Szukaj szkolenia

E-learning z wykorzystaniem technologii wideokomunikacji

 

E-learning z wykorzystaniem technologii wideokomunikacji

 

E-learning, czyli kształcenie z użyciem nowoczesnych technologii, staje się coraz bardziej powszechny. Wzrost zainteresowania tą formą edukacji wynika z licznych korzyści, jakie przynosi nie tylko w zakresie nauczania akademickiego, ale również firmom wspierając rozwój kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji własnej kadry pracowniczej. E-learning pozwala na istotną redukcję kosztów szkoleń wewnętrznych oraz zewnętrznych, podnosi efektywność szkoleń oraz umożliwia szerszej grupie pracowników poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, czy edukacja na odległość może zastąpić tradycyjną formę szkoleń. Eksperci uważają, że najlepsze efekty daje połączenie szkoleń e-learning’owych oraz kształcenia tradycyjnego. Bezpośredni kontakt z nauczycielem jest bowiem niezastąpiony. Pełni on rolę ważnego czynnika motywacyjnego, doradczego oraz weryfikującego wiedzę zdobytą w trakcie procesu edukacji.


Skoro, zdaniem ekspertów, nie możemy ignorować roli szkolenia tradycyjnego, zastanówmy się, jak przenieść atuty tej formy do edukacji elektronicznej. Z pomocą przychodzą nam systemy do wideokomunikacji. Zalicza się je do tzw. synchronicznych metod nauczania. Są one bliskie tradycyjnemu nauczaniu, ale pozwalają prowadzić zajęcia dla słuchaczy znajdujących się w różnych miejscach lub wygłaszać prelekcje dla grupy osób zgromadzonych w jednej sali przez nauczyciela (eksperta) znajdującego się w odrębnym miejscu. W synchronicznych metodach nauczania ważna jest możliwość zdalnej pracy grupowej w czasie rzeczywistym oraz interaktywność kontaktów na linii nauczyciel – słuchacz.


Systemy do wideokonferencji przez Internet umożliwiają prowadzenie wykładu audio-wideo oraz obustronnej dyskusji między studentami a wykładowcą w czasie rzeczywistym. W trakcie wykładu można wyświetlać prezentacje materiałów, prowadzić dyskusję pomiędzy wszystkim uczestnikami szkolenia w formie audio/wideo lub czatu. Systemy wideokomunikacji umożliwiają także wyświetlanie prezentacji PowerPoint, prace na wspólnym polu zwanym White Board (Biała Tablica), udostępnianie aplikacji, a nawet przeprowadzenie prostych badan ankietowych np. dotyczących oceny atrakcyjności i przydatności zawodowej poszczególnych tematów wirtualnego kursu. Niektóre systemy – przykładowo, dostępny na naszym rynku polski produkt do prowadzania nauczania na odległość - zostały dodatkowo wzbogacone o możliwość nagrywania wykładów w celu późniejszego ich udostępniania studentom. Do prowadzenia wirtualnych szkoleń w czasie rzeczywistym wystarczy komputer z dostępem do Internetu dodatkowo wyposażony w kamerkę internetową oraz mikrofon ze słuchawkami. W przypadku nadawania prelekcji przez eksperta znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie do grupy studentów zgromadzonych w jednej sali konferencyjnej oprócz komputera oraz łącza internetowego na sali szkoleniowej musi znajdować się rzutnik, który pozwoli wyświetlić przekaz wideo w dużym formacie.


Szkoleniowcy mając do dyspozycji zdobycze nowoczesnej technologii mogą zaprosić rodzimych lub światowych ekspertów w danej dziedzinie do prowadzenia kursów/szkoleń bez konieczności ich fizycznej obecności na sali wykładowej. Z drugiej strony uczestnicy elektronicznego szkolenia mogą z dowolnego miejsca dołączyć do wirtualnego wykładu, oszczędzając czas i koszty, zachowując jednocześnie bezpośredni kontakt z wykładowcą.


E-learning może zatem łączyć zalety dwóch, alternatywnych sposobów nauczania. Kursy i szkolenia w Internecie w formie adiowizualnego wykładu w czasie rzeczywistym, to mniej znany kierunek nauczania e-learning’owego, który ma wiele zalet. Pośród nich oprócz bogatej funkcjonalności należy wymienić także niskie koszty korzystania z tej formy edukacji oraz szybki i prosty sposób przygotowania wykładu, a co najważniejsze wideokonferencje gwarantują interaktywności procesu zdobywania wiedzy.


VidCom.pl Sp. z o.o.

Beata Opalska

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe