Szukaj szkolenia

Konsultant sap - sposób na karierę

 

Konsultant sap - sposób na karierę

 

Rynek pracy bezustannie ewoluuje i często nie jest zbyt łaskawy dla ludzi wchodzących w dorosłe życie, szczególnie w Polsce. Stopa bezrobocia wśród Polaków z wyższym wykształceniem w 2013 roku wynosiła 5,7 proc. Jak wobec tego zaplanować swoją karierę zawodową, aby w przyszłości nie zasilić grona bezrobotnych? Są zawody, których przedstawiciele przez najbliższe lata nie będą mieli tego problemu.

Kto zyska i dlaczego?

Dla wielu pracodawców istotne stały się wąskie specjalizacje. O miejsce pracy i zarobki nie powinni zatem martwić się konsultanci SAP. Już w 2013 roku Forbes umieścił tę profesję wśród 10 najlepszych i najbardziej obiecujących zawodów. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wynika z tego, że coraz częściej nie tylko korporacje, ale i średnie oraz małe firmy dostrzegają korzyści płynące z wykorzystania systemów zintegrowanych. Zarządzający firmami są świadomi, że pozwoli to na optymalizację kosztów i usprawnienie procesów wewnątrz organizacji.

Firma SAP jest największym producentem oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami, a jej oprogramowanie jest najpopularniejszym na świecie systemem klasy ERP, dlatego też wysokie zapotrzebowanie dotyczy specjalistów zajmujących się właśnie systemami SAP. Ze względu na niewystarczającą liczbę konsultantów, niejednokrotnie pracodawcy uciekają się do poszukiwania pracowników poza granicami kraju.

Konsultantów SAP początki

Branża IT w ostatnim czasie uległa przekształceniom. Niezwykle wartościowi i pożądani stali się pracownicy o wszechstronnych kompetencjach, potrafiący łączyć wiedzę informatyczną z biznesem i umiejętnościami interpersonalnymi.

Kandydat na stanowisko konsultanta SAP powinien mieć ukończone studia wyższe. Preferowane kierunki to ekonomia lub informatyka. – Na stanowisko konsultanta SAP zatrudniamy również kandydatów bez doświadczenia. Początkowe miesiące pracy poświęcamy na ich wdrożenie i przygotowanie do pracy. Zapewniamy wsparcie metodyczne i merytoryczne – mówi Maciej Kabaciński Ekspert SAP HCM w firmie Quercus Sp. z o.o., która zajmuje się wdrożeniami SAP w firmach i instytucjach. – Podczas pierwszych 2-3 lat pracy młody konsultant ma czas na uzyskiwanie certyfikatów z wybranych modułów i zdobywanie doświadczenia, które jest nie do przecenienia na kolejnych etapach rozwoju kariery zawodowej – dodaje.

Dla kogo praca konsultanta?

Zakres obowiązków na tego typu stanowisku jest szeroki. – To jakie zadania musi zrealizować konsultant jest ściśle uzależnione od rodzaju i specyfiki danego projektu. Jednak niezależnie od tego, czy system wdrażany jest po raz pierwszy, czy jest utrzymywany lub przekształcany, pracownik musi wykazać się umiejętnościami technologicznymi oraz interpersonalnymi. Ważne jest również, by potrafił pracować w zespole, ponieważ podczas prowadzenia projektu konieczny jest podział obowiązków i współpraca z innymi konsultantami – komentuje Małgorzata Marchwant Ekspert SAP BI w firmie Quercus Sp. z o.o.

Praca na stanowisku konsultanta SAP jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zajmować się sektorem IT, a nie wyobrażają sobie spędzania całych dni w biurze przed komputerem. Jest to możliwe dzięki temu, że konsultant łączy pracę z klientem i u klienta z pracą z obszaru IT – podkreśla.

Lista zadań konsultanta

Pierwszym etapem podczas wdrożenia systemu jest analiza procesów biznesowych, następnym – przygotowanie na bazie analizy – koncepcji biznesowej wdrożenia. Konsultant wraz z klientem ustala jaki zakres ma obejmować wdrożenie, a ustalenia te spisywane są w stosownym dokumencie. – Ta część prac wymaga od nas rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych, tak by kontakt z klientem i koordynacja procesów przebiegały pomyślnie – opisuje Małgorzata Marchwant. – Ten etap pracy jest niezwykle trudny, ponieważ konieczne jest połączenie świata IT i biznesu. Musimy znaleźć wspólny język z klientem i niejednokrotnie dążyć do kompromisów – dodaje. Kolejnym krokiem jest konfiguracja systemu zgodnie ze wcześniejszą koncepcją biznesową – stanowi to najbardziej techniczny etap projektu, który często wykonywany jest zdalnie. Następnie przeprowadza się testy wdrożonego systemu. – Istotne jest także przeszkolenie jego przyszłych użytkowników, tak by mogli w pełni wykorzystać wdrożone funkcjonalności. Ostatnim etapem jest wykonanie migracji danych. Po uruchomieniu systemu należy zapewnić klientowi wsparcie, a oprogramowanie udoskonalać według potrzeb – mówi Maciej Kabaciński.

Rutyna? Nie sądzę

Niewątpliwym atutem pracy konsultanta SAP jest to, że obsługuje on klientów z różnych branż, prowadzi bardzo zróżnicowane projekty. – Każdy projekt jest inny, dzięki czemu ciągle podejmujemy nowe wyzwania, zdobywamy cenne umiejętności i nie popadamy w rutynę – mówi Małgorzata Marchwant Ekspert SAP BI w firmie Quercus Sp. z o.o. Co ważne, pracownik odpowiedzialny za dany projekt jest niezależny, planuje pracę według swoich potrzeb i samodzielnie zarządza procesem. – Warto podkreślić, że praca konsultanta SAP wymaga ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności – dodaje Maciej Kabaciński z firmy Quercus Sp. z o.o. Zatem pracownik na tego typu stanowisku powinien być otwarty na nowe wyzwania i samodoskonalenie. Konieczna jest również umiejętność pracy w zespole, skutecznej komunikacji, szybkiego rozwiązywania problemów i efektywnego zarządzania czasem. Praca konsultanta SAP to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się rozwijać, czerpią zadowolenie z samodoskonalenia, cenią kontakt z drugim człowiekiem i dynamiczność pracy.

Autor:


zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe