Szukaj szkolenia

Gdy planowanie nie wychodzi

 

Gdy planowanie nie wychodzi

 

Po przeczytaniu stosu książek, kupieniu sobie notatnika i zegarka, wytyczeniu niezbędnych celów i sprawdzeniu ich czy są odpowiednio wytyczone przystępujesz do działania i...nic. Cudowne rady nie pomogły, a pozytywne nastawienie znikło tak szybko jak pojawił się naiwny optymizm i wiara w to, że w jeden dzień jesteś w stanie kijem, którym jest jedna książka lub przeczytany artykuł, zawrócić Wisłę, którą jest twoje życie. Następuje zderzenie z rzeczywistością i dowiadujesz się, ze to jednak nie jest takie proste. Ci panowie, co piszą, że jesteś najlepszy, jesteś cudowny i że dzisiaj pobijesz rekord to chyba nie mają racji. Ale trochę zadumy i rachunku sumienia.

Zastanów się czy są jakieś obiektywne powody, dla których efektywne zarządzanie czasem miałoby Ci się nie udać? Czy nie jest po prostu tak, że jak małe dziecko uczysz się po prostu zupełnie nowej umiejętności i popełniasz błędy? Błędy, które popełniłby każdy! Wystarczy teraz się zatrzymać, zrobić analizę tego, co do tej pory zrobiłeś, by lepiej swoim czasem zarządzać, zmienić to, co złe na to, co dobre i spróbować raz jeszcze. Dokładnie tak jak z każdą dziedziną nauki. Zarządzanie czasem rządzi się swoimi zasadami i jeśli coś nie wychodzi to, musisz znaleźć tego przyczynę. Przyjrzyj się najczęstszym przyczynom niepowodzeń w planowaniu czasu. Zastanów się czy nie popełniasz któregoś z nich.

Czy nie za dużo próbujesz zrobić jednego dnia? Nie umieszczaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Twoja doba ma tylko 24h. Jeśli do tej pory marnowałeś całe dnie to nie próbuj teraz odrabiać straconych dni. Oceń realnie ile jesteś w stanie zrobić. Lepiej zrealizować dwie rzeczy więcej niż zwykle, niż zapisać dziesięć a w rezultacie nie osiągnąć nic.

Czy pewne zadania nie zostały wykonane, dlatego, że w tym czasie nie byłeś gotowy ich wykonać? Może nie miałeś dostatecznej ilości informacji. Może nie miałeś odpowiedniej wiedzy czy umiejętności. Jeśli więc w przyszłości coś zaplanujesz a potem się okaże, że brak wiedzy umiejętności lub okoliczności przeszkadzają ci w tym to zmień to, na co masz wpływ, a to, na co nie masz wpływu zostaw i zajmij się następnym.

Czy zadania i czynności były precyzyjnie sformułowane? Wiesz jak powinien być sprecyzowany dobrze określony cel. Jeśli tego nie sprecyzujesz to rozmywa się i dążysz do rzeczy wielkich, ale pozostających poza zasięgiem. Skoro nie wiesz, po co sięgasz, to jak chcesz to osiągnąć?

Czy trudno ci podejmować decyzje? Odkładanie decyzji może być kolejnym sposobem na oddalenie sukcesu. Brak decyzji może być czasem gorszy niż zła decyzja. Nie odkładaj decyzji do czasu, gdy będziesz miał wszystkie dane, bo czasem może być za późno. Musisz czasem wybrać pomiędzy pewnością a szybkością działania.

Czy posiadałeś wszystkie niezbędne informacje? Brak informacji może być podstawą złej decyzji. Wcześniej piszę o tym, że czasem warto podjąć decyzję mimo braku informacji. Nie ma złotego środka. Dojdziesz do wprawy, kiedy będziesz działał i próbował. Jeśli jednak będziesz ciągle czekał i odkładał działanie to nie nauczysz się tego.

Czy przykładasz dostateczną uwagę do planowania, może naglą cię inne sprawy, które uważasz za ważniejsze? Jeszcze raz przypomnij sobie zasadę o tym, ze jakość planowania skraca czas wykonania. Jeśli nie poświęcasz czasu na planowanie i nagli cię działanie to nie dziw się słabym efektom. Po prostu oceń na ile jest to błąd i napraw go. Nie pozwól sobie przeszkadzać, mów częściej "nie"?

Nie pozwól sobie przeszkadzać i zajmij się osiąganiem swoich celów. Jeżeli, ktoś cię po prostu odciąga od twoich celów powinieneś być stanowczy. Odmawiaj od razu - nie rób innym nadziei. Nie musisz się tłumaczyć przy odmowie, jednak rób to grzecznie i zachowaj czujność

Zajmij się swoim czasem a nie cudzym. Pamiętaj: możesz zapanować tylko nad własnym czasem. Zajmowanie się cudzym czasem to również strata czasu. Uzbrojony w tę wiedzę możesz znów zacząć działać. Pamiętaj, że nauka chodzenia polega na upadaniu. Nauka zarządzania czasem polega na błędach. Nie rezygnuj, jeśli na początku jest trudno. Każda wielka rzecz wymaga poświęceń. Efekty są warte wysiłku. Nikt nie jest doskonały. Człowiek nie jest komputerem. Nasza nauka nie polega na zainstalowaniu stosownego programu. Do sukcesu potrzeba pracy i wylanego potu. A więc do dzieła. Jeśli jednak po kolejnych próbach znów Ci się nie powiedzie to znak, ze musisz ten artykuł przeczytać raz jeszcze. Pamiętaj. Nie istnieje żadna obiektywna przesłanka mówiąca o tym, że miałoby Ci się nie udać.


AUTOR:

ŁUKASZ ZEGAR - trener zarządzania sprzedażą, mentor i konsultant systemów zarządzania. Absolwent Wydziału Zarządzania Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Szkoły Trenerów Zarządzania. Certyfikowany Trener Intermentoringu. Specjalizuje się w szkoleniach i doradztwie w zakresie: sprzedaży, zarządzania sprzedażą, efektywności przedstawicieli handlowych, komunikacji oraz pracy kadry zarządzającej niższego i średniego szczebla.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe