Jeśli chcesz stworzyć profesjonalne CV, pamiętaj, że każda sekcja powinna być dopasowana do danej oferty pracy. Dzięki temu Twoje CV będzie bardziej przekonujące dla pracodawcy.
W tym artykule dowiesz się, jak opisać sekcję „szkolenia”. Przeczytaj też ten przewodnik, jak napisać CV, aby zobaczyć jak należy opisać pozostałe sekcje.
Dla rekrutera zawsze najbardziej liczy się doświadczenie. Opis szkoleń w CV wspiera Twoją kandydaturę, jednak nie jest kwestią najważniejszą. Dlatego nie ma sensu umieszczać szkoleń w samym centrum Twojego CV.
Profesjonalne CV powinno zacząć się od podsumowania zawodowego. Potem opisujemy doświadczanie i edukację. I właśnie pod edukacją najlepiej umieścić opis szkoleń.Jeśli historia Twojego wykształcenia nie jest związana z obraną ścieżką kariery, możesz zamienić kolejność sekcji w CV. Wtedy tuż pod doświadczeniem dodaj opis szkoleń związanych z Twoją ścieżką zawodową, a na końcu swojego CV opisz edukację.
Tworząc profesjonalne CV zawsze stosuj następującą zasadę: to, co najważniejsze umieść najwyżej w CV (najlepiej na górze pierwszej strony).
Nie warto w CV dodawać wszystkich szkoleń. Zawsze umieszczaj w swoim dokumencie tylko te szkolenia, które akurat mogą zainteresować rekrutera.
Pamiętaj, że nie ma jednego, uniwersalnego CV. Jeśli chcesz dostać zaproszenie na rozmowę, koniecznie dopasuj CV do konkretnego ogłoszenia.
Aby ułatwić sobie pracę, stwórz jedno zbiorcze CV, w którym znajdą się wszystkie informacje. Potem, dopasowując treść do konkretnej oferty, usuwaj wszystko to, co jest zbędne. W swoim „roboczym” CV zbierz wszystkie kursy, jakie dotąd przeszedłeś.Podczas tworzenia dokumentu dopasowanego do konkretnej oferty, z całej listy szkoleń wybierz maksymalnie 5 najważniejszych pozycji. Powinny być to te kursy, które potwierdzają kompetencje, jakich oczekuje rekruter i odpowiadają na wymagania zamieszczone w ogłoszeniu.
Jakie informacje powinny znaleźć się w opisie kursu? Najlepiej pokażę Ci to na przykładzie:
Data ukończenia szkolenia | Organizacja prowadząca szkolenie | Nazwa szkolenia
A zatem może to wyglądać następująco:
Kursy05.11.2015 | InterviewMe | „Profesjonalny Doradca Kariery”
Jeśli w Twojej branży szkolenia są bardzo istotne, możesz stworzyć więcej sekcji poświęconych poszerzaniu kompetencji. Tworząc CV dla naszych kandydatów, często wybieram następujące sekcje:
„Szkolenia” - tutaj opisuję te kursy, warsztaty i treningi, które nie zakończyły się żadnym certyfikatem.„Certyfikaty” – tutaj opisuję te kursy, warsztaty i treningi, które zakończyły się uzyskaniem certyfikatu.
Jak powinien wyglądać opis kursu, który zakończył się certyfikatem? Zobacz poniżej:
Data ukończenia szkolenia | Organizacja prowadząca szkolenie | Nazwa szkolenia | Nazwa |numer uzyskanego certyfikatu lub licencji.
A w praktyce:
05.11.2015 | InterviewMe | „Profesjonalny Doradca Kariery” | Certyfkat nr XYZ Oczywiście nie warto opisywać każdego certyfikatu! Jeśli 1-dniowe szkolenie zakończyło się „symbolicznym” certyfikatem, nie warto o tym wspominać w CV (wystarczy opis z datą, nazwą organizacji i nazwą szkolenia). Jeśli jednak brałeś udział w długim szkoleniu, które zakończyło się „uznanym” w branży certyfikatem, koniecznie podkreśl to w swoim CV.
Pamiętaj, że szkolenia (jeśli nie są niezbędne do wykonywania danego zawodu) tylko wspierają Twoją kandydaturę. Z perspektywy rekrutera nie są aż tak istotne, dlatego zawsze dobrze przemyśl, które z nich warto umieścić w CV. Staraj się wybierać te, które mogą zainteresować rekrutera. Skąd jednak masz wiedzieć, co będzie istotne w oczach pracodawcy?
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w opisie szkoleń? Czy dopasowujesz swoje CV do konkretnego ogłoszenia? Autor: Aleksandra StacheckaJestem psychologiem i konsultantem kariery w InterviewMe. Specjalizuję się w coachingu kariery oraz tworzeniu profesjonalnych CV i listów motywacyjnych. Pomagam kandydatom w budowaniu strategii poszukiwania pracy. Odwiedź bloga InterviewMe i znajdź lepszą pracę.