Prowadząc biznes w środowisku międzynarodowym można spotkać się z problemami zakłóceń w komunikacji i zjawiskiem braku zrozumienia wzajemnych intencji. Jak efektywnie się komunikować w skali międzykulturowej?
Problemy z porozumiewaniem się
Prowadząc biznes globalny, międzynarodowy, trudno jest uniknąć porozumiewania się z partnerami biznesowymi czy klientami w języku obcym. Przy takim procesie komunikacji mogą powstać problemy z właściwym zrozumieniem intencji obu stron. Często niewielkie pomyłki, przejęzyczenia w języku angielskim mogą prowadzić nawet do zerwania rozmów o kontrakcie czy negocjacji warunków zawieranej umowy.
Biznesmeni aspirujący do prowadzenia działalności w skali międzynarodowej oraz osoby pracujące na stanowiskach managerskich i kierowniczych, które z racji wykonywanych obowiązków zawodowych muszą komunikować się w języku angielskim z przedstawicielami różnych kultur, powinny poznać tajniki komunikacji międzynarodowej, która jest niezbędnym, codziennym elementem pracy w wielokulturowych zespołach dużych firm działających na rynku światowym.
Kultura przeszkodą w porozumiewaniu się
Można powiedzieć, że kultura jest źródłem wiedzy o świecie i wyznacza punkt widzenia o różnych zjawiskach i ludziach. Nie można zakładać, że to, co jest właściwe dla naszej kultury, na drugim krańcu świata także będzie właściwe dla innych ludzi. Należy przyjąć relatywizm kulturowy, czyli postawę poznawczą, zakładającą rozumienie innych kultur według im właściwych kategorii i wartości.
W biznesie prowadzonym na polu międzynarodowym, porozumiewają się ze sobą przedstawiciele różnych kultur. Może wówczas dojść do nieporozumień lub błędów w komunikacji międzyludzkiej, które wynikają z różnic kulturowych pomiędzy uczestnikami interakcji. Nie można ich ani lekceważyć, ani niedoceniać, ponieważ nie będzie możliwości nawiązania pozytywnego kontaktu z drugą osobą. Spotkanie, a właściwie zderzenie dwóch kultur, z których przedstawiciele zachowują egocentryzm kulturowy, owocuje konfliktem.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jakiej kultury reprezentantem jest nasz rozmówca i na tej podstawie odpowiednio przygotować się do rozmowy. Jedna gafa popełniona podczas negocjacji - zwykłe podanie ręki, dotknięcie nieopatrzne ramienia, albo wypowiedzenie słów z pozoru niewinnych, może skutkować zerwaniem negocjacji.
Nie wiesz, jak efektywnie porozumiewać się z klientami i kontrahentami?
Chcesz odnosić sukcesy w negocjacjach branżowych?
Zapisz się na szkolenie otwarte „Working and communicating across the cultural divide”, a uzyskasz bezcenną wiedzę przekazaną przez doświadczonego wykładowcę - Grzegorza Opolkę.
Autor: AVENHANSEN