Szukaj szkolenia

Jakie szkolenie jest odpowiednie dla Twojej firmy?

 

Jakie szkolenie jest odpowiednie dla Twojej firmy?

 

Większość pracodawców i menedżerów przynajmniej raz w karierze zmierzyła się z potrzebą podniesienia kwalifikacji swoich pracowników i zdecydowała się zainwestować w rozwój swojego personelu. Wtedy najczęściej po rozesłaniu zapytań do firm szkoleniowych stają przed dylematem wyboru najlepszej z opcji. Jednak przed takiej podjęciem decyzji warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje każdy z wielu rodzajów szkoleń, z ich cechami organizacyjnymi, a także wybadać plany zawodowe samych pracowników.

 

Rodzaje szkoleń – wady i zalety

 

Kursy

 

Są szczególnie przydatne, kiedy firmie zależy na wyposażeniu pracowników w tzw. umiejętności twarde, np.: bhp, kursy komputerowe, obsługa kas fiskalnych, kurs spawania, wózków widłowych. Uczestnicy poznają na nich nie tylko podstawy teoretyczne, ale i praktyczne umiejętności, które później sprawdzane są końcowym egzaminem.

 

Jedna z podgrup są coraz popularniejsze kursy e-learningowe, przydatne jeśli chodzi o zdobycie nowej wiedzy. Szkolenia e-learning umożliwiają przeszkolenie dużych grup pracowników. Wszyscy użytkownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z różnych lokalizacji przez całą dobę, co pozwala im na dostosowanie czasu i miejsca nauki do indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, iż e-kursy wymagają wysokiej motywacji i zaangażowania znacznie większej niż w przypadku szkoleń tradycyjnych. Charakterystyczne dla tej formy zdobywania wiedzy pozostaje również zminimalizowanie możliwości interakcji z innymi uczestnikami.

 

Szkolenia:

 

- otwarte - dobre dla małych firm, w których nie ma możliwości stworzenia grup szkoleniowych lub gdy na szkolenie kwalifikuje się mała liczba pracowników firmy. Wśród zalet znajdują się m.in. różnorodność tematów i możliwość bieżącej wymiany informacji i doświadczeń miedzy uczestnikami, a także niskie koszty samego spotkania (firma może wysłać przeważnie tylko jednego pracownika). Do wad należy m.in. fakt, ze uczestnicy się nie znają, przez co wydłuża się czas potrzebny na zbudowanie elementarnego poczucia bezpieczeństwa w grupie. Ponadto jedna z cech szkoleń otwartych jest to, ze organizator zazwyczaj nie przeprowadza wcześniejszej szczegółowej analizy oczekiwań uczestników, a przemieszanie korporacyjne sprawia, że trudno jest zaspokoić potrzeby każdego z nich. Prowadzi się je zazwyczaj w oparciu o wcześniej przygotowany program. W przypadku tych szkoleń, uczestnik musi dopasować się do podanego przez organizatora miejsca i daty szkolenia.

 

Szczególna podgrupa w tej kategorii są szkolenia współfinansowane z EFS. Wyróżniają się bardzo korzystnymi warunkami finansowymi). W branży istnieje jednak opinia o niedociągnięciach jakościowych pod względem dopasowania poziomu merytorycznego do wszystkich uczestników. Warto pamiętać, iż wspomniany poziom szkolenia zależy przede wszystkim od osób organizujących szkolenie jak i umiejętności oraz wiedzy jaka dysponuje Trener.

 

- zamknięte – są to szkolenia zamknięte, odbywają się wewnątrz firm i mogą być organizowane przez samych pracowników lub przy współpracy zewnętrznych firm szkoleniowych. Są to szkolenia zamawiane, przygotowywane w oparciu o analizę zaistniałych braków kompetencyjnych. Odznaczają się większą skutecznością od szkoleń otwartych głównie dzięki temu, ze uczestniczą w nich jednorodne grupy pracowników, przez co łatwiej dostrzec można wymagające dopracowania luki kompetencyjne. Szkolenia zamknięte należą do grupy najdroższych na rynku, ale gwarantują konkretny wzrost kompetencji. Istnieje przy tym możliwość stworzenia cyklu szkoleń, co daje doskonała sposobność do obserwacji, jak ludzie się rozwijają w czasie.

 

- coaching – to ciekawa droga rozwoju, pozwalająca na indywidualne doskonalenie pojedynczego uczestnika. Do jego przeprowadzenia można z powodzeniem wykorzystać posiadanego w firmie pracownika doświadczonego w prowadzeniu tego typu rozmów lub wynająć coacha zewnętrznego, co zapewni świeże i niezależne podejście do zaistniałego problemu. Odbiorcami coachingu są przeważnie menedżerowie średniego i wyższego szczebla.

 

- mentoring – zakłada partnerską relację miedzy mentorem i jego uczniem. Dzięki zajęciom z mentorem odkrywany jest i rozwijany potencjał ucznia. Podstawa procesu uczenia są inspiracja, stymulacja i przywództwo. Istotą mentoringu jest nakierowanie ucznia na odpowiednia drogę samorealizacji.

 

Uświadomienie pracownikom konieczności szkolenia

 

Wybierając szkolenie dla personelu warto zwrócić szczególną uwagę na rzeczywiste potrzeby pracowników. Powinni oni zdobyć maksymalna ilość wiedzy praktycznej, która dobrze wpasuje się w posiadane już kompetencje i w widoczny sposób zaprocentuje w przedsiębiorstwie. - Stosując kompleksowe podejście do realizacji szkoleń tj. włączając w to metody wdrożeniowe można z większą pewnością osiągać zamierzone efekty – radzi Olga Koc z serwisu Treco.pl.

 

Warto wcześniej zadbać o odpowiednia motywacje pracowników. - Wśród personelu popularne jest przeświadczenie, ze większą część tego, co nazywamy zarządzaniem, polega głównie na utrudnianiu innym ludziom pracy. Trzeba im uświadomić ciągła konieczność podnoszenia kwalifikacji. Muszą oni czuć, że istnieje wyraźny związek miedzy umiejętnościami, które muszą zdobyć, a późniejszymi wynikami w pracy. To jedno z zadań kadry menedżerskiej. By ludzie mogli rozwijać się na swoim stanowisku pracy, trzeba często stawiać im trudne zadania i dawać szanse, by mogli się wykazać. - twierdzi Dominika Matczak z serwisu Treco.pl.

 

W doborze szkoleń pracodawcy powinni być szczególnie ostrożni, jeśli chcą zainwestować w pracowników o niepewnym statusie. Przed podjęciem decyzji o rozwoju pracownika należy się dobrze zastanowić, jaka droga będzie dobra tak dla firmy, jak i dla niego samego. W sytuacji, gdy planowana jest zmiana stanowiska lub cele pracownika i jego szefa nie pokrywają się, nie warto inwestować w takiego podwładnego i wysyłać go na kosztowne szkolenie. W najgorszym przypadku, gdy osoba nie ujawnia swoich planów dotyczących zmiany stanowiska pracy, może wykorzystać wiedzę pozyskana na szkoleniu w firmie i odejść, przejść do konkurencji lub założyć własną działalność, tym samym zabierając klientów obecnemu pracodawcy.

 

Przepisy prawne dotyczące szkoleń

 

W przepisach Kodeksu pracy w art. 103(1) – 103 (5) zawarte zostały regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgoda. Warto pamiętać o aktualnych obwarowaniach prawnych. Oto tylko niektóre z nich:

 

1.Pracodawcy nie maja obowiązku dopłaty do szkoleń pracowników, jeśli odbywają się one w godzinach pracy.

 

2.Przedsiębiorstwa nie muszą dokładać z własnych pieniędzy do projektów szkoleniowych, jeżeli w zamian wniosą wkład własny w postaci wynagrodzeń uczestników szkoleń, pod warunkiem, ze odbywają się one w godzinach pracy.

 

3. W przypadku małych firm organizujących szkolenia ogólne, mogą się one liczyć na 80-procentowe wsparcie PARP, średnie przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o 70 procent kosztów szkolenia, a duże mogą liczyć na 60 procent od ceny szkolenia. Resztę kosztów musi ponieść sam przedsiębiorca.

 

4.W sytuacji, gdy pracodawca skieruje pracownika na szkolenie wychodzące poza jego wyznaczony czas pracy, będzie on musiał zwrócić podwładnemu czas wolny.

 

Jak szukać, by znaleźć

 

Sposobów na znalezienie szkolenia jest wiele. Wiele przedsiębiorstw odpowiada na przysyłane im bezpośrednio oferty firm szkoleniowych lub korzysta z zaufanych dostawców. Jednak bez wątpienia najbogatszą bazą ofert jest dziś Internet, a zwłaszcza portale szkoleniowe. - Serwis taki powinien wychodzić naprzeciw potrzebom klientów, dla których czas ma ogromne znaczenie. - Kluczowa w takich sytuacjach jest funkcjonalna i ekonomiczna wyszukiwarka, pozwalająca wybrać i znaleźć szkolenie ze względu na jego charakter, tematykę, miejsce spotkania i cenę. Prawie wszystkie portale je posiadają, ale nie każdy spełnia powyższe wymagania - twierdzi Olga Koc z serwisu dla szkoleniowców Treco.pl – Firma musi znaleźć kompletną i stale wzbogacaną bazę informacji o szkoleniach, na której będzie mogła polegać w przyszłości.

 

Autor: Agnieszka Kluska – Treco.pl

Źródło: www.treco.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe