje rozwiązania na różnym poziomie zaawansowania od zwykłego udostępniania materiałów, przez zajęcia w postaci elektronicznej w Internecie, aż po systemy wspomagające nauczanie na każdym jego etapie. Jedno dobrze przygotowane zdalne szkolenie on-line może służyć jako platforma do nauczania przez parę semestrów. Darmowy dostęp do bogatej biblioteki kursów elektronicznych w naturalny sposób ułatwia studentom rozszerzanie zakresu tematów możliwych do przestudiowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych słuchaczy, którzy znacznie wybiegają poza standardowy program zajęć i chcą pogłębiać wiedzę z wybranej dziedziny we własnym zakresie.
W domu tak jak na uczelni
Dostępna w Internecie, zazwyczaj na stronie uczelni, biblioteka nagrań wideo z wykładów pozwala na uczestnictwo w zajęciach w dowolnym miejscu i o dowolnej godzinie. Wystarczy jedynie komputer oraz dostęp do Internetu. Taki sposób edukacji od dawna funkcjonuje powodzeniem w Niemczech. "Od momentu rozpoczęcia studiów pracuje zarobkowo. Zazwyczaj udaje mi się godzić studia z praca. Raz na jakiś czas nadmiar obowiązków zawodowych wyklucza mnie jednak z zajęć." Dzięki zdalnej edukacji mogę odbyć te zajęcia w późniejszym terminie, zazwyczaj w domu." – mówi Andrzej Różycki, student I roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oprócz możliwości wirtualnego uczestnictwa w zajęciach, studenci mają również nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju materiałów pomocniczych niezbędnych do tego, żeby aktywnie brać udział w zajęciach. Wystarczy wejść na stronę uczelni i ściągnąć przez Internet zestaw lektur lub odwołań do literatury. Oprócz materiałów dydaktycznych stale aktualizowana strona Internetowa pozwala studentom na zapoznanie się z wszystkimi wydarzeniami, które odbywają się w ramach konkretnych uczelni. Większość szkół, które zdecydowało się na zakup platformy e-learningowej, umieszcza na niej informacje m.in. o wykładach zaproszonych gości, prelekcji wyjątkowych osób itp. Specjalne dedykowane tym zdarzeniom fora dyskusyjne oraz chaty pozwalają na ich komentowanie, co niewątpliwie sprzyja tworzeniu się specyficznych wirtualnych społeczności zgromadzonych wokół szkoły.
E-learning to nie tylko nieograniczony dostęp do informacji, ale przede wszystkim możliwość studiowania on-line. Daje nam niepowtarzalna okazje uczestniczenia w zajęciach interaktywnie, znajdując się w dowolnym miejscu. Specjalne aplikacje umożliwiają również zarządzanie studium przypadku, a nawet rozwiązywanie interaktywnych testów. Z reguły każda placówka dydaktyczna tworzy własną platformę e-learningową dostosowana do własnych potrzeb oraz specyfiki, dlatego często niezauważalna korzyść ze zdalnej edukacji to nie tylko zapisywanie się na nią przez studentów, ale także aktywne uczestniczenie w jej tworzeniu, w ramach prowadzonych na uczelniach seminariów lub realizowanych projektów badawczych.
E-nauka dedykowana jest nie tylko studentom i uczniom, ale również nauczycielom i wykładowcom. Dostęp do darmowych bibliotek e-learningu (najpopularniejsza baza bibliotek interaktywnych znajduje się pod adresem: www.merlot.org) pozwala wzbogacić wiedze wykładowcy, a udostępnianie jej studentom walnie przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności prowadzonych zajęć. Dzięki e-learningowi możliwe jest również usprawnienie komunikacji na linii nauczyciel – uczeń. E-maile prowadzących zajęcia, specjalnie dedykowane poszczególnym wykładowcom strony www lub fora dyskusyjne wokół określonego przedmiotu pozwalają nie tylko na szybsza komunikacje w sferze merytorycznej, ale może przede wszystkim organizacyjnej. "W moich seminariach uczestniczy nie więcej niż 7-8 osób. "Dzięki szybkiemu przepływowi informacji wiem, na kilka dni przed zajęciami, ile osób będzie mogło w nich uczestniczyć. Mogę wtedy uniknąć sytuacji, które niestety miały miejsce w przeszłości, gdy na seminarium zjawiały się dwie osoby, a ja musiałem je odwoływać. Było to szczególnie przykre dla tych, którzy przyjeżdżali na nie z innych miast." – mówi Martin Dahl, wykładowca Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.
Zdalna edukacja to również tańszy sposób zaliczania egzaminów. W klasycznej pracowni komputerowej, na żywo, studenci wystarczy ze wejdą na stronę ze specjalnie przygotowanym testem i wypełniają go. Przygotowanie takiej aplikacji jest niezwykle proste i pozwala zaoszczędzić cenny czas wykładowcą, którzy zazwyczaj sprawdzali testy osobiście.
Oprócz wyżej wymienionych korzyści stosowanie e-learningu może prowadzić do obniżenia kosztów realizacji zajęć. Rezygnując z klasycznej formy na rzecz zajęć e-learningowych, wielu szkołom odchodzą koszty związane z wynajęciem sal wykładowych lub opłaceniem wykładowców.
Badania prowadzone przez wiele uczelni wskazują, że e-nauka wpływa również na poprawę wizerunku szkoły, a co za tym idzie zwiększa proces rekrutacji. Wiele osób przy wyborze przyszłej uczelni kieruje się przecież atrakcyjnością strony internetowej. E-learning w ofercie placówki rozszerza jej program dydaktyczny oraz dają szanse studentom z małych miejscowości na uczestnictwo w seminariach z większych ośrodków.
Wszystkie zainteresowane kursami e-learningowymi uczelnie wyższe oraz centra kształcenia ustawicznego zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Akademii PARP. Na www.stacjonarne.akademiaparp.gov.pl dostępne są wszelkie informacje na temat poszczególnych kursów. Strona oferuje też możliwość rejestracji i zapisania się na konkretne szkolenia. Stacjonarne kursy e-learningowe startują w marcu i będą trwać do końca 2007 roku.
Autor: Martin Dahl,
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa.