Mnóstwo osób mimo dużej szansy na znalezienie lepszej pracy, lepiej płatnego zatrudnienia lub założenia dobrze prosperującej firmy nie podejmuje ryzyka. Powodem tej sytuacji i zaprzepaszczenia szansy na lepsze jutro jest stres związany ze zmianą, z ryzykiem, iż coś może się nie powieść.
Wielu osobom brakuje pewności siebie, motywacji, bądź zwyczajnie mają zbyt niską samoocenę, by zdecydować się na radykalną zmianę jaką jest zmiana pracy, pracodawcy, czy zawodu. Nowe miejsce pracy, nowi współpracownicy, nieznajome szefostwo odstrasza i przeraża, zwłaszcza tych którzy zmian nie lubią, tkwią w pewnym układzie sił i nie są pewni czy poradziliby sobie samodzielnie, zaczynając budowę swej pozycji od zera.
W pokonaniu stresu wynikłego z obawy o nową pracę może pomóc rodzina, bliscy, znajomi. Nie zawsze będą to towarzysze ze „starej pracy” czy były szef, aczkolwiek to najlepsza grupa wsparcia w tym zakresie. Warto również poszukać chociażby wirtualnie środowisk zawodowych by porozmawiać, doradzić się i mieć poczucie swego rodzaju bezpieczeństwa w postaci „znajomych” po fachu. Jeśli nie można na nikogo liczyć poza sobą, wspomóc się można perswazją poprzez lekturę literatury traktującej o rozwoju osobistym, o odnoszeniu sukcesu itp. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie w nowej pracy przynajmniej jednej osoby nam przychylnej, którą można zawsze zapytać w razie wątpliwości, z którą można porozmawiać nie tylko o pracy. Z pewnością pomóc odnaleźć się w nowym miejscu pomoże zaznajomienie się z obowiązującymi procedurami, zwyczajami i obowiązkami na nowym stanowisku pracy.
Bez wątpienia kluczowym elementem w walce ze stresem jest pewność siebie, wiara w swoje możliwości. Sprzyja im wyznaczenie określonego planu i podziału go na poszczególne zadania. Każde zrealizowanie zadania zbliża nas do sukcesu i poprawia naszą samoocenę w nowych okolicznościach.
Serwis SZKOLENIA.COM