Kursy e-learningowe można podzielić na trzy rodzaje:
Szkolenia gotowe - przygotowane do natychmiastowego użytku, kursy tego typu dotyczą głównie wiedzy i umiejętności uniwersalnych, a wiec takich, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w większości organizacji z różnych segmentów rynku (np. kursy desktopowe, kursy językowe, kursy marketingu, finansów, zarządzania)
Szkolenia personalizowane - szkolenia budowane z gotowych komponentów (lekcji lub rozdziałów), których dobór jest realizowany w oparciu o wykonana wcześniej analizę potrzeb klienta;
Szkolenia dedykowane - budowane pod indywidualne potrzeby, kursy takie są ściśle dostosowane do potrzeb klienta, ich wdrażanie odnosi najlepsze efekty edukacyjne, najczęściej przygotowywane są w oparciu o zasoby wiedzy korporacyjnej i praktyce biznesowej stosowanej u klienta.
Odmienna grupę szkoleń stanowią kursy realizowane w formule blended learning. Wykorzystują one zarówno metody e-learningowe, jak i tradycyjne szkolenie stacjonarne. W praktyce sesje wirtualne są najczęściej podsumowane intensywnym treningiem stacjonarnym realizowanym przez trenera w sali szkoleniowej. Połączenie obu tych metod jest bardzo efektywne, ponieważ umiejętności i kompetencje nabyte w trakcie szkoleń online są na bieżąco podsumowywane przez trenera.
Blended learning to nowy - coraz bardziej popularny - trend w nauczaniu. Jest bardzo często wykorzystywany w przypadku szkoleń realizujących ścieżki certyfikujące z różnych zakresów m.in. z zaawansowanych technologii informatycznych.
Zastosowanie kursów hybrydowych (mieszanych) to również z dobre rozwiązanie metodyczne. Stosowanie różnych kanałów dotarcia do kursanta z informacja pozwala na efektywniejsze przyswajanie prezentowanych informacji. Różnorodność metod i form szkoleniowych zdecydowanie zwiększa percepcje przekazywanych treści. To także wymiar ekonomiczny - blended learning jest zdecydowanie tańszy niż całościowe szkolenia stacjonarne.
Źródło: www.wiedzanet.pl