Co roku na całym świecie do egzaminów Cambridge ESOL przystępują prawie 2 miliony osób. Zdobycie międzynarodowego certyfikatu ułatwia dostanie wymarzonej pracy. Do 16 marca trwają zapisy na egzaminy Cambridge ESOL. Sesja odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Do tego egzaminu może przystąpić każdy, niezależnie od tego, w jaki sposób uczył się języka. Dobra znajomość języka angielskiego to wciąż podstawowa umiejetnośc jaką należy się wykazać przed przyszłym pracodawca. Zazwyczaj trudno jest określić, jaki poziom języka powinniśmy znać, aby zrealizować swoje plany. Niekiedy nie doceniamy własnych umiejętności albo je przeceniamy. Wówczas z pomocą przychodzą certyfikaty, które obiektywnie i trafnie oceniają wiedzę.
Jednolity system Akredytowany przez Rade Europy system opisu umiejętności językowych tzw. Common European Framework (CEFR) ujednolicił skalę istniejącą w różnych krajach i powiązał znajomość języka z określonymi umiejętnościami i sytuacjami. Decydujący wpływ na powstanie skali CEFR mieli eksperci Cambridge ESOL. Jest to najstarsza instytucja, która zajmuje się badaniami nad językiem, jego zastosowaniami, tworzeniem testów oraz certyfikowaniem.
Rada Europy i autorzy CEFR zaproponowali 6 poziomów zaawansowania A1, A2, B1, B2, C1, C2. Do każdego z nich istnieje opis 4 podstawowych umiejętności, tj.: mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu. Pozytywne podejście przy ocenie umiejętności przyjęte w CEFR polega na ustaleniu tego, co słuchacz już potrafi. Jasny opis pozwala uczącemu się odnaleźć siebie w podanej skali i uzyskać obiektywną informację, na jakim jest etapie zaawansowania.
CEFR Rady Europy stał się podstawą nauczania języków obcych. Co ważne, umożliwił wzajemne uznawanie kwalifikacji językowych w całej Europie i stworzył większą możliwość pracy i studiów w innych krajach UE. Każdy z certyfikatów Cambridge odzwierciedla jeden z poziomów CEFR.
Jaki poziom?
C2 - biegłość językowa. Najwyższy poziom znajomości języka. Płynne i precyzyjne wypowiedzi. Umiejętność używania slow o subtelnych różnicach znaczeniowych. Możliwe jest więc prowadzenie dyskusji w gronie specjalistów: dziennikarzy, pisarzy.
C1 - poziom zaawansowany. Poziom zbliżony do "native" czyli osoby, która wychowała się w tym języku. Umiejętność swobodnego używania bardzo szerokiego zakresu slow i wyrażeń. Możliwość przeczytania i zrozumienia specjalistycznego tekstu, przygotowania prezentacji dla zarządu, sporządzenia specjalistycznego raportu. Obejrzenie "Monthy Pytona" w oryginale również nie sprawi problemu.
B2 - średnio zaawansowany. Szeroki zakres słownictwa, znajomość najważniejszych struktur językowych. Gotowość do napisania prezentacji i wyjaśnienia swojego stanowiska. Możliwość przeczytania i zrozumienia książki, która dotyczy znanej już dziedziny zawodowej lub życia (umiejętność rozumienia kontekstowego).
B1 - ponadpodstawowy. Możliwość przeczytania i zrozumienia materiałów dotyczących codziennej pracy, broszury informacyjnej, ulotki turystycznej. Zrozumienie wypowiedzi przewodnika turystycznego i zapytanie go o szczegóły podróży. Możliwość wymiany informacji związanych ze znanym tematem, ale już nie poprowadzenia dyskusji.
A2 - podstawowy. Możliwość przeczytania informacji na opakowaniach produktów, prostego artykułu w gazecie, przeprowadzenie nieskomplikowanej rozmowy telefonicznej. Umiejętność złożenia zamówienia u dostawcy, zrozumienie podstawowych i rutynowych informacji związanych z dziedziną, którą się zajmuje w pracy np. dotyczących cen, jakości zamawianych produktów, daty dostarczenia.
A1 - wstępny egzamin dla dzieci. Uczestnik potrafi przedstawić się, nazwać przedmioty codziennego użytku, zapytać o miejsce zamieszkania egzamin motywuje do dalszej pracy.
Gazeta Pomorska
www.gp24.pl