Ostatnich kilka miesięcy najbardziej popularnym tematem był kryzys gospodarczy, a ulubionym zajęciem większości z nas debatowanie nad jego skutkami. Jakie branże go odczuły? Jak bardzo dotknął działy HR? Jaki był/jest wpływ kryzysu na rynek szkoleń? Większość HR menedżerów uważa, że wpływ będzie spory oraz iż budżety firm na szkolenia zostaną obniżone nawet o 30 proc. Wiemy natomiast, iż wygrywają te firmy, które ciągle inwestują w kapitał ludzki poprzez szkolenia. Powstaje pytanie jak pogodzić potrzeby szkoleniowe z ograniczonym budżetem naszej organizacji? Nie wiemy tez jak zaplanować budżet szkoleniowy na przyszły rok, na najbliższe lata, gdyż nie wiemy czy kryzys już minął, czy jeszcze odczujemy jego skutki. Nie ma wątpliwości co do tego, ze nie możemy zrezygnować ze szkoleń twardych, bezpośrednio związanych z kompetencjami na danym stanowiskiem, ale czy to oznacza, ze kryzys dotknie przede wszystkim obszarów miękkich? Pamiętajmy o tym, że umiejętności menedżerskie, to kompetencje miękkie i jeśli zaniedbamy obszar szkoleń menedżerskich, to zagrożona będzie sprawność i niezawodność funkcjonowania zespołów, a więc całej organizacji. W kryzysie, szczególnie ważne jest rozwijanie potencjału menedżerów, gdyż budowanie relacji z niestabilnym otoczeniem jest możliwe tylko poprzez efektywne zarządzanie zasobami wewnątrz organizacji. Ponadto, znacznie tańsze jest przeszkolenie grupy menedżerów niż całego sztabu pracowników szeregowych, a wiec z ograniczonym budżetem można sobie poradzić przesuwając środki ze szkoleń pracowniczych na szkolenia menedżerskie w zakresie w jakim jest to tylko możliwe i racjonalne z punktu widzenia działalności organizacji.
Wiemy też, ze czynnikiem decydującym o rozwoju większości organizacji nie jest produkt czy usługa, lecz efektywna sprzedaż. W czasach, gdy klienci są ostrożniejsi w dokonywaniu zakupów, niezwykle istotne jest stosowanie nowoczesnych narzędzi sprzedaży oraz utrzymywanie właściwych relacji z klientami. W czasach, gdy nasze otoczenie jest niestabilne, a budżet szkoleniowy jest ograniczony, niezwykle ważne jest, by posiadane środki skupić wokół najważniejszych obszarów (szkolenia specjalistyczne, menedżerskie oraz sprzedażowe).
Ponadto warto sięgać po fundusze unijne. Firma JP Group jest jedna z firm doradczych, która udziela kompleksowego doradztwa oraz wsparcia merytorycznego w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na szkolenia pracownicze.
Na rynku szkoleniowym dostępne są również szkolenia dofinansowane ze źródeł inne niż fundusze europejskie. Jednym z takich projektów jest projekt Akademii organizowanych przez JP Group oraz Wyższą Szkolę Bankową. Jesienią tego roku odbędą się dwa cykle szkoleń : Jesienna Akademia Kompetencji Menedżerskich oraz Jesienna Akademia Kompetencji Handlowych. Szkolenia te odbywają się we Wrocławiu, a po zakończeniu uczestnicy otrzymują nie tylko certyfikat ukończenia szkolenia, jak i maja mozliwość uzyskania dyplomu ukończenia Akademii potwierdzonego przez Wyższa Szkolę Bankową. Szkolenia te są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów biznesu oraz menedżerów z wieloletnim stażem, a dzięki temu, ze są one dofinansowane przez partnerów biznesowych JP Group, cena za udział w warsztatach 2 dniowych zaczyna się już od 250 PLN. Warto z takich projektów korzystać, gdyż pozwalają one w sposób profesjonalny podnosić kompetencje naszych kluczowych pracowników, a nie nadwyrężają budżetu szkoleniowego firmy.
Autor: Świetlana Hetmańska.