Żaden biznesmen nie mógłby funkcjonować na co dzień w biznesie i spełniać swojej roli w przedsiębiorstwie, które prowadzi, gdyby nie jego sekretarka. Stanowisko to jest obiektem drwin wielu środowisk, ale tak naprawdę, zdolna asystentka jest nie tylko ozdobą u boku prezesa firmy, ale w rzeczywistości jest jego „prawą ręką”. Jak stać się idealną sekretarką?
Prawa zawodu
Zawód sekretarki wiąże się z nienagannymi manierami, znajomością savoir vivre`u, etykiety biznesu i podstaw protokołu dyplomatycznego. Osoba aspirująca do zostania idealną sekretarką powinna być odpowiedzialna za swoją pracę, wykonywać ją rzetelnie i z zaangażowaniem, a jednocześnie wyglądać i prezentować się nienagannie w każdej sytuacji zawodowej. Nie może ubierać się krzykliwie, ani na sportowo. Właściwym strojem służbowym jest damski garnitur, sukienka o przyzwoitej długości ze zredukowanym dekoltem czy też garsonka. Wykluczone jest noszenie przez sekretarkę różowych, fioletowych czy brązowych sukienek o kusej długości i głębokim dekolcie do pracy. Zakazane są fantazyjne tipsy na paznokciach czy krzykliwy makijaż. Nie kreuje to profesjonalnego wizerunku sekretarki.
W każdym momencie sekretarka powinna wspierać swojego chlebodawcę i okazywać mu należny szacunek. Powinna organizować mu dzień pracy i przypominać o ważnych sprawach.
Kwalifikacje sekretarki
Wzorowa sekretarka w nowoczesnej firmie działającej na rynkach międzynarodowych, obowiązkowo powinna znać choć jeden język obcy - najlepiej angielski, postrzegany jako uniwersalny język biznesu. Znajomość komunikatywna innych języków obcych będzie dodatkowym atutem sekretarki. Dobrze by było, aby taka osoba ukończyła studia z zakresu administracji, zarządzania, marketingu, PR-u lub finansów i księgowości. Takie studia uczą organizacji czasu pracy - swojego i innych, systematyczności i wyrabiania odpowiedniej prezencji.
Poza tym, sekretarka powinna mieć umiejętności wrodzone lub wyuczone. Musi być odpowiedzialna, zdyscyplinowana, systematyczna, mieć dobrą pamięć i zamiłowanie do porządku. Powinna umieć podtrzymywać konwersację z różnymi ludźmi, być komunikatywna i odporna na stres. Najlepiej w charakterze sekretarek sprawdzają się osoby dyspozycyjne, o wysokiej kulturze osobistej, obyte w świecie.
Jakie umiejętności są cenione przez pracodawców?
Będąc sekretarką należy wciąż dbać o rozwijanie swoich kompetencji zawodowych. Można uczyć się podstaw księgowości, nabywać umiejętności z zakresu obsługi urządzeń i oprogramowania biurowego, uczyć się nowych języków obcych czy przedmiotów ekonomicznych. Dzięki temu sekretarka może stać się niezbędną pomocą dla prezesa danej firmy i będzie mogła liczyć na podwyżki i premie.
W takiej pracy pomocne będzie uczestniczenie w szkoleniu dla sekretarek i asystentek, na których przekazane zostaną uczestnikom profesjonalne, sprawdzone rozwiązania z tematyki ich obowiązków zawodowych. Zapraszamy do zapisania się na szkolenie „Profesjonalna Asystentka / Sekretarka”.
Autor: AVENHANSEN