Wakacje to najlepszy czas, by zdecydować się na studia podyplomowe. Większość uczelni w regionie przyjmuje podania do końca września. Niemniej zdarzają się i takie, które na chętnych poczekają nawet do polowy października. Choć do wyboru jest kilkadziesiąt kierunków i specjalności "podyplomówek", to w działach dydaktyki szkół na Pomorzu i Kujawach, bez chwili wahania, podają listę tych cieszących się największym powodzeniem. Są to:
Wielu chętnych zgłasza się również na administrację i zarządzanie oraz public relations.
Zima czy latem?
Uczelnie, zarówno państwowe, jak i prywatne, organizują nabór dwa razy w roku: w semestrze zimowym (podania przyjmują z reguły do końca września) i letnim (dokumenty można składać do końca stycznia). Naukę mogą podjąć nie tylko osoby z tytułem magistra, ale też licencjata i inżyniera.
Przekwalifikuj się
Kto najczęściej decyduje się na studia podyplomowe? Z reguły rozpoczynają je osoby, które niedawno ukończyły studia. Wybierają kierunek, który pozwoli im uzupełnić wiedzę z dziedziny, którą studiowały przez kilka lat. Niemniej studia podyplomowe pozwalają także zmienić zawód.
Pracodawca zapłaci
Nauka kosztuje, i to słono. Z reguły podyplomówki trwają dwa lub trzy semestry. Każdy to wydatek co najmniej 1300 zł, choć zdarzają się również kierunki za prawie 2 tysiące złotych za semestr. - Jeszcze kilka lat temu student pokrywał koszty z własnej kieszeni. Teraz, podczas przyjmowania dokumentów, coraz częściej słyszymy, że naukę opłaci im pracodawca. Wychodzi z założenia, że to świetna inwestycja na przyszłość, która szybko mu się zwróci. Dobrze wykwalifikowany pracownik, to skarb. A, wbrew pozorom, o taki skarb teraz szczególnie trudno - zgodnie przyznają na uczelniach w naszym regionie.
Dobrze się zastanów
Jak dobrze wybrać "podyplomówkę"? Przede wszystkim te decyzje powinniśmy dobrze przemyśleć. Zdecydujmy się na kierunek, który przyda się w przyszłości lub który jest związany z naszymi zainteresowaniami lub pracą zawodową, jeśli już ją zdążyliśmy podjąć. Ważna jest również ranga uczelni, program studiów, organizacja zajęć, a przede wszystkim ich cena.
Autor: Szkolenia.com