Szukaj szkolenia

Fundusze unijne dla rozwoju kompetencji pracowników w perspektywie 2014-2020.

 

Fundusze unijne dla rozwoju kompetencji pracowników w perspektywie 2014-2020.

 

Kończy się w Polsce obecna perspektywa budżetowa Funduszy Europejskich na lata 2007-2013. Aktualnie niewiele jest już środków dostępnych w ramach poszczególnych Programów Operacyjnych, zatem warto przyjrzeć się bliżej, co przyniosą nam lata 2014-2020.

Podstawowe założenia Funduszy Europejskich dla Polski na lata 2014-2020 zostały zawarte we wstępnym projekcie Umowy Partnerstwa (UP). UP jest strategicznym dokumentem, zawierającym wzajemne zobowiązanie Polski i UE, który reguluje sposoby i cele wydatkowania środków UE w Polsce w nowym okresie programowania.

W projekcie wyodrębniono trzy podstawowe cele Umowy Partnerstwa:
 

  1. zwiększenie konkurencyjności gospodarki,
  2. poprawa spójności społecznej i terytorialnej oraz
  3. podniesienie sprawności i efektywności państwa.

 

Cele główne zostały podzielone na jedenaście celów tematycznych, które realizowane będą jednocześnie
w kilku programach.


Projekt UP zakłada realizację pięciu programów na poziomie krajowym, dwóch programów ponadregionalnych, a także piętnastu Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w poszczególnych województwach oraz RPO Województwa Mazowieckiego, które opuściło kategorię regionów słabiej rozwiniętych. Regionalnie prowadzony będzie również program dotyczący rozwoju obszarów wiejskich i oraz program związany z rybołówstwem.


Całkowita alokacja dla Polski, zgodnie z postanowieniami szczytu Rady Unii Europejskiej, wyniesie blisko 72,9 mld euro. Dla obecnego programu POKL, z którego pochodzi większość funduszy na rozwój pracowników, w nowej perspektywie budżetowej kluczowym odniesieniem będzie Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER). Program ten finansowany będzie głównie przez EFS, a jego szacowana alokacja na dzień dzisiejszy wynosi blisko 3,2 mld euro. Całkowita alokacja środków EFS wyniesie ponad
11,3 mld euro i poza finansowaniem POWER służyć będzie także finansowaniu działań w obszarze szeroko rozumianego kapitału społecznego, również w ramach innych Programów Operacyjnych, w szczególności w ramach programów regionalnych. Należy przy tym podkreślić, iż ze względu na nieukończone w Parlamencie Europejskim prace nad budżetem UE na lata 2014-2020, na programy krajowe nie została rozdzielona jeszcze pełna kwota środków.

Celem POWER jest wzrost poziomu zatrudnienia oraz spójności społecznej, a także poprawa funkcjonowania administracji publicznej. Program wpisuje się w cztery cele tematyczne. W odniesieniu do tematu szkoleń, szczególną uwagę należy zwrócić na cel tematyczny 10. „Inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie”, którego realizacja ma doprowadzić do podniesienia jakości usług edukacyjnych oraz zapewnienia bardziej kompetentnych pracowników dla potrzeb gospodarki w perspektywie długoterminowej (na ten cel przeznaczono ponad 2,8 mld euro), a także cel tematyczny 8. „Wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników” (całkowita alokacja dla tego celu wynosi blisko 4,3 mld euro). Dodatkowo UP określa, iż istotnym działaniem POWER, RPO oraz PROW będzie zapewnienie warunków do podwyższania oraz zmiany kwalifikacji zawodowych czy wykształcenia wśród osób dorosłych, a zwłaszcza osób starszych (50+), rolników, osób o niskich kwalifikacjach, osób zajmujących niższe stanowiska czy też zamieszkujących obszary wiejskie. Na wsparcie mogą liczyć także działania związane ze szkoleniami przedsiębiorstw i pracowników oraz upowszechnianie dla tej grupy systemów szkoleń.

Jednocześnie szansę dla rynku szkoleń można odnaleźć w pozostałych Programach Operacyjnych. Przykładowo w ramach POPW szczególny nacisk zostanie postawiony na aktywizacje zawodową i poprawę jakości kapitału ludzkiego Polski Wschodniej, a więc na systematyczne podnoszenie i wzmacnianie kompetencji oraz umiejętności pracowników. W POIR działania miękkie ukierunkowane będą na rozwój kadry naukowej i przedsiębiorstw w zakresie B+R, a w POPC na szkolenia w zakresie zwiększania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarce i społeczeństwie - przykładowo wsparcie z zakresu szkoleń z e-handlu czy też szkolenia ukierunkowane na grupy zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Głównym wnioskiem, wyniesionym z dotychczasowych doświadczeń EFS jest reorganizacja funkcjonowania rynku szkoleniowego, poprzez ograniczenie roli strony podażowej wobec roli strony popytowej. To odbiorca wsparcia, niezależnie od dostawcy, samodzielnie będzie mógł zdecydować o rodzaju i zakresie usługi rozwojowej w tym celu zostanie utworzony Rejestr Usług Rozwojowych (RUR). Ponadto obszary wymagające poprawy to lepsze dopasowanie działań rozwojowych pracowników do potrzeb firm oraz sama jakość szkoleń, doradztwa, coachingu itp.

Analizując propozycję przyszłej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 można stwierdzić, iż niewątpliwie jest to kolejna szansa na rozwój i rozbudowę Polski, w tym także rozwój rynku usług szkoleniowych. Aktualnie trwają jeszcze prace i negocjacje nad ostateczną wersją Umowy Partnerskiej oraz kształtem poszczególnych programów operacyjnych. Można oczekiwać, iż prace te zostaną ukończone pod koniec tego roku. Początek roku 2014 będzie czasem na „uczenie się” nowej perspektywy i programów. W związku z tym szacować można, że pierwsze konkursy w ramach poszczególnych programów, w tym w będącym inicjatorem konkursów szkoleniowych POWER-ze, pojawią się najprawdopodobniej pod koniec I półrocza 2014 r.

Obecnie mamy idealny czas dla przedsiębiorców na opracowanie wstępnych projektów szkoleniowych, przeprowadzenie analizy potrzeb szkoleniowych, formułowanie planu działania czy tworzenie opisu szkoleń.


Z chwilą pojawienia się pierwszych konkursów, przy procesie kreowania wniosku dotacyjnego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm doradczych, takich jak Trigonum Sp. z o.o., który posiada potwierdzone licznymi rekomendacjami wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu źródeł z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W przypadku braku możliwości lub zainteresowania funduszami unijnymi nasza firma z chęcią udzieli Państwu pomocy w poszukiwaniu alternatywnych, dostępnych na rynku źródeł finansowania, a także w przygotowaniu niezbędnej dla projektu dokumentacji.
 

Autor:


Magdalena Gołąb
Specjalista ds. projektów
Trigonum Sp. z o.o.
4 listopada 2013 r.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe