Szukaj szkolenia

Jak cie widzą, tak cie piszą - znaczenie pierwszego wrażenia

 

Jak cie widzą, tak cie piszą - znaczenie pierwszego wrażenia

 


Zrobienie dobrego wrażenia na swoim rozmówcy to pierwszy krok milowy do sukcesu. Każdą wpadkę podczas pierwszego kontaktu trudno jest z czasem skorygować i nadrobić. Jeśli wybieramy się na ważne spotkanie, podejmujemy się prezentacji, czy rozmowy warto wcześniej się dobrze przygotować nie tylko merytorycznie ale i pod kątem mowy ciała, wyglądu, savoir-vivre i sposobu wypowiedzi.

Każdy z nas niejednokrotnie starał się na kimś zrobić dobre wrażenie. Jego moc jest nie rzadko niedoceniana, a dzięki niemu można wiele uzyskać nie tylko podczas pierwszego spotkania ale także na przyszłość.

Pierwsze wrażenie buduje ocenę o nas w oczach osób trzecich, wpływa znacząco na pozytywny lub negatywny odbiór przez naszych adwersarzy i nie rzadko przesądza o ostatecznym wyniku rozmowy, spotkania. Tyczy się to nas wszystkich, tak my jesteśmy poddawani ocenie, jak również sami oceniamy innych, nawet nieświadomie, tak już działa nasz mózg i nawet kiedy doskonale wiemy, że dana osoba może udawać i kreować się na inną niżeli jest w rzeczywistości nasz umysł może zostać oszukany i zmanipulowany. Z tego powodu liczy się każdy szczegół, nigdy tak wnikliwie nie jesteśmy sprawdzani, oceniani jak podczas pierwszego kontaktu. Winniśmy nie tylko ważyć słowa, ale także gesty, które mają ogromne znaczenie.

Uczucie zaufania i sympatii wymagają subtelności i delikatności, dlatego nie możemy być sztuczni, zanadto spięci i perfekcyjni, a powinniśmy stawiać na kontrolowaną naturalność, wówczas mamy szansę zaskarbić sobie sympatię u swoich rozmówców i dyskutantów, czy kontrahentów. Pierwszy kontakt jest niezmiernie ważny podczas spotkań o pracę, ale nie tylko.

W zależności od wnikliwości rozmówcy możemy zostać podsumowani pod względem sposobu i tonu wypowiedzi czy zawartości merytorycznej. Co więcej istotnymi wskazówkami co do wiarygodności wypowiedzi może być jej płynność, język, towarzyszący kontakt wzrokowy, jak i zdenerwowanie objawiające się między innymi rumieńcem, czy spoconymi dłońmi.

Nie możemy zapomnieć, iż zarówno makijażem, fryzurą, cerą, a nawet kolorytem uzębienia przemawiamy i świadczymy o sobie. Nie zawsze wystarczy niewinny uśmiech.

Dbałość o pierwsze wrażenie ma coś z manipulacji i wpisuje się w zagadnienia psychologii.

Wbrew pozorom nie jest trudno zrobić dobre wrażenie o ile się do tego odpowiednio przygotujemy. Wystarczy przestrzeganie kanonów savoir-vivre, uszanowanie tradycji i zwyczajów lokalnych jak i dopasowanie się do okazji, tak względem wyglądu jak i zachowania.

Zawsze bądźmy dobrze przygotowani wykraczając nieco ponad zakres merytoryczny spotkania, rozmowy, pozostawiając sobie margines wiedzy na wolne wnioski i atrakcyjne rozmowy.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na umiejętność słuchania rozmówcy i nie zanudzania swoimi sprawami, poświęcenia uwagi problemom zgłaszanych przez rozmówcę i otwartości ze swej strony.

Serwis SZKOLENIA.COM

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe