Inteligencja emocjonalna to zdolność do rozumienia uczuć – zarówno własnych, jak i ludzi z naszego otoczenia. Należą do niej pewne kompetencje psychiczne, a wiec odnoszące się do relacji z samym sobą, oraz społeczne – oznaczające relacje z innymi. To ważna umiejętność pozwalająca człowiekowi na kontrolowanie emocji oraz dobre komunikowanie się z ludźmi. Jest również kluczem do zarządzania i budowania współpracy, dlatego jest tak ważna dla osób zajmujących stanowiska kierownicze.
Rzeczą, od której powinien inteligentny emocjonalnie szef powinien zacząć realizacje jakiegokolwiek planu, jest jasne i precyzyjne określenie celu. Trzeba pamiętać, ze nie chodzi jedynie o cel ogólny, lecz także – a może nawet przede wszystkim – o szereg składających się nań celów indywidualnych, przypisanych jednostkom. Manager powinien właściwie ocenić kompetencje pracownika i przypisać mu zadanie, które będzie dla niego odpowiednie.
Inteligentny emocjonalnie pracownik będzie wiedział jak zachować się podczas rozmowy delegującej – będzie dobrym słuchaczem, a w razie niepewności, dopyta o szczegóły. Gdy już rozpocznie realizacje celu, zadaniem szefa będzie kontrolowanie efektów jego pracy. Jeśli posiada odpowiednie kompetencje społeczne, będzie wiedział, ze sposób tej kontroli oraz jej zakres, należy ustalić razem z pracownikiem. Na koniec powinien podsumować efekty – zarówno te biznesowe, jak i te czysto kompetencyjne. Dla inteligentnego emocjonalnie pracownika takie podsumowanie będzie doskonała motywacja do dalszej pracy.
Należy mieć świadomość jak ważna jest inteligencja emocjonalna w budowaniu motywacji. Tylko ona pozwala na zaistnienie odpowiednich, a zatem - przynoszących efekty zadowalające dla obu stron - relacji pracodawca-pracownik.
Artykuł dostępny na stronie:KarieraManagera.pl