Myśl o budowaniu współpracy przywołuje wiele wątków, pytań i wątpliwości. W pierwszej kolejności musimy sprecyzować o jaką współprace nam chodzi: współprace w zespole, pomiędzy zespołami a może tylko dwoma osobami. W kolejnym kroku do jakich relacji ma odnosić się istota naszego tematu. Czy chodzi o relacje menadżer – zespół, relacje pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu pracującymi na tym samym poziomie, czy tez odnosić się mamy do relacji jeden na jeden. Ważnym elementem jest także czy chcemy budować współpracę krótkoterminową czy długoterminową.
Zanim jednak odpowiemy na te wszystkie pytania zacznijmy od początku. Po co właściwie budować współpracę? Odpowiedz zdaje się być oczywista. Aby osiągnąć synergie. Każdemu z nas zależy na tym, aby członkowie zespołu pracowali w przekonaniu, ze razem są zdecydowanie silniejszy i mogą osiągnąć znacznie lepsze efekty. Chodzi tez o to, aby podnosić efektywność pracy czyli stosunek rezultatów do nakładów, uwolnić pokłady energii i kreatywności każdego członka zespołu i wszystkich razem. Stworzyć takie warunki, które będą sprzyjały uczeniu się, elastycznemu podejściu do zmian a jednocześnie zapobiegną wkradającej się rutynie i wypaleniu poszczególnych pracowników.
Patrząc z perspektywy złożoności i wielowątkowości tematu a jednocześnie tego, dlaczego budowanie współpracy odgrywa tak ważną rolę przyszedł czas zastanowić się co jest nam więc potrzebne by tą współpracę z sukcesem budować.
Dowiesz się o tym z artykułu na stronie KarieraManagera.pl
Autor: KarieraManagera.pl