Szukaj szkolenia

Księgowość – jak zacząć?

 

Księgowość – jak zacząć?

 

Zastanawiasz się, jak zacząć pracę księgowego? Chcesz się przekwalifikować, ale nie masz żadnego doświadczenia i trochę się boisz? Spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie 3 rady, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w rachunkowości i finansach.

 

PO PIERWSZE: PRZEMYŚL TO.

 

Serio. Księgowość to prężnie rozwijająca się dziedzina, która kusi stabilnością zatrudnienia i dobrymi zarobkami (zobacz wyniki Barometru zawodów 2018), ma jednak określoną specyfikę. Jeśli nie czujesz się dobrze w pracy biurowej i wśród dokumentów, a sama myśl o liczeniu sprawia Ci fizyczny ból – poszukaj czegoś innego. Księgowość to dokonywanie operacji finansowych, to poruszanie się w obrębie interpretacji prawnych, to raportowanie, zestawianie, prowadzenie rozliczeń, kontakt z urzędami, ale to też wyszukiwanie możliwości, decyzje zarządcze i pewnego rodzaju doradztwo biznesowe. Oczywiście, pracę w księgowości zaczyna się zwykle od wprowadzania dokumentów, ale finalnie jest to umiejętne zarządzanie finansami. Wymaga więc skrupulatności, wiedzy, dokładności i chęci ciągłego rozwoju. Tak, to ostatnie to nie przypadek. W księgowości trzeba być naprawdę na bieżąco – czyli śledzić branżowe newsy, zmiany legislacyjne i projekty zmian. Jeśli myślisz o rozpoczęciu kariery w tym obszarze, weź to pod uwagę. Wypisz swoje umiejętności, zastanów się nad tym, czy taka specyfika praca Ci odpowiada. Nie rezygnuj jednak od razu. Prawda jest taka, że zawodów związanych z księgowością jest około... mnóstwo. Posiadając wiedzę w tym obszarze, możesz pracować zarówno w biurze rachunkowym (i mieć kilku klientów), możesz być pracownikiem korporacji, działu finansowego, samodzielnym księgowym w średniej wielkości firmie, doradcą biznesowym lub przedsiębiorcą prowadzącym swoje biuro rachunkowe. Możesz pracować jako asystent księgowego, księgowy, specjalista ds. sprawozdawczości finansowej, fakturzysta, doradca podatkowy (jeśli zdasz ministerialne egzaminy), fakturzysta, główny księgowy, samodzielny księgowy, dyrektor finansowy, kontroler finansowy, analityk finansowy, specjalista ds. podatków, specjalista ds. płac, specjalista ds. ryzyka i analiz oraz… wielu, wielu innych. Sporo możliwości, prawda? No właśnie – bo księgowość jest różnorodna
i (prawie) każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

 

PO DRUGIE: ODPOWIEDNIO SIĘ PRZYGOTUJ

 

Zakładamy, że przemyślałeś sprawę i faktycznie podjąłeś decyzję o tym, że chcesz rozpocząć pracę w księgowości (co nas jako praktyków i fascynatów bardzo cieszy!). Kolejny krok to sensowne przygotowanie, które sprowadza się do 4 obszarów:

 

  1. przygotowania merytorycznego (wiedza i umiejętności z zakresu finansów, rachunkowości, prawa podatkowego)
  2. umiejętności analitycznych
  3. umiejętności obsługi programów księgowych (a raczej chęć nauczenia się ich obsługi)
  4. „ogarnięcia” – tzn. wiedzy nt. funkcjonowania firm i prowadzenia biznesu w ogóle.

 

Przygotowanie merytoryczne możesz uzyskać na kilka sposobów. Możesz skończyć studia lub dwuletnią szkołę policealną, ale to dość czasochłonny proces. Wiele osób decyduje się więc na praktyczne kursy rachunkowości, które przygotowują ich do pracy na stanowisku księgowego. Taki kurs można poszerzyć
o zajęcia z obsługi MS Excel, obsługi programów finansowo-księgowych (np. Optima, Symfonia, Enova).

 

To świetna okazja, żeby poznać praktyków rachunkowości, zobaczyć, jak faktycznie wygląda praca księgowego
i zyskać realne przygotowanie do pracy. Oczywiście, chodzi o dobry kurs – tzn. taki, który nie jest tylko wykładem ludzi, którzy nigdy w życiu nie zaksięgowali faktury (a jeśli nawet tozrobili, to było to 20 lat temu).


Kurs księgowości powinien mieć formę warsztatów, symulacji podczas których omawiane są przykłady, zadania i ćwiczenia oparte o autentyczne (i bieżące!) sytuacje rozliczeniowe. Chodzi o to, abyś faktycznie przygotował się do pracy w księgowości, przeszedł całą drogę księgową w firmie i był w stanie przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli na danym szkoleniu możesz zdobyć certyfikat (czyli wcześniej zdać odpowiedni egzamin) – tym lepiej dla Ciebie! Wtedy będziesz mógł pokazać, że posiadasz jakieś potwierdzenie swoich umiejętności i wiedzy.

 

PO TRZECIE: ZACZNIJ NAPRAWDĘ DZIAŁAĆ.

 

Mówi się, że obecnie mamy rynek pracownika. I to prawda, jednak rynek pracownika dotyczy konkretnych branż i konkretnych obszarów. Szczęśliwie księgowość do nich należy. Zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzeniem oferty pracy w księgowości. Porównaj je, zobacz, czym się różnią, co oferują, co Ci najbardziej odpowiada. Przyjrzyj się temu, na co stawiają pracodawcy, jakie umiejętności doceniają. Zrób analizę swojego profilu – co jest Twoją mocną stroną, a nad czym musisz jeszcze popracować, jak udowodnić, że np. posiadasz umiejętności analityczne (może w poprzedniej pracy lub na studiach czy w technikum był moment, kiedy mogłeś się nimi wykazać?). Jeśli zdecydujesz się na udział w kursie, skorzystaj z doświadczenia trenerów i innych uczestników (często w kursach rachunkowości od podstaw biorą udział osoby, które ukończyły studia z zakresu rachunkowości, pracują w tym obszarze, a na kurs zdecydowały się, aby usystematyzować swoją wiedzę lub zdobyć praktyczne przygotowanie – bo ich praca pokazała, że tego potrzebują). To naprawdę nie są odosobnione przypadki, ale duży odsetek wszystkich uczestników. Znamy wiele historii, kiedy osoby poznane w ten sposób przekazywały sobie informacje o rekrutacjach, dzieliły się doświadczeniami lub nawet rekomendowały siebie na dane stanowiska. Networking stwarza wielkie możliwości i trzeba tylko chcieć z nich skorzystać. Oczywiście, możesz zacząć również od znalezienia dla siebie praktyk czy staży (co prawie zawsze jest dobrym pomysłem), ale równie dobrze możesz od razu aplikować na dane stanowisko (np. młodszego księgowego). To, co ważne – to abyś faktycznie aplikował i szukał aktywnie. Żeby nie było jak w dowcipie – kiedy ktoś modlił się o wygraną na loterii, ale nigdy nie kupował losu. Nie popełnij tego błędu i weź swoją księgową karierę w swoje ręce! Trzymamy za Ciebie mocno kciuki!

 

 

 

Materiał partnera

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe